Odstępowanie przydziałów i materiałów przydzielonych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 maja 1955 r.
w sprawie odstępowania przydziałów i materiałów przydzielonych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i w wykonaniu § 12 ust. 2 uchwały nr 191 Prezydium Rządu z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie wykonania planu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-42, poz. 625 i z 1955 r. Nr 20, poz. 199) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odstępowanie przydziałów i materiałów przydzielonych, z wyjątkami określonymi w §§ 2-4, jest zabronione.
§  2.
1.
Odstąpienie przydziału lub materiału przydzielonego jest dopuszczalne w gospodarczo uzasadnionych przypadkach:
1)
jednostce państwowej tego samego resortu - za zgodą wspólnego organu nadrzędnego obu stron,
2)
jednostce państwowej innego resortu - za zgodą właściwej jednostki zbytu, do której należy rozprowadzanie materiału objętego planem rozdziału.
2.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, powinna być wyrażona na piśmie, przy czym należy określić zadania, dla których wykonania następuje odstąpienie przydziału lub materiału.
§  3.
W zakresie materiałów przeznaczonych na wykonanie robót budowlano-montażowych za gospodarczo uzasadnione przypadki (§ 2) uważa się w szczególności odstąpienie materiałów przydzielonych:
1)
pochodzących z rozbiórki lub demontażu urządzeń,
2)
nagromadzonych na placu budowy dla wykonania robót systemem gospodarczym, których wykonanie zlecił następnie inwestor państwowemu przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu,
3)
pozostałych na placu budowy po zakończeniu robót przez wykonawcę.
§  4.
Zleceniodawca robót budowlano-montażowych może odstąpić przydział lub materiał przedsiębiorstwu państwowemu wykonującemu na rzecz zleceniodawcy roboty budowlano-montażowe bez zgody organu nadrzędnego lub właściwej jednostki zbytu (§ 2), o ile przydział materiału przeznaczony był na wykonanie tych robót systemem zleceniowym.
§  5.
W przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych przez jednostkę państwową na rzecz jednostki niepaństwowej jednostka niepaństwowa ma obowiązek odstąpienia jednostce państwowej wszystkich materiałów na wykonanie tych robót.
§  6.
Centrale zbytu w sprawozdaniu z wykonania planu rozdziału materiałów (według formularza GM-9) wykażą zmiany przydziałów spowodowane odstąpieniem przydziału lub materiału w dziale III kolumna 4 sprawozdania.
§  7.
Nie uważa się za odstąpienie materiału oddanie materiału do przerobu innej jednostce, jeżeli przerób ma być dokonany na rzecz jednostki, która otrzymała przydział materiału.
§  8.
1.
Zarządzenie nie narusza przepisów szczególnych o gospodarowaniu materiałami.
2.
Odstępowanie nadwyżek materiałów rozdzielanych i surowców wtórnych może być dokonywane wyłącznie w trybie określonym przepisami o upłynnianiu remanentów oraz o gospodarowaniu surowcami wtórnymi.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.49.480

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odstępowanie przydziałów i materiałów przydzielonych.
Data aktu: 20/05/1955
Data ogłoszenia: 31/05/1955
Data wejścia w życie: 31/05/1955