Likwidacja praktyki poufnego opiniowania pracowników.

ZARZĄDZENIE NR 284
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1956 r.
w sprawie likwidacji praktyki poufnego opiniowania pracowników.

Szeroko rozpowszechniona w zakładach pracy praktyka wydawania poufnych opinii o pracownikach jest sprzeczna z zasadami jawności życia społecznego w Państwie Ludowym. Poufne opinie, wydawane bez kontroli ze strony czynnika społecznego i zainteresowanego pracownika, dają pole do nadużyć i są przyczyną wielu uzasadnionych skarg obywateli. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności i uwzględniając wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się wydawania przez zakłady pracy poufnych opinii o pracownikach w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, bez względu na formę opinii (pisemna, ustna, telefoniczna).
§  2.
Opinię o pracowniku w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zakład pracy wydaje wyłącznie na żądanie pracownika na piśmie i do jego rąk.
§  3.
Jeżeli zakład pracy sporządza okresowe oceny (charakterystyki) pracowników, obowiązany jest udostępniać je do wglądu zainteresowanemu pracownikowi.
§  4.
1.
Znajdujące się w aktach osobowych pracownika poufne opinie dotyczące okresu i charakteru zatrudnienia, jego funkcji, wynagrodzenia i oceny jako pracownika należy ujawnić pracownikowi.
2.
Znajdujące się w aktach osobowych pracownika opinie dotyczące oceny pracownika, wystawione przez inne zakłady pracy lub instytucje (ust. 1), należy zniszczyć, jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na pozostawienie tych opinii w aktach.
§  5.
1.
Zakład pracy sporządza opinię o pracowniku lub byłym pracowniku przy udziale przedstawiciela rady zakładowej (miejscowej) lub po uzgodnieniu treści opinii z radą zakładową (miejscową).
2.
W razie rozbieżności zdań pomiędzy kierownikiem zakładu pracy a radą zakładową (miejscową) o opinii decyduje kierownik jednostki nadrzędnej nad zakładem pracy w uzgodnieniu z instancją związkową nadrzędną nad radą zakładową (miejscową).
3.
Pracownik lub były pracownik, który uważa za krzywdzącą opinię wystawioną przez zakład pracy (§§ 2, 3 i 4), może zwrócić się w terminie 4 dni od otrzymania opinii o jej sprostowanie do kierownika jednostki nadrzędnej nad zakładam pracy. Kierownik tej jednostki decyduje o opinii w sposób określony w ust. 2.
4.
Opinia ustalona w sposób określony w ust. 2 lub 3 powinna być wydana pracownikowi przez zakład pracy w ciągu 10 dni od złożenia odwołania.
5.
Jeżeli w zakładzie pracy nie ma rady zakładowej (miejscowej), przepisy ust. 1 - 3 dotyczą delegata związkowego, a jeżeli nie ma również delegata związkowego, przepisy te dotyczą właściwego terenowego zarządu związku zawodowego.
§  6.
Za wykonanie obowiązków określonych zarządzeniem odpowiedzialni są osobiście kierownicy zakładów pracy oraz - w zakresie swojej właściwości - kierownicy komórek kadrowych.
§  7.
Kierownicy jednostek nadrzędnych są obowiązani pociągać do odpowiedzialności służbowej kierowników podległych zakładów pracy winnych naruszenia przepisów niniejszego zarządzenia, a w szczególności:
1)
dopuszczenia się wydania poufnej opinii o pracowniku lub byłym pracowniku (§ 1),
2)
nieudostępnienia pracownikowi do wglądu opinii określonych w § 3 i § 4 ust. 1,
3)
niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku zniszczenia poufnych opinii (§ 4 ust. 2),
4)
odmowy wydania opinii na żądanie pracownika lub byłego pracownika (§ 2),
5)
odmowy sprostowania opinii zgodnie z zasadami ustalonymi w § 5 ust. 2 i 3.

Analogiczny obowiązek ciąży na kierownikach zakładów pracy w stosunku do kierowników komórek kadrowych.

§  8.
1.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
opinii o pracownikach wydawanych przez zakłady pracy dla celów postępowania karnego na żądanie sądów, prokuratorów oraz organów śledczych i dochodzeniowych,
2)
opiniowania dyrektorów departamentów w ministerstwach (urzędach centralnych) i pracowników zajmujących stanowiska równorzędne lub wyższe w administracji państwowej.
2.
Zarządzenie nie dotyczy trybu opiniowania żołnierzy, funkcjonariuszów bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.86.998

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Likwidacja praktyki poufnego opiniowania pracowników.
Data aktu: 13/10/1956
Data ogłoszenia: 19/10/1956
Data wejścia w życie: 19/10/1956