Kwalifikacje wymagane od pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 10 września 1955 r.
w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom zarządzenia podlegają pracownicy działalności podstawowej oraz pracowni specjalistycznych zatrudnieni w archiwach państwowych.
§  2.
Pracownicy obejmujący poszczególne stanowiska wymienione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242) powinni odpowiadać właściwym kwalifikacjom podanym w §§ 3-17 niniejszego zarządzenia.
§  3.
Dyrektor archiwum centralnego lub dyrektor archiwum wojewódzkiego powinien posiadać specjalność w jednej z dziedzin reprezentowanych w archiwum oraz szczególne umiejętności w organizacji pracy.
§  4.
Kustosz (kierownik oddziału) powinien być specjalistą w jednej z dziedzin reprezentowanych w archiwum i posiadać wiadomości ogólne, a zwłaszcza metodologiczne w zakresie archiwistyki i archiwoznawstwa. Powinien posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych, znajomość co najmniej 2 języków obcych oraz co najmniej 5-letnią praktykę w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych.
§  5.
Starszy archiwista powinien być specjalistą w dziedzinie archiwistyki i posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych, znajomość 2 języków obcych oraz co najmniej 4-letnią praktykę archiwalną.
§  6.
Archiwista powinien posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych albo wykształcenie średnie i egzamin zawodowy. Powinien posiadać znajomość co najmniej jednego języka obcego i praktykę archiwalną.
§  7.
Młodszy archiwista powinien mieć ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych bądź wykształcenie średnie z egzaminem zawodowym i znajomość co najmniej jednego języka obcego.
§  8.
Kierownik archiwum powiatowego powinien posiadać kwalifikacje co najmniej młodszego archiwisty określone w § 7.
§  9.
Pomocniczy pracownik archiwalny powinien posiadać wykształcenie średnie lub niepełne średnie oraz egzamin zawodowy i co najmniej roczną praktykę w magazynach archiwalnych.
§  10.
Magazynier archiwalny powinien posiadać wiadomości ogólne z zakresu szkoły podstawowej, egzamin zawodowy i przeszkolenie w pracach archiwalno-technicznych.
§  11.
Kierownik pracowni chemiczno-mikrobiologicznej powinien być wysokokwalifikowanym fachowcem w zakresie zabezpieczania, dezynfekcji i dezynsekcji z ukończonymi studiami wyższymi w zakresie chemii albo biochemii i posiadać co najmniej 4-letnią praktykę zawodową w zakresie mikrobiologii lub chemii.
§  12.
Kierownik pracowni sfragistycznej powinien być fachowcem zarówno w dziedzinie sfragistyki, jak i konserwacji, z ukończonymi studiami wyższymi historii lub historii sztuki (z uwzględnieniem nauk pomocniczych historii) oraz posiadać 4-letnią praktykę w zakresie badań i prac sfragistycznych.
§  13.
Kierownik pracowni mikrofilmowej powinien posiadać wykształcenie wyższe lub średnie specjalistyczne z dziedziny fotografii oraz co najmniej 4-letnią praktykę w pracowniach mikrofilmowych lub fotograficznych.
§  14.
Kierownik pracowni konserwatorsko-introligatorskiej powinien być wysokokwalifikowanym fachowcem w zakresie zabezpieczania, konserwacji i rekonstrukcji materiałów archiwalnych, z ukończonymi wyższymi studiami w dziedzinie historii lub historii sztuki i co najmniej 4-letnią praktyką w konserwatorstwie.
§  15.
Archiwalny pracownik inżynieryjno-techniczny powinien posiadać ukończone wyższe studia w zakresie chemii lub biochemii oraz co najmniej 3-letnią praktykę w zakresie chemii, fotografiki lub konserwacji.
§  16.
Introligator, konserwator techniczny lub technik powinien posiadać wykształcenie średnie techniczne bądź liceum specjalistyczne albo wykształcenie fachowe z 2-letnią praktyką introligatorską, chemiczną, fotograficzną lub konserwatorską.
§  17.
Laborant powinien posiadać przeszkolenie fachowe w odpowiednich pracowniach specjalistycznych w archiwach oraz egzamin zawodowy.
§  18.
1.
Wszystkie osoby wymienione w § 1, zatrudnione w archiwach państwowych w dniu wejścia w życie zarządzenia, podlegają weryfikacji, która ma na celu zaszeregowanie ich do odpowiednich stanowisk wymienionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.
2.
Weryfikacja będzie przeprowadzona w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie niniejszego zarządzenia przez komisje weryfikacyjne dla pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych, powołane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Skład, zakres i sposób działania komisji wymienionych w ust. 2 określi regulamin wydany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
§  19.
Zakres i sposób odbywania egzaminów, o których mowa w §§ 6-10 i 17, a także skład oraz sposób powoływania i odwoływania komisji egzaminacyjnych ustali regulamin wydany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
§  20.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zapewni wszystkim pracownikom działalności podstawowej i pracowni specjalistycznych zatrudnionym w archiwach państwowych stałe podwyższanie kwalifikacji zawodowych, a pracownikom wymienionym w §§ 6-10 i 17 - możność przygotowania się do egzaminów zawodowych przez organizowanie odpowiednich kursów i praktyk, których rodzaje, czas trwania i sposób odbywania zostaną ustalone odrębnym zarządzeniem.
§  21.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach zwolnić pracownika od posiadania kwalifikacji ustalonych w §§ 3-17 dla stanowisk wymienionych w § 2 rozporządzenia.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.87.1070

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kwalifikacje wymagane od pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.
Data aktu: 10/09/1955
Data ogłoszenia: 08/10/1955
Data wejścia w życie: 08/10/1955, 01/10/1955