Zatwierdzanie przez dysponentów kredytów preliminarzy i bilansów w zakresie budżetu centralnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 maja 1955 r.
w sprawie zatwierdzania przez dysponentów kredytów preliminarzy i bilansów w zakresie budżetu centralnego.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady oraz formę zatwierdzania zbiorczych i jednostkowych:
1)
preliminarzy dochodów, preliminarzy wydatków i preliminarzy środków specjalnych dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia,
2)
preliminarzy dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych przez dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia oraz
3)
bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego przez dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia.
2.
Za dysponentów kredytów trzeciego stopnia w rozumieniu zarządzenia uważane są również te jednostki budżetowe, które ze względu na brak warunków do samodzielnego wykonywania preliminarzy nie otrzymają uprawnień dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o preliminarzach lub bilansach, należy przez nie rozumieć preliminarze lub bilanse wymienione w ust. 1.
4.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o uchwale, należy przez to rozumieć uchwałę nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753).
§  2.
1.
Wymienione w § 1 ust. 1 preliminarze i bilanse zatwierdzają dysponenci kredytów pierwszego (główni) i drugiego stopnia w terminach określonych w §§ 38 i 39 uchwały.
2.
Podstawą zatwierdzenia preliminarzy i bilansów dysponentów kredytów drogiego stopnia oraz tych dysponentów kredytów trzeciego stopnia, którzy bezpośrednio podlegają dysponentom głównym, są preliminarze i bilanse zbiorcze głównych dysponentów kredytów zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów.
3.
Podstawą zatwierdzenia jednostkowych preliminarzy i bilansów dysponentów kredytów trzeciego stopnia, podległych dysponentom drugiego stopnia, są preliminarze i bilanse zbiorcze dysponentów kredytów drugiego stopnia zatwierdzone przez dysponentów głównych.
§  3.
1.
Zatwierdzenie następuje po szczegółowym przeanalizowaniu przedstawionych przez dysponentów kredytów niższego stopnia projektów preliminarzy i bilansów oraz wszelkich innych materiałów stanowiących podstawę skalkulowania dochodów i wydatków preliminowanych w projektach.
2.
Analiza, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na sprawdzeniu czy:
1)
przedstawione projekty preliminarzy i bilansów są opracowane zgodnie z przepisami określającymi zasady i tryb planowania budżetowego,
2)
w toku planowania nie pominięto istniejących źródeł dochodów,
3)
wysokość wpływów z poszczególnych źródeł dochodów zaplanowano w realnych granicach,
4)
planowane wydatki nie budzą zastrzeżeń co do ich legalności, celowości, oszczędności i niezbędności,
5)
w toku planowania nie pominięto zadań, których obowiązek sfinansowania wynika z narodowego planu gospodarczego lub z obowiązujących przepisów prawnych.
§  4.
1.
Przy zatwierdzaniu preliminarzy i bilansów obowiązują następujące zasady:
1)
łączna kwota kredytów budżetowych, ustalonych w poszczególnych podziałkach preliminarzy lub bilansów dysponentów kredytów niższego stopnia, nie może przekraczać kwoty kredytów, ustalonej w tych samych podziałkach w preliminarzu lub bilansie zbiorczym dysponenta wyższego stopnia,
2)
łączna kwota dochodów budżetowych, ustalonych w poszczególnych podziałkach preliminarzy lub bilansów dysponentów kredytów niższego stopnia, nie może być niższa od kwoty dochodów, ustalonej w tych samych podziałkach w preliminarzu lub bilansie zbiorczym dysponenta wyższego stopnia.
2.
Do łącznych kwot, o których mowa w ust. 1, wlicza się również tę część dochodów i wydatków, która w ramach preliminarza lub bilansu zbiorczego jest realizowana bezpośrednio przez dysponenta wyższego stopnia.
§  5.
1.
Zatwierdzenie projektu preliminarza lub bilansu potwierdza się klauzulą zatwierdzającą, zamieszczaną na końcu projektu po wpisaniu w wolnej jego kolumnie ustalonych liczb, jednostek miar, wskaźników i norm budżetowych oraz zatwierdzonych kwot dochodów i wydatków. W przypadku braku wolnej kolumny oraz w przypadku, gdy liczby te i kwoty różnią się od planowanych, wpisuje się je czerwonym atramentem nad uprzednio skreślonymi liczbami lub kwotami planowanymi.
2.
Klauzula zatwierdzająca obok innych stwierdzeń lub wskazówek i uwag powinna zawierać:
1)
zatwierdzone ogólne sumy dochodów i wydatków,
2)
datę zatwierdzenia i podpisy osób upoważnionych,
3)
odcisk okrągłej pieczęci urzędowej.
§  6.
Jeden egzemplarz zatwierdzonego projektu preliminarza lub bilansu przesyła się właściwemu dysponentowi kredytów, drugi zaś pozostawia się w jednostce zatwierdzającej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.56.696

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie przez dysponentów kredytów preliminarzy i bilansów w zakresie budżetu centralnego.
Data aktu: 17/05/1955
Data ogłoszenia: 21/06/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1955, 21/06/1955