Rozdział materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 12 lutego 1955 r.
w sprawie rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

Stosownie do § 5 ust. 2 i § 6 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy rozdziału przez izby rzemieślnicze materiałów przydzielonych w trybie przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) i przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez indywidualnych rzemieślników, zarówno zrzeszonych, jak i nie zrzeszonych w rzemieślniczych spółdzielniach pomocniczych.
§  2.
1.
Po otrzymaniu zawiadomień o przydziale (§ 4 zarządzenia z dnia 28 stycznia 1955 r.) izba rzemieślnicza obowiązana jest powiadomić o przydziałach właściwy cech rzemieślniczy. W przypadku gdy na terenie danego powiatu istnieje więcej niż jeden cech rzemieślniczy, należy dokonać rozdziału materiałów miedzy poszczególne cechy, zrzeszające rzemieślników świadczących usługi.
2.
Rozdzielniki, o których mowa w ust. 1, izba rzemieślnicza przesyła cechom rzemieślniczym oraz w odpisie zainteresowanym spółdzielniom pomocniczym.
§  3.
Rozdziału materiałów i surowców pomiędzy rzemieślników świadczących usługi, mających siedzibę na terenie danego powiatu, dokonują komisje rozdzielcze powoływane przy poszczególnych cechach rzemieślniczych.
§  4.
1.
Komisję rozdzielczą powołuje starszy cechu w porozumieniu z przewodniczącym rady nadzorczej zainteresowanej (zainteresowanych) spółdzielni pomocniczej.
2.
W skład komisji powinni wejść:
1)
starszy cechu jako przewodniczący,
2)
dwaj członkowie cechu powołani przez radę nadzorczą (rady nadzorcze) spółdzielni pomocniczych jako przedstawiciele tych spółdzielni,
3)
jeden członek cechu powołany przez zarząd cechu,
4)
kierownik biura cechu jako sekretarz komisji.
§  5.
1.
Komisje rozdzielcze powinny zebrać się bezzwłocznie po otrzymaniu rozdzielników i dokonać rozdziału materiałów najpóźniej w ciągu 3 dni.
2.
O posiedzeniu komisji rozdzielczej przewodniczący jej obowiązany jest powiadomić referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  6.
1.
Komisje rozdzielcze dokonując rozdziału materiałów powinny brać pod uwagę w pierwszym rzędzie potrzeby zakładów rzemieślniczych wchodzących w skład spółdzielni pomocniczych oraz
1)
świadczących usługi dla wsi,
2)
szkolących uczniów.
2.
Określenie potrzeb zakładów usługowych powinno nastąpić z uwzględnieniem zakresu świadczonych usług oraz norm zużycia materiałów przy świadczeniu usług typowych.
§  7.
Sporządzony przez komisję rozdzielczą rozdzielnik wymaga zatwierdzenia przez referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  8.
1.
Jednocześnie z wysłaniem rozdzielników izby rzemieślnicze przekażą właściwym cechom odpowiednią ilość książek zakupu.
2.
Izby rzemieślnicze obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych książek zakupu oraz do kontroli wydawania ich przez cechy.
§  9.
Na podstawie zatwierdzonych rozdzielników cechy rzemieślnicze wypełniają książki zakupu i wydają je swym członkom za pokwitowaniem w specjalnym rejestrze wydawanych książek.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.16.170

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.
Data aktu: 12/02/1955
Data ogłoszenia: 26/02/1955
Data wejścia w życie: 26/02/1955