Kontrola wykonania postanowień zakładowych umów zbiorowych.

ZARZĄDZENIE NR 312
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 października 1955 r.
w sprawie kontroli wykonania postanowień zakładowych umów zbiorowych.

Kontrola wyników wykonania postanowień zakładowych umów zbiorowych w ubiegłym roku wykazała, że poważna część zobowiązań kierownictwa zakładów pracy, zwłaszcza w zakresie poprawy warunków pracy oraz warunków bytowych i kulturalnych załóg, nie została wykonana pomimo istnienia pełnych możliwości finansowych i technicznych.
Przyczyną tego stanu rzeczy był w znacznej mierze brak należytego zainteresowania kierownictwa zakładów pracy sprawą wykonania zakładowych umów zbiorowych, jak również brak systematycznej kontroli ze strony ministerstw i urzędów centralnych.

W związku z powyższym przypomina się o bezwzględnym obowiązku wykonania postanowień zakładowych umów zbiorowych, dotyczących tak wykonania i przekroczenia planów produkcji, jak i polepszenia warunków pracy i warunków bytowo-materialnych i kulturalnych załogi, oraz w oparciu o przepisy §§ 18, 19 i 20 uchwały nr 61 Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1954 r. w sprawie zawierania zakładowych umów zbiorowych (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-19, poz. 330 i z 1955 r. Nr 75, poz. 923) zarządza się, co następuje:

§  1.
Dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu), w którym została zawarta zakładowa umowa zbiorowa, obowiązany jest przeprowadzać kontrolę wykonania tej umowy co kwartał do dnia 15 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, niezależnie od kontroli bieżącej wykonania umowy.
§  2.
Kontrola wykonania zakładowej umowy zbiorowej powinna być przeprowadzana wspólnie z instancjami związków zawodowych odpowiednich szczebli organizacyjnych zgodnie z postanowieniami instrukcji Sekretariatu Centralnej Rady Związków Zawodowych z miesiąca stycznia 1955 r. w sprawie trybu zawierania, rejestracji i kontroli wykonania zakładowych umów zbiorowych.
§  3.
Ministerstwa obowiązane są udzielać pomocy kierownictwu przedsiębiorstw (zakładów) w przeprowadzaniu kontroli zakładowych umów zbiorowych w szczególności przez delegowanie pracowników ministerstwa (właściwego centralnego zarządu) do udziału w kontroli.
§  4.
1.
Dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu) wspólnie z radą zakładową składa załodze sprawozdanie z wyników kontroli kwartalnej do dnia 30 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału na zebraniu załogi.
2.
Sprawozdanie z kontroli kwartalnej wraz z wnioskami wynikłymi z dyskusji na zebraniu załogi powinno być w terminie 5 dni po zebraniu przesłane do ministerstwa (właściwego centralnego zarządu).
§  5.
1.
Oceny realizacji zakładowych umów zbiorowych należy dokonywać na posiedzeniu kolegium ministerstwa co kwartał w ciągu dwudziestu dni od otrzymania sprawozdań dyrektorów przedsiębiorstw (zakładów). Na posiedzenie to należy zaprosić członków prezydium zarządu głównego właściwego związku zawodowego.
2.
W uchwałach kolegium podejmowanych na podstawie ust. 1 powinny być ustalone konkretne środki zapewniające pełną realizację zakładowych umów zbiorowych.
§  6.
Właściwy minister składa resortowemu wiceprezesowi Rady Ministrów półroczne sprawozdania z realizacji zakładowych umów zbiorowych w resorcie w terminie do dnia 25 sierpnia danego roku za I półrocze oraz do dnia 25 lutego następnego roku za II półrocze.
§  7.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.97.1329

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kontrola wykonania postanowień zakładowych umów zbiorowych.
Data aktu: 20/10/1955
Data ogłoszenia: 27/10/1955
Data wejścia w życie: 27/10/1955