Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków.

ZARZĄDZENIE
ZARZĄDZENIE MINISTRÓW: OŚWIATY, ROLNICTWA, PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH, LEŚNICTWA, ZDROWIA, KULTURY I SZTUKI, PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU SZKOLENIA ZAWODOWEGO ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie form pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakresu i trybu działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz trybu powoływania ich członków.

Na podstawie § 3 zarządzenia nr 129 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 maja 1956 r. w sprawie doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr 42, poz. 521) zarządza się, co następuje:
§  1.
Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków w szkołach średnich podległych Ministrom: Oświaty, Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Leśnictwa, Zdrowia, Kultury i Sztuki oraz Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego i Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej (zwanych dalej "szkołami średnimi") określa instrukcja stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE OKREŚLENIA FORM PRACY INFORMACYJNO-UŚWIADAMIAJĄCEJ, SZCZEGÓŁOWEGO ZAKRESU I TRYBU DZIAŁANIA SZKOLNYCH KOMISJI REKRUTACYJNYCH ORAZ TRYBU POWOŁYWANIA ICH CZŁONKÓW
§ 1.
1.
Praca szkół średnich w zakresie informowania kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych powinna opierać się na długotrwałej, systematycznej i wszechstronnej pracy informacyjno-uświadamiającej, której celem jest zaznajomienie nauczycielstwa, zainteresowanej młodzieży i rodziców oraz społeczeństwa:
1)
z zadaniami szkolnictwa wyższego, rodzajami szkół wyższych, kierunkami i typami studiów i specjalizacji oraz ich rozmieszczeniem,
2)
z wymaganiami naukowymi, stawianymi kandydatom na poszczególnych kierunkach studiów i w poszczególnych szkołach wyższych,
3)
z kierunkami studiów, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarki i kultury narodowej,
4)
prawami i obowiązkami studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
5)
z uprawnieniami i możliwościami pracy po ukończeniu obranego przez kandydata kierunku studiów.
2.
Materiałów do pracy informacyjno-uświadamiającej powinny dostarczyć ministerstwa (urzędy centralne), którym podlegają szkoły wyższe.
3. 1
Do jak najszerszego udziału w pracy informacyjno-uświadamiającej obowiązani są nauczyciele, komitety rodzicielskie w szkołach średnich, komitety opiekuńcze oraz zakładowe organizacje związkowe w szkołach średnich i wyższych (ZOZ), szkoły wyższe.
4.
Podstawową formą pracy informacyjno-uświadamiającej powinna być praca wychowawcza nauczyciela, zwłaszcza wychowawcy klasowego, który powinien dopomóc młodzieży we właściwym wyborze kierunku studiów. Ponadto należy w tym celu wykorzystać:
1) 2
pogadanki na godzinach wychowawczych i pracę w kółkach zainteresowań,
2)
prelekcje i pokazy organizowane przez szkoły wyższe w ramach "dni drzwi otwartych",
3)
odczyty naukowców, studentów, przodowników pracy i absolwentów szkół wyższych, zwłaszcza o kierunkach studiów, na które dotąd zgłaszała się niewystarczająca liczba kandydatów - organizowane w szkołach i młodzieżowych domach kultury,
4)
artykuły prasowe i prelekcje radiowe na temat wyboru kierunku studiów, gazetki ścienne, specjalnie organizowane seanse filmowe,
5)
pogadanki na zebraniach rodzicielskich,
6)
wycieczki młodzieży do zakładów pracy, jak państwowe gospodarstwa rolne, państwowe ośrodki maszynowe, huty, kopalnie itp.
§  2.
1.
W skład szkolnej komisji rekrutacyjnej wchodzą:
1)
dyrektor szkoły jako przewodniczący, a ponadto
2)
wychowawca każdego oddziału klasy ostatniej,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej (ZOZ) danej szkoły,
4)
przedstawiciel komisji oświaty i kultury powiatowej lub miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej,
5)
przedstawiciel komitetu rodzicielskiego, a w szkołach, w których nie ma komitetów rodzicielskich - przedstawiciel komitetu opiekuńczego,
6) 3
(skreślony).
2.
Dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnej komisji rekrutacyjnej zwraca się do wymienionych w ust. 1 pkt 3, 4, 5, 6 organizacji i instytucji o wyznaczenie swych przedstawicieli do szkolnej komisji rekrutacyjnej.
3.
Skład osobowy szkolnej komisji rekrutacyjnej ustala się na każdy rok.
4.
Kadencja szkolnej komisji rekrutacyjnej trwa od dnia 15 grudnia do dnia 31 lipca następnego roku.
§  3.
Do zadań szkolnych komisji rekrutacyjnych należy:
1)
prowadzenie pracy informacyjno-uświadamiającej z rodzicami kandydatów i kandydatami w sprawie wyboru właściwego kierunku studiów,
2)
kierowanie kandydatów do szkół wyższych położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania na kierunki studiów, które znajdują się w tych szkołach,
3)
opracowanie wyczerpującej charakterystyki pod względem przygotowania ogólnego, uzdolnień, zamiłowań, pilności, postawy ideowo-moralnej, cech charakteru, udziału w pracy społecznej, stanu zdrowia; charakterystyka kandydata powinna być opracowana zespołowo i podpisana przez wszystkich członków komisji; w razie rozbieżności opinii członków szkolnej komisji rekrutacyjnej decyzję podejmuje pełnomocnik do spraw rekrutacji,
4)
opiniowanie podań kandydatów w sprawie ewentualnego przyznania stypendium i miejsca w domu studenckim,
5)
sprawdzanie wiarygodności dokumentów i danych dotyczących pochodzenia społecznego oraz sytuacji materialnej kandydata - na podstawie osobistej znajomości ucznia,
6) 4
kierowanie podań absolwentów liceów i techników zawodowych, liceów pedagogicznych, liceów dla wychowawczyń przedszkoli, średnich szkół artystycznych oraz szkoły morskiej na studia wyższe w zasadzie zależnie od kierunku ich dotychczasowej nauki; dopuszczalne są od tej zasady wyjątki w stosunku do kandydatów wybitnie uzdolnionych w innym kierunku. W tych przypadkach szkolna komisja rekrutacyjna obowiązana jest szczegółowo uzasadnić skierowanie. O dopuszczeniu do egzaminu na inny kierunek decyduje rektor danej szkoły wyższej.
§  4.
Przekazanie podań kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów powinno nastąpić:
1)
rektorom szkół wyższych - do dnia 15 czerwca każdego roku,
2)
rektorom wyższych szkół artystycznych - do dnia 20 maja każdego roku (świadectwa dojrzałości można dołączyć po złożeniu egzaminu dojrzałości).
§  5.
1.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na I rok studiów w wyższych szkołach artystycznych mogą składać równocześnie podania o przyjęcie do innego typu szkoły wyższej. W tym przypadku szkolna komisja rekrutacyjna przyjmuje od kandydata dwa podania i przestrzegając terminów określonych w § 4 przekazuje je do obu właściwych szkół wyższych.
2.
Do podania przekazywanego wyższej szkole nieartystycznej powinny być dołączone oryginały dokumentów, natomiast do podań przesyłanych w tych przypadkach do wyższej szkoły artystycznej należy dołączyć odpisy dokumentów.
3.
Kandydaci, którzy przedstawią zaświadczenie wydane przez rektorat wyższej szkoły artystycznej, że w części praktycznej egzaminu wstępnego nie wykazali odpowiednich uzdolnień artystycznych, mogą przystąpić do egzaminu wstępnego w wybranej przez siebie wyższej szkole nieartystycznej w terminie do dnia 10 lipca.
1 Załącznik § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
2 Załącznik § 1 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit b) zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
3 Załącznik § 2 ust. 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
4 Załącznik § 3 pkt 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.57.624

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków.
Data aktu: 16/06/1956
Data ogłoszenia: 12/07/1956
Data wejścia w życie: 12/07/1956