Zasady organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 9 lutego 1955 r.
w sprawie zasad organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.

W celu ujednolicenia zasad organizowania dostaw przez Państwową Komunikację Samochodową (PKS) kolejowych przesyłek drobnych, dokonywanych zgodnie z art. 10 dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7) na podstawie § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 14, poz. 111 i Nr 41, poz. 315, z 1952 r. Nr 11, poz. 69, Nr 13, poz. 79 i Nr 19, poz. 115 oraz z 1954 r. Nr 36, poz. 152 i Nr 51, poz. 258) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dyrekcje okręgowe kolei państwowych (DOKP) w porozumieniu z zarządami okręgowymi Państwowej Komunikacji Samochodowej (ZOPKS) składają wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego (WKPG) wnioski o zorganizowanie dostawy przez PKS kolejowych przesyłek drobnych ze stacji kolejowych do składów odbiorcy i odwrotnie.
§  2.
1.
Wnioski, o których mowa w § 1, powinny być rozpatrzone w trybie określonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 lipca 1954 r. w sprawie organizacji terenowej koordynacji przewozów (Monitor Polski Nr A-72, poz. 888) na konferencji przy udziale przedstawicieli DOKP, ZOPKS, wydziału komunikacji drogowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (WKDPWRN) oraz przedstawicieli zainteresowanych jednostek będących większymi odbiorcami lub nadawcami kolejowych przesyłek drobnych.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosku należy kierować się:
1)
korzyściami ekonomicznymi związanymi z zorganizowaną dostawą, a przede wszystkim racjonalnym wykorzystaniem pojazdów samochodowych i aparatu przeładunkowego oraz wynikającą z tego obniżką kosztów w skali ogólnogospodarczej,
2)
zwiększeniem przelotowości magazynów kolejowych i szybkiego obrotu wagonów użytych do przewozu przesyłek drobnych.
§  3.
Nadawcy i odbiorcy kolejowych przesyłek drobnych mogą występować do WKPG z wnioskiem o zwolnienie ich od dostarczania przez PKS kolejowych przesyłek drobnych ze stacji kolejowej do składu odbiorcy lub odwrotnie.
§  4.
WKPG po zasięgnięciu opinii WKDPWRN rozpatruje wnioski, o których mowa w § 3, na konferencji dotyczącej terenowej koordynacji przewozów. W konferencji powinni brać udział przedstawiciele: wnioskodawcy, DOKP, WKDPWRN i ZOPKS.
§  5.
1.
WKPG może zwalniać od dostarczania przez PKS drobnych przesyłek kolejowych. Zwolnienie może dotyczyć w szczególności wnioskodawców nadających lub odbierających ładunki wymagające specjalnych środków ostrożności (np. leki, ładunki łamliwe lub tłukące się itd.), ładunki towarów łatwo psujących się lub też wymagających specjalnego taboru do przewozu.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków należy w szczególności brać pod uwagę:
1)
zagadnienie szybkiego opróżniania magazynów kolejowych przez odbiorców przesyłek i usprawnienie pracy na stacji kolejowej,
2)
konieczność uzasadnionego innymi zadaniami przewozowymi posiadania taboru samochodowego mogącego dokonać przewozu własnych przesyłek drobnych.
3.
Udzielone w myśl ust. 1 zwolnienia powinny być cofnięte, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę zwolnienia ulegną zmianie.
§  6.
W razie odmowy przez PKS dokonania dostawy drobnych przesyłek kolejowych ze stacji kolejowej do składu odbiorcy lub odwrotnie, odbiorca obowiązany jest zawiadomić o tym WKPG.
§  7.
WKPG w porozumieniu z WKDPWRN przeanalizują potrzebę posiadania taboru samochodowego w dotychczasowej ilości przez jednostki mające siedzibę w miejscowościach, w których została zorganizowana dostawa kolejowych przesyłek drobnych, i zgłoszą wnioski do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Komunikacji i Łączności) w zakresie niedostatecznego wykorzystania taboru przez te jednostki.
§  8.
Przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wojewódzkich komisji planowania gospodarczego stosuje się również do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz do Miejskich Komisji Planowania Gospodarczego tych miast.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego: E. Szyr

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.16.167

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.
Data aktu: 09/02/1955
Data ogłoszenia: 26/02/1955
Data wejścia w życie: 26/02/1955