Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków.

ZARZĄDZENIE
ZARZĄDZENIE MINISTRÓW: OŚWIATY, ROLNICTWA, PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH, LEŚNICTWA, ZDROWIA, KULTURY I SZTUKI, PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU SZKOLENIA ZAWODOWEGO ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie form pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakresu i trybu działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz trybu powoływania ich członków.

Na podstawie § 3 zarządzenia nr 129 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 maja 1956 r. w sprawie doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr 42, poz. 521) zarządza się, co następuje:
§  1.
Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków w szkołach średnich podległych Ministrom: Oświaty, Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Leśnictwa, Zdrowia, Kultury i Sztuki oraz Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego i Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej (zwanych dalej "szkołami średnimi") określa instrukcja stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE OKREŚLENIA FORM PRACY INFORMACYJNO-UŚWIADAMIAJĄCEJ, SZCZEGÓŁOWEGO ZAKRESU I TRYBU DZIAŁANIA SZKOLNYCH KOMISJI REKRUTACYJNYCH ORAZ TRYBU POWOŁYWANIA ICH CZŁONKÓW
§ 1.
1.
Praca szkół średnich w zakresie informowania kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych powinna opierać się na długotrwałej, systematycznej i wszechstronnej pracy informacyjno-uświadamiającej, której celem jest zaznajomienie nauczycielstwa, zainteresowanej młodzieży i rodziców oraz społeczeństwa:
1)
z zadaniami szkolnictwa wyższego, rodzajami szkół wyższych, kierunkami i typami studiów i specjalizacji oraz ich rozmieszczeniem,
2)
z wymaganiami naukowymi, stawianymi kandydatom na poszczególnych kierunkach studiów i w poszczególnych szkołach wyższych,
3)
z kierunkami studiów, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarki i kultury narodowej,
4)
prawami i obowiązkami studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
5)
z uprawnieniami i możliwościami pracy po ukończeniu obranego przez kandydata kierunku studiów.
2.
Materiałów do pracy informacyjno-uświadamiającej powinny dostarczyć ministerstwa (urzędy centralne), którym podlegają szkoły wyższe.
3. 1
Do jak najszerszego udziału w pracy informacyjno-uświadamiającej obowiązani są nauczyciele, komitety rodzicielskie w szkołach średnich, komitety opiekuńcze oraz zakładowe organizacje związkowe w szkołach średnich i wyższych (ZOZ), szkoły wyższe.
4.
Podstawową formą pracy informacyjno-uświadamiającej powinna być praca wychowawcza nauczyciela, zwłaszcza wychowawcy klasowego, który powinien dopomóc młodzieży we właściwym wyborze kierunku studiów. Ponadto należy w tym celu wykorzystać:
1) 2
pogadanki na godzinach wychowawczych i pracę w kółkach zainteresowań,
2)
prelekcje i pokazy organizowane przez szkoły wyższe w ramach "dni drzwi otwartych",
3)
odczyty naukowców, studentów, przodowników pracy i absolwentów szkół wyższych, zwłaszcza o kierunkach studiów, na które dotąd zgłaszała się niewystarczająca liczba kandydatów - organizowane w szkołach i młodzieżowych domach kultury,
4)
artykuły prasowe i prelekcje radiowe na temat wyboru kierunku studiów, gazetki ścienne, specjalnie organizowane seanse filmowe,
5)
pogadanki na zebraniach rodzicielskich,
6)
wycieczki młodzieży do zakładów pracy, jak państwowe gospodarstwa rolne, państwowe ośrodki maszynowe, huty, kopalnie itp.
§  2.
1.
W skład szkolnej komisji rekrutacyjnej wchodzą:
1)
dyrektor szkoły jako przewodniczący, a ponadto
2)
wychowawca każdego oddziału klasy ostatniej,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej (ZOZ) danej szkoły,
4)
przedstawiciel komisji oświaty i kultury powiatowej lub miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej,
5)
przedstawiciel komitetu rodzicielskiego, a w szkołach, w których nie ma komitetów rodzicielskich - przedstawiciel komitetu opiekuńczego,
6) 3
(skreślony).
2.
Dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnej komisji rekrutacyjnej zwraca się do wymienionych w ust. 1 pkt 3, 4, 5, 6 organizacji i instytucji o wyznaczenie swych przedstawicieli do szkolnej komisji rekrutacyjnej.
3.
Skład osobowy szkolnej komisji rekrutacyjnej ustala się na każdy rok.
4.
Kadencja szkolnej komisji rekrutacyjnej trwa od dnia 15 grudnia do dnia 31 lipca następnego roku.
§  3.
Do zadań szkolnych komisji rekrutacyjnych należy:
1)
prowadzenie pracy informacyjno-uświadamiającej z rodzicami kandydatów i kandydatami w sprawie wyboru właściwego kierunku studiów,
2)
kierowanie kandydatów do szkół wyższych położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania na kierunki studiów, które znajdują się w tych szkołach,
3)
opracowanie wyczerpującej charakterystyki pod względem przygotowania ogólnego, uzdolnień, zamiłowań, pilności, postawy ideowo-moralnej, cech charakteru, udziału w pracy społecznej, stanu zdrowia; charakterystyka kandydata powinna być opracowana zespołowo i podpisana przez wszystkich członków komisji; w razie rozbieżności opinii członków szkolnej komisji rekrutacyjnej decyzję podejmuje pełnomocnik do spraw rekrutacji,
4)
opiniowanie podań kandydatów w sprawie ewentualnego przyznania stypendium i miejsca w domu studenckim,
5)
sprawdzanie wiarygodności dokumentów i danych dotyczących pochodzenia społecznego oraz sytuacji materialnej kandydata - na podstawie osobistej znajomości ucznia,
6) 4
kierowanie podań absolwentów liceów i techników zawodowych, liceów pedagogicznych, liceów dla wychowawczyń przedszkoli, średnich szkół artystycznych oraz szkoły morskiej na studia wyższe w zasadzie zależnie od kierunku ich dotychczasowej nauki; dopuszczalne są od tej zasady wyjątki w stosunku do kandydatów wybitnie uzdolnionych w innym kierunku. W tych przypadkach szkolna komisja rekrutacyjna obowiązana jest szczegółowo uzasadnić skierowanie. O dopuszczeniu do egzaminu na inny kierunek decyduje rektor danej szkoły wyższej.
§  4.
Przekazanie podań kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów powinno nastąpić:
1)
rektorom szkół wyższych - do dnia 15 czerwca każdego roku,
2)
rektorom wyższych szkół artystycznych - do dnia 20 maja każdego roku (świadectwa dojrzałości można dołączyć po złożeniu egzaminu dojrzałości).
§  5.
1.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na I rok studiów w wyższych szkołach artystycznych mogą składać równocześnie podania o przyjęcie do innego typu szkoły wyższej. W tym przypadku szkolna komisja rekrutacyjna przyjmuje od kandydata dwa podania i przestrzegając terminów określonych w § 4 przekazuje je do obu właściwych szkół wyższych.
2.
Do podania przekazywanego wyższej szkole nieartystycznej powinny być dołączone oryginały dokumentów, natomiast do podań przesyłanych w tych przypadkach do wyższej szkoły artystycznej należy dołączyć odpisy dokumentów.
3.
Kandydaci, którzy przedstawią zaświadczenie wydane przez rektorat wyższej szkoły artystycznej, że w części praktycznej egzaminu wstępnego nie wykazali odpowiednich uzdolnień artystycznych, mogą przystąpić do egzaminu wstępnego w wybranej przez siebie wyższej szkole nieartystycznej w terminie do dnia 10 lipca.
1 Załącznik § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
2 Załącznik § 1 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit b) zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
3 Załącznik § 2 ust. 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.
4 Załącznik § 3 pkt 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 lipca 1957 r. (M.P.57.62.382) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.57.624

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Formy pracy informacyjnej o warunkach studiów wyższych, zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz tryb powoływania ich członków.
Data aktu: 16/06/1956
Data ogłoszenia: 12/07/1956
Data wejścia w życie: 12/07/1956