Określenie organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz tryb postępowania w tych sprawach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 20 kwietnia 1956 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz upoważnienia udzielonego w § 6 ust. 4 uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie wprowadzenia planowej gospodarki wodnej w okręgach deficytowych pod względem zasobów wody zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie w miejscowościach i okręgach, w których wprowadzone zostało kontyngentowanie wody pitnej i ustalone zostały opłaty za zużycie wody ponad przyznany kontyngent.
§  2.
Do wymierzania i pobierania opłat przypadających za zużycie wodociągowej wody pitnej ponad przyznany kontynent uprawnione są komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) wodociągów i kanalizacji dostarczające wodę odbiorcom, zwane w dalszym ciągu "dostawcami".
§  3.
Wysokość opłaty przypadającej do zapłaty za wodę zużytą ponad przyznany kontyngent oblicza dostawca w oparciu o odczyt wodomierza, a tam gdzie wodomierza nie zainstalowano - na podstawie szacunku opartego na pomiarze próbnie zainstalowanego wodomierza.
§  4.
1.
Opłaty, o których mowa w § 2, dostawcy pobierają od jednostek gospodarki uspołecznionej razem z opłatą za wodę pobraną w granicach kontyngentu, w trybie określonym w § 12 ust. 1 lit. c) lub w § 20 uchwały nr 527 Prezydium Rządu z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty (Monitor Polski Nr 66, poz. 861).
2.
W fakturach wystawianych odbiorcom wymienia się w osobnych pozycjach należności przypadające:
a)
za wodę dostarczaną w granicach kontyngentu według stawek określonych w poszczególnych miejscowościach bądź okręgach,
b)
za wodę pobraną ponad przewidziany kontyngent według opłat podwyższonych z podaniem oddzielnie należności obliczonej według stawki normalnej oraz różnicy pomiędzy należnością obliczoną według opłaty podwyższonej a należnością obliczoną według stawki normalnej.
§  5.
Operacje związane z pobraniem i odprowadzeniem różnicy opłat pobranych ponad stawkę normalną ewidencjonuje się w księgowości dostawcy w sposób następujący:
a)
przypisanie różnicy opłat: Wn - Odbiorcy (061 lub 062), Ma - Rozrachunki z innych tytułów publicznoprawnych (084) - odrębne konto analityczne,
b)
wpłaty różnicy opłat: Wn - Środki pieniężne (041, 043 lub 045), Ma - Odbiorcy 061, 062 lub 063,
c)
odprowadzenie różnicy zainkasowanych opłat za wodę pobraną ponad kontyngent do wydziału finansowego prezydium rady narodowej (przelew): Wn - Rozrachunki z innych tytułów publicznoprawnych (084) - właściwe konto analityczne, Ma - Rachunek rozliczeniowy (043).
§  6.
Zainkasowane kwoty stanowiące różnice opłaty za przekroczenie wyznaczonego kontyngentu wody dostawca obowiązany jest raz na miesiąc w terminie do dnia 15 każdego miesiąca kalendarzowego przelewać na dochody budżetu terenowego - na część 7 Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - z dyspozycją zarachowania na dział 5 "Inne dochody" rozdział 27 (grzywny, kary pieniężne i konfiskaty).
§  7.
1.
Użytkownicy wody, którzy przekroczyli przyznany im kontyngent wody, mogą w wyjątkowych przypadkach ubiegać się o zwrot w całości lub w części opłaty ustalonej za zużycie wody ponad kontyngent, jeżeli przekroczenie kontyngentu było nieuniknione, a użytkownik zawiadomił o tym organ określający kontyngent wody niezwłocznie po wypadku przekroczenia kontyngentu.
2.
Wnioski o zwrot opłat składają użytkownicy za pośrednictwem dostawcy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych).
3.
Złożenie wniosku o zwrot opłat w całości lub części nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia opłaty ustalonej za zużycie wody ponad kontyngent.
§  8.
1.
Wojewódzki zarząd przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych wydaje decyzję o częściowym lub całkowitym zwrocie opłat ustalonych za zużycie wody ponad przyznany kontyngent po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego i pełnomocnika Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do spraw gospodarki wodą w tych miejscowościach i okręgach, w których ustanowiono pełnomocnika do tych spraw. Zasięganie opinii innych zainteresowanych jednostek zależy od uznania wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych.
2.
W przypadkach, w których wojewódzki zarząd uzna, że sprawa jest większej wagi, oraz w przypadkach, w których ministerstwo (centralny urząd) nadzorujące wnioskodawcę popiera wniosek o zwrot w całości lub w części opłat za wodę pobraną ponad kontyngent, decyzję wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej po wysłuchaniu opinii wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych w oparciu o opinie jednostek wymienionych w ust. 1.
3.
Decyzja wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych bądź prezydium wojewódzkiej rady narodowej jest ostateczna.
§  9.
1.
W razie uwzględnienia wniosku opłata ulega zwrotowi lub zaliczeniu na przyszłe opłaty za wodę.
2.
Zwrot opłat ustalonych za zużycie wody ponad przyznany kontyngent w całości nie zwalnia użytkownika od zapłaty podstawowej stawki 100% za wodę pobraną ponad kontyngent.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.45.535

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz tryb postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 20/04/1956
Data ogłoszenia: 08/06/1956
Data wejścia w życie: 08/06/1956