Podporządkowanie dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).

UCHWAŁA NR 44
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 stycznia 1956 r.
w sprawie podporządkowania dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).

W celu dalszego rozszerzenia uprawnień rad narodowych i zapewnienia warunków do lepszego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mas pracujących przez skoncentrowanie w prezydiach rad narodowych bezpośredniego nadzoru nad planowaniem budownictwa mieszkaniowego, jego realizacją i eksploatacją zasobów mieszkaniowych oraz kierownictwa w tych sprawach Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Podporządkowuje się z dniem 1 stycznia 1956 r. wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi) dyrekcje budowy osiedli robotniczych.
§  2.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej przekaże właściwym wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi) finansowane dotychczas z budżetu centralnego przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą dyrekcji budowy osiedli robotniczych ("Dyrekcja Budowy Miasta Nowa Huta", "Dyrekcja Budowy Miasta Tychy").
2.
Stołeczny Zarząd Dyrekcji Osiedli Robotniczych podporządkowuje się Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie, a Śląski Zarząd Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych - Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie.
§  3.
1.
Bezpośredni nadzór nad dyrekcjami budowy osiedli robotniczych sprawują prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi), wyznaczając w tym celu jednego z zastępców przewodniczącego prezydium.
2.
Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie sprawują nadzór nad dyrekcjami budowy osiedli robotniczych przy pomocy właściwych zarządów, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
Niezależnie od całości obowiązków wynikających z bezpośredniego nadzoru nad działalnością dyrekcji budowy osiedli robotniczych do zakresu działania prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) przechodzą następujące funkcje inwestora centralnego:
1)
występowanie z wnioskami do organów nadrzędnych o ulgi lub priorytety przy realizacji poszczególnych obiektów budownictwa mieszkaniowego,
2)
występowanie o przekazanie terenów, co do których wymagana jest decyzja władzy naczelnej,
3)
zatwierdzanie planów operacyjnych inwestycji dyrekcji budowy osiedli robotniczych,
4)
kontrola rzeczowej i finansowej realizacji planu budownictwa mieszkaniowego,
5)
przygotowywanie projektów rocznych i wieloletnich planów inwestycyjnych budownictwa osiedlowego,
6)
opracowywanie programów sieci urządzeń komunalnych i socjalno-usługowych w budownictwie osiedlowym.
§  5.
Utrzymuje się komisje oceny projektów inwestycyjnych (KOPI) w dyrekcjach budowy osiedli robotniczych oraz dotychczasowy zakres działania tych dyrekcji w sprawach opiniowania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budownictwa mieszkaniowego.
§  6.
Zwierzchni nadzór nad działalnością dyrekcji budowy osiedli robotniczych sprawuje Minister Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR".
§  7.
Oprócz funkcji inwestora centralnego, z wyjątkiem przewidzianym w § 4, w zakresie działania Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR" pozostają w szczególności sprawy:
1)
instrukcji i wytycznych dla dyrekcji budowy osiedli robotniczych w zakresie zasad i metod działania, organizacji pracy, metodologii planowania oraz inne zadania wynikające z zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej,
2)
zarządzeń i wytycznych z zakresu opracowywania programów i projektowania budownictwa mieszkaniowego, a w szczególności standardów przestrzennych i wyposażenia osiedli, budynków mieszkalnych i urządzeń socjalno-usługowych,
3)
uzyskiwania na inwestycje terenów, których przekazanie wymaga decyzji władz naczelnych,
4)
inicjowania prac badawczych, studiów, opracowań typowych i doświadczeń w zakresie budownictwa mieszkaniowego.
§  8.
Plan usług w zakresie nadzoru technicznego zlecanych dyrekcjom budowy osiedli robotniczych przez innych inwestorów zatwierdza Minister Gospodarki Komunalnej po zasięgnięciu opinii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi).
§  9.
Ustalanie dla poszczególnych województw oraz m.st. Warszawy i m. Łodzi, jak również dla resortów realizujących we własnym zakresie budownictwo mieszkaniowe, wytycznych co do wielkości zadań rzeczowych i limitów środków inwestycyjnych dla rocznych i wieloletnich planów budownictwa mieszkaniowego należy do zakresu działania Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Wysokość limitów finansowych w projektach planów inwestycyjnych budownictwa "ZOR" ustala się zgodnie z zasadami powszechnie stosowanymi do innych inwestorów.
§  11.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów do zrewidowania całokształtu przepisów dotyczących inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego i do opracowania w terminie do dnia 15 lutego 1956 r. zmian tych przepisów wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
§  12.
Zasady wynagrodzenia pracowników dyrekcji budowy osiedli robotniczych nie ulegają zmianie.
§  13.
1.
Działalność inwestycyjna dyrekcji budowy osiedli robotniczych finansowana będzie z budżetu centralnego do dnia 31 grudnia 1956 r., a od dnia 1 stycznia 1957 r. - z budżetów terenowych.
2.
Działalność administracyjna dyrekcji budowy osiedli robotniczych oraz zarządów wymienionych w § 2 ust. 2 finansowana będzie do dnia 31 marca 1956 r. z budżetu centralnego.
§  14.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do przyznania odpowiedniej liczby etatów w związku z utworzeniem nowych dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrom Finansów i Gospodarki Komunalnej, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, przewodniczącym Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.10.129

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podporządkowanie dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).
Data aktu: 21/01/1956
Data ogłoszenia: 08/02/1956
Data wejścia w życie: 23/02/1956