Tryb i warunki zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 27 lutego 1956 r.
w sprawie trybu i warunków zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Na podstawie § 13 uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie pomocy Państwa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 793) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte określenia:
1)
prezydium powiatowej rady narodowej - rozumie się również prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat oraz prezydium dzielnicowej rady narodowej,
2)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej - rozumie się również Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi,
3)
grunt zgłoszony do zamiany - rozumie się grunt położony poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe,
4)
działkę budowlaną - rozumie się działkę budowlaną położoną w granicach terenów przeznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe,
5)
wnioskodawcę - rozumie się właściciela gruntu położonego poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe ubiegającego się o zamianę tego gruntu na działkę budowlaną położoną w granicach terenów wydzielonych pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
Osoby fizyczne będące właścicielami gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe mogą zamieniać te grunty na działki budowlane położone w granicach terenów wyznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe w celu wybudowania na nich domu jednorodzinnego.
§  3.
Wniosek o zamianę gruntu na działkę budowlaną składa wnioskodawca powołując się na obwieszczenie zawierające wykaz mienia nierolniczego przeznaczonego do odstąpienia, ogłoszone zgodnie z §§ 7 i 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 26 kwietnia 1954 r. w sprawie zasad, warunków i trybu odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 25, poz. 101).
§  4.
Wnioskodawca składa wniosek o zamianę gruntu do prezydium powiatowej rady narodowej, na terenie której położona jest działka budowlana podlegająca zamianie.
§  5.
Do wniosku o zamianę gruntu należy dołączyć:
1)
dowód własności gruntu zgłoszonego do zamiany (wyciąg z księgi wieczystej, notarialny akt kupna lub inny dokument stwierdzający własność),
2)
dowód, że grunt nie jest obciążony długami,
3)
szkic sytuacyjny gruntu zgłoszonego do zamiany,
4)
zobowiązanie wnioskodawcy do wybudowania domu jednorodzinnego na działce budowlanej uzyskanej z zamiany w terminie oznaczonym w orzeczeniu o zamianie.

Ponadto wnioskodawca może wskazać działkę budowlaną, którą chciałby otrzymać w drodze zamiany.

§  6.
Prezydium powiatowej rady narodowej zarządzi po otrzymaniu wniosku oszacowanie w ciągu 4 tygodni gruntu zgłoszonego do zamiany. Oszacowanie następuje na zasadach i w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 52, poz. 339, z 1953 r. Nr 12, poz. 44 i z 1955 r. Nr 8, poz. 48). Wartości budynków wzniesionych bez zezwolenia właściwego organu nie bierze się pod uwagę przy szacowaniu gruntu zezwalając właścicielowi na rozebranie ich i zabranie materiałów w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden miesiąc.
§  7.
Jeżeli grunt zgłoszony do zamiany położony jest na terenie innej powiatowej rady narodowej niż wymieniona w § 4, oszacowanie gruntu nastąpi przy współudziale osoby wyznaczonej przez prezydium tej rady narodowej.
§  8.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany jest niższa od wartości działki budowlanej oszacowanej na zasadach i w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych, prezydium powiatowej rady narodowej może dokonać zamiany za odpowiednią dopłatą bądź jeżeli wartość gruntu nie przekracza 50% wartości działki budowlanej - przyjąć wartość gruntu jako zaliczkową zapłatę czynszu za ustanowienie prawa wieczystego użytkowania działki budowlanej.
§  9.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany przekracza znacznie wartość działki budowlanej, a podziału gruntu można dokonać bez naruszenia jego przeznaczenia gospodarczego i możliwości racjonalnego użytkowania, zamianą można objąć część gruntu.
§  10.
Jeżeli wnioskodawca zamierza wybudować dom jednorodzinny z własnych środków finansowych i materiałowych, prezydium powiatowej rady narodowej orzeknie o zamianie po wysłuchaniu opinii komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 26 kwietnia 1954 r. w sprawie zasad, warunków i trybu odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.
§  11.
Orzeczenie o zamianie powinno zawierać:
1)
oznaczenie gruntu przejmowanego przez Państwo oraz działki budowlanej odstępowanej wnioskodawcy,
2)
ustalenie wartości szacunkowej gruntu zgłoszonego do zamiany i działki budowlanej,
3)
dokładne oznaczenie osoby, której odstępuje się działką budowlaną,
4)
oznaczenie formy odstąpienia działki budowlanej (na własność, ustanowienie wieczystego prawa użytkowania za wskazaniem okresu, za który czynsz pokryty został wartością gruntu),
5)
oznaczenie nadwyżki wartości działki budowlanej lub gruntu zgłoszonego do zamiany oraz sposobu i terminu spłaty tej nadwyżki,
6)
termin zabudowy (rozpoczęcia i zakończenia budowy) działki budowlanej w granicach od roku do dwóch lat.
§  12.
Od orzeczenia prezydium powiatowej rady narodowej służy odwołanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej, które orzeka po wysłuchaniu opinii komisji kwalifikacyjnej przewidzianej w § 14 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 26 kwietnia 1954 r. (§ 3).
§  13.
Orzeczenie powiatowej rady narodowej, od którego nie złożono odwołania, lub orzeczenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydane na skutek odwołania, stanowi podstawę do zawarcia umowy zamiany albo ustanowienia wieczystego prawa użytkowania.
§  14.
Umowę zawiera prezydium powiatowej rady narodowej. Do ważności umowy wymagana jest forma pisemna. Umowa jest podstawą do wpisu w księgach wieczystych.
§  15.
Jeżeli wnioskodawca łączy wniosek o zamianę gruntu z wnioskiem o udzielenie mu pomocy Państwa w wybudowaniu domu jednorodzinnego w formie przyznania kredytu lub zaopatrzenia materiałowego - prezydium powiatowej rady narodowej przekazuje wniosek komisji kwalifikacyjnej do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego powszechnego przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej powołanej zgodnie z § 24 uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie pomocy Państwa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 793).
§  16.
Rozstrzygnięcie wniosku o zamianę gruntu następuje po uprawomocnieniu się orzeczenia o przyznaniu pomocy kredytowej i materiałowej.
§  17.
Termin rozpoczęcia i zakończenia budowy może być z ważnych względów przedłożony najwyżej o 6 miesięcy przez komisję kwalifikacyjną, wymienioną w § 15, a w razie niekorzystania z pomocy Państwa - przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.27.373

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
Data aktu: 27/02/1956
Data ogłoszenia: 07/04/1956
Data wejścia w życie: 07/04/1956