Przekazanie Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kultury i Sztuki i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej uprawnień do ustalania cen zbytu na artykuły zaopatrzeniowe oraz roboty (usługi) o charakterze przemysłowym, wykonywane przez przedsiębiorstwa im podległe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 3 września 1956 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kultury i Sztuki i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej uprawnień do ustalania cen zbytu na artykuły zaopatrzeniowe oraz roboty (usługi) o charakterze przemysłowym, wykonywane przez przedsiębiorstwa im podległe.

Na podstawie § 1) ust. 2 i 3 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i sławek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495, z 1954 r. Nr A-50, poz. 683 oraz z 1955 r. Nr 65, poz. 850, Nr 120, poz. 1582 i Nr 123, poz. 1601) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przekazuje się:
1)
Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej uprawnienia do ustalania cen zbytu na artykuły ortopedyczne wywarzane przez podległe przedsiębiorstwa.
2)
Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej uprawnienia do ustalania cen zbytu na wyczynowy sprzęt sportowy wytwarzany po raz pierwszy przez podległe przedsiębiorstwa wyłącznie na zaopatrzenie zrzeszeń sportowych.
§  2.
Przekazuje się:
1)
Ministrowi Finansów uprawnienia do ustalania cen na wytwarzanie przez podległe przedsiębiorstwa artykuły zbywane w kraju, jak i przeznaczone na eksport,
2)
Ministrowi Kultury i Sztuki uprawnienia do ustalania:
a)
cen zbytu na wytwarzane po raz pierwszy przez podległe przedsiębiorstwa części i mechanizmy do instrumentów muzycznych,
b)
cen zbytu na wytwarzane po raz pierwszy artykuły muzyczne przeznaczone na eksport,
c)
cen zbytu na importowane części i mechanizmy muzyczne.
§  3.
Przekazuje się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kultury i Sztuki i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej uprawnienia do ustalania cen na roboty (usługi) o charakterze przemysłowym, wykonywane przez jednostki im podległe dla jednostek gospodarki uspołecznionej lub dla odbiorców zagranicznych.
§  4.
1.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w § 2, należy uzgodnić z wyłącznym lub głównym nabywcą tych artykułów. W celu uzgodnienia ceny - ministerstwa, o których mowa w § 2, podają proponowane ceny wyłącznym lub głównym odbiorcom, którzy mogą w ciągu 20 dni zgłaszać zastrzeżenia. Niezgłoszenie zastrzeżeń w terminie 20 dni od daty otrzymania wniosku uważa się za akceptację proponowanej ceny. W razie nieosiągnięcia porozumienia ceny ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego na wniosek ministerstwa, któremu podlega producent. Do wniosku należy załączyć opinię wyłącznego lub głównego odbiorcy.
2.
Ceny zbytu artykułów przeznaczonych na eksport oraz artykułów pochodzących z importu, na które nie ma obowiązujących cen w obrocie krajowym, ustala się w trybie określonym w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
§  5.
Ceny zbytu nietypowych artykułów oraz nietypowych robót (usług) o charakterze przemysłowym, wykonywane przez jednostki podległe ministrom wymienionym w § 2, ustalane będą przez dostawcę w porozumieniu z odbiorcą, z tym że w razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala ministerstwo (centralny zarząd), któremu podlega dostawca, po zasięgnięciu opinii ministerstwa (centralnego zarządu), któremu podlega odbiorca.
§  6.
1.
Ceny, o których mowa w §§ 1 i 2, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale nr 279 Rady Ministrów z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie zasad ustalania cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-52, poz. 695).
2.
Ceny robót, o których mowa w § 3, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale nr 366 Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1954 r. w sprawie zasad ustalania cen robót o charakterze przemysłowym wykonywanych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.
3.
Ceny artykułów i usług przeznaczonych na eksport oraz artykułów pochodzących z importu ustalane będą zgodnie z zasadami podanymi w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 31 maja 1955 r. powołanym w § 4 ust. 2.
4.
W przypadku ustalenia cen wyłącznie w oparciu o koszt własny artykułów (bez uwzględnienia relacji cen) należy po upływie 3 miesięcy, a przed upływem 7 miesięcy od daty ustalenia cen, przeprowadzić rewizję tych cen w oparciu o przeanalizowane elementy kalkulacji wynikowej.
§  7.
Jeżeli cena artykułów, o których mowa w § 2, ustalona została w relacji do cen innych artykułów, w okresie 6 miesięcy od ustalenia ceny można przeprowadzić jej rewizję w trybie określonym w § 4.
§  8.
Z wyjątkiem przypadków, o których mowa w § 6 ust. 4 i w § 7, zmiany cen mogą być dokonywane tylko za zgodą Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  9.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzonych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej.
§  10.
Ministrowie wymienieni w §§ 1 i 2 oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej określą w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 1 - 3 i w § 5, tryb składania wniosków o ustalenie cen i ich rozpatrywania, wzory kalkulacji oraz wzory wniosków.
§  11.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w § 1, należy bieżąco przesyłać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen). W odpisach decyzji o ustaleniu cen należy podać kryteria, na których podstawie zostały ustalone ceny.
§  12.
Ministerstwa prowadzić będą rejestry cen artykułów, o których mowa w §§ 1 i 2, ze wskazaniem w szczególności dokładnego określenia (nazwy) wyrobu, numeru dokumentacji technicznej, nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny i daty, od jakiej cena obowiązuje.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.76.885

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kultury i Sztuki i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej uprawnień do ustalania cen zbytu na artykuły zaopatrzeniowe oraz roboty (usługi) o charakterze przemysłowym, wykonywane przez przedsiębiorstwa im podległe.
Data aktu: 03/09/1956
Data ogłoszenia: 14/09/1956
Data wejścia w życie: 14/09/1956