Zmiana ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 grudnia 1956 r.
w sprawie zmiany ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185} zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W ramowym planie kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 16 października 1951 r. w sprawie ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-96, poz. 1339, z 1952 r. Nr A-7, poz. 66, z 1954 r. Nr A-11, poz. 275 i z 1956 r. Nr 15, poz. 231), wprowadza się następujące zmiany: w rozdziale XVI "Sprzedaż" zmienia się nazwy następujących kont: konta 191 "Sprzedaż wyrobów" na "Sprzedaż wyrobów i usług przemysłowych" oraz konta 195 "Sprzedaż usług" na "Sprzedaż usług nieprzemysłowych".
2.
W ogólnych zasadach funkcjonowania kont ramowego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego, zawartych w załączniku nr 2 do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, wprowadza się następujące zmiany:
1)
w rozdziale XVI "Sprzedaż" zdanie pierwsze wyjaśnień wstępnych otrzymuje następujące brzmienie:

"Rozdział XVI obejmuje następujące konta:

191 - Sprzedaż wyrobów i usług przemysłowych,

192 - Sprzedaż wyrobów produkcji ubocznej,

195 - Sprzedaż usług nieprzemysłowych,

196 - Sprzedaż materiałów.";

2)
wyjaśnienia do konta 191 "Sprzedaż wyrobów" otrzymują następujące brzmienie:

"191 - Sprzedaż wyrobów i usług przemysłowych.

Konto 191 służy do ujęcia sprzedaży wyrobów produkcji podstawowej i pomocniczej oraz usług przemysłowych.

W ciężar konta 191 księguje się:

1) w końcu miesiąca - fabryczny koszt własny sprzedanych wyrobów i usług przemysłowych,

2) w końcu roku:

a) odpowiednią część kosztów związanych ze sprzedażą (z kont rozdziału XV),

b) odpowiednią część podatku obrotowego i od operacji nietowarowych.

Fabryczny koszt własny wyrobów i usług księgowany jest w dwóch pozycjach:

1) planowany fabryczny koszt własny,

2) odchylenie od kosztu planowanego.

Na dobro konta 191 księguje się:

1) przy sprzedaży na zewnątrz - sumę wynikającą z oddanych do inkasa lub wysłanych odbiorcom faktur" (w wypadkach rozliczeń pozainkasowych),

2) przy sprzedaży na rzecz inwestycji, remontów kapitalnych j gospodarki nieprzemysłowej - wartość wyrobów według odpowiednich dokumentów wewnętrznych.

Konto 191 zamyka się w końcu roku przez przeniesienie jego salda (ostateczny wynik sprzedaży) na konto 201 "Straty i zyski".

W ciągu roku wynik sprzedaży wykazuje się pozaksięgowo w sprawozdaniu dotyczącym strat i zysków.

Urządzenia analityczne winny umożliwić ujęcie sprzedaży według następujących kierunków:

a) poza przedsiębiorstwo,

b) na rzecz inwestycji i remontów kapitalnych,

c) na rzecz gospodarki nieprzemysłowej.";

3)
wyjaśnienia do konta 195 o dotychczasowej nazwie "Sprzedaż usług" otrzymują następujące brzmienie:

"195 - Sprzedaż usług nieprzemysłowych.

Zasady działania tego konta są analogiczne do podanych przy koncie 191 "Sprzedaż wyrobów i usług przemysłowych".

§  2.
1.
W związku ze zmianami w ramowym planie kont, o których mowa w § 1, zainteresowani ministrowie wprowadzą odpowiednie zmiany do branżowych planów kont, opracowanych w oparciu o wymieniony wyżej ramowy plan kont.
2.
Zmiany w branżowych planach kont powinny być przeprowadzone w trybie ustalonym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 1954 r. w sprawie branżowych planów kont (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 851 i z 1956 r. Nr 105, poz. 1219).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.105.1216

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego.
Data aktu: 10/12/1956
Data ogłoszenia: 29/12/1956
Data wejścia w życie: 01/01/1957