Zaopatrzenie wsi w materiały budowlane i drewno budowlane.

UCHWAŁA NR 534
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 sierpnia 1956 r.
w sprawie zaopatrzenia wsi w materiały budowlane i drewno budowlane.

Dla zapewnienia stałego wzrostu budownictwa i remontów zabudowań rolników indywidualnych i członków spółdzielni produkcyjnych oraz bieżących remontów gospodarstw należących do spółdzielni produkcyjnych, jak również w celu zabezpieczenia materiałów budowlanych i drewna budowlanego przed nieuzasadnionym przesuwaniem ich do sprzedaży na inne cele - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Materiały budowlane i drewno budowlane przeznaczone na zaopatrzenie rynku powinny być w narodowym planie gospodarczym i w operatywnych planach kwartalnych ujęte odrębnie:
a)
dla strefy handlu miejskiego (z wyodrębnieniem budownictwa indywidualnego),
b)
dla strefy handlu wiejskiego,

w oparciu o projekty planów złożone przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, a zaopiniowane przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

2.
Przez określenia "strefa handlu miejskiego" i "strefa handlu wiejskiego" rozumie się te tereny i miejscowości, które określa uchwała nr 796 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zasad organizacji handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.
3.
Przez określenia "materiały budowlane" i "drewno budowlane", o których mowa w ust. 1, rozumie się materiały budowlane i drewno budowlane rozdzielane centralnie.
§  2.
1.
Materiały budowlane i drewno budowlane przydzielone dla strefy handlu wiejskiego przeznacza się dla indywidualnych rolników i członków spółdzielni produkcyjnych na cele budowlane i remontowe oraz dla spółdzielni produkcyjnych na bieżące remonty.
2.
Oprócz odbiorców wymienionych w ust. 1 z przydziałów strefy handlu wiejskiego korzystają:
a)
rolnicy uprawnieni do otrzymania materiałów budowlanych i drewna budowlanego na podstawie odpowiednich kontraktów o dostawę produktów rolnych,
b)
wozacy, wywożący drewno z lasu, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
c)
odbiorcy objęci obowiązującymi przepisami o budownictwie przyzakładowym i indywidualnym, budujący na terenie działania strefy handlu wiejskiego,
d)
punkty usługowe,
e)
osoby nie będące rolnikami, a mieszkające w strefie handlu wiejskiego - na remonty budynków.
§  3.
1.
Z przydziałów strefy handlu wiejskiego zaopatrywane mogą być te punkty usługowe, które znajdują się i działają na terenie strefy handlu wiejskiego.
2.
Punkty usługowe nie mogą zużywać pobranych materiałów na inne cele, a tylko wyłącznie na prace usługowe (drobne remonty) wykonywane dla ludności zamieszkałej na danym terenie.
§  4.
1.
Przyznane dla strefy handlu wiejskiego w narodowym planie gospodarczym i w planach operatywnych materiały budowlane i drewno budowlane powinny być rozdzielone:
a)
między województwa - przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Centralą Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
między powiaty - przez prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
c)
między gromady i spółdzielnie produkcyjne - przez prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek powiatowych związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
d)
między poszczególnych odbiorców wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 - przez gromadzkie komisje rozdzielcze (przy gromadzkich radach narodowych).
2.
Prezydia gromadzkich rad narodowych zobowiązane są do publicznego ogłaszania przez wywieszki imiennych przydziałów dokonanych przez gromadzkie komisje rozdzielcze oraz do czuwania nad przestrzeganiem przez punkty usługowe przepisu § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Ujęte w narodowym planie gospodarczym i w planach operatywnych oraz rozdzielone między województwa, powiaty i gromady ilości materiałów budowlanych i drewna budowlanego dla strefy handlu wiejskiego nie mogą w żadnym razie być zmniejszane lub przydzielane na inne cele; w szczególności niedopuszczalne są przesunięcia przyznanych ilości materiałów budowlanych i drewna budowlanego ze strefy handlu wiejskiego na korzyść strefy handlu miejskiego.
2.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego, Ministerstwo Kontroli Państwowej oraz prezydia wojewódzkich, powiatowych i gromadzkich rad narodowych do bieżącej kontroli właściwego rozdziału materiałów budowlanych i drewna budowlanego dla wsi, zgodnie z niniejszą uchwałą, a szczególności do kontroli sprzedaży materiałów budowlanych i drewna budowlanego, przyznanych dla strefy handlu wiejskiego, wyłącznie odbiorcom wymienionym w § 2.
3.
Zaleca się Radzie i Zarządowi Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" włączenie do kontroli nad rozdziałem i sprzedażą materiałów budowlanych i drewna budowlanego członków samorządu spółdzielczego oraz pracowników terenowych, jak również zaktywizowanie członków gminnych rad spółdzielczych w bezpośrednich pracach gromadzkich komisji rozdzielczych.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" wyda szczegółową instrukcję regulującą tryb rozdziału materiałów budowlanych i drewna budowlanego.
§  7.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Handlu Wewnętrznego, Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Kontroli Państwowej, prezydiom rad narodowych i Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.73.872

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zaopatrzenie wsi w materiały budowlane i drewno budowlane.
Data aktu: 21/08/1956
Data ogłoszenia: 06/09/1956
Data wejścia w życie: 06/09/1956