Szczegółowy tryb finansowania oraz zasady kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1955 r.
w sprawie szczegółowego trybu finansowania oraz zasad kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.

Na podstawie § 11 lit. a) i b) uchwały nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466) oraz w związku z § 19 uchwały nr 878 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1501) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredyty budżetowe przeznaczone na finansowanie państwowych ośrodków maszynowych są otwierane przez Ministra Finansów Ministerstwu Rolnictwa (Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych) jednorazowo na każdy okres kwartalny w sumie globalnej, w wysokości wynikającej z planu gospodarczo-finansowego na dany kwartał, objętego zbiorczym planem rocznym.
2.
Ministerstwo Rolnictwa (Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych) przekazuje otwarte kredyty budżetowe zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa na zasadach wymienionych w ust. 1.
3.
Zarządy państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekazują kredyty budżetowe podległym państwowym ośrodkom maszynowym (POM) jednorazowo na każdy okres kwartalny w wysokości wynikającej z planu gospodarczo-finansowego na dany kwartał, objętego zbiorczym planem rocznym, z podziałem na poszczególne pozycje budżetowe, a mianowicie:
a)
materiały produkcyjne,
b)
płace i świadczenia robotników produkcyjnych w zakresie obsługi traktorów i maszyn rolniczych,
c)
płace i świadczenia pozostałych pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przy remontach,
d)
remonty traktorów i maszyn,
e)
rzeczowe wydatki administracyjno-gospodarcze,
f)
niedobory jednostek na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym,
g)
kapitalne remonty obiektów gospodarczych,
h)
fundusz zakładowy.
4.
Zmiany w planach gospodarczo-finansowych mogą być dokonywane w uzasadnionych przypadkach w sposób przewidziany obowiązującymi przepisami.
§  2.
1.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego (NBP) uruchamiają poszczególnym POM zaliczkowo do 75% kredytów budżetowych, przekazanych na dany kwartał w pozycjach budżetowych: a) materiały produkcyjne i d) remonty traktorów i maszyn. Dalsze środki finansowe w pozycjach budżetowych wymienionych wyżej oddziały NBP uruchamiają na podstawie wniosku POM w ramach stojących do dyspozycji na dany kwartał kredytów budżetowych. Wniosek powinien być sporządzony w oparciu o aktualne sprawozdanie z wykonania planu rzeczowego oraz przewidywane wykonanie do końca kwartału.
2.
W pozycjach budżetowych b), c), e) -h) oddziały NBP uruchamiają poszczególnym POM kredyty budżetowe w wysokości 100% otwarć w tych pozycjach.
§  3.
1.
W razie stwierdzenia przez oddział NBP, że POM wykorzystał kredyty budżetowe niezgodnie z przeznaczeniem, oddział NBP blokuje uruchomione kredyty w wysokości sumy wydatkowanej niezgodnie z przeznaczeniem w tej pozycji, do której należy wydatek sfinansowany niezgodnie z przeznaczeniem, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Odblokowania kredytów dokonuje oddział NBP po usunięciu przez POM nieprawidłowości bądź na podstawie pisemnej decyzji kierownika zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa, który podejmie tę decyzję po uprzednim zbadaniu, gospodarki POM i podjęciu kroków w kierunku zlikwidowania nieprawidłowości.
§  4.
1.
W razie przekroczenia kwartalnego planu produkcyjnego POM mogą na podstawie przedłożonego wniosku uzyskać dodatkowe środki w formie kredytu bankowego - w rozmiarze odpowiadającym przekroczeniu zadań rzeczowych. Kredyt bankowy może być udzielony na działalność POM finansowaną z pozycji budżetowych a), b) i d), z wyjątkiem działalności związanej z remontami odpłatnymi.
2.
Spłaty kredytów bankowych dokonuje POM ze środków uzyskanych z zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa z rachunku "kredyty z rozliczeń", a w razie braku pokrycia na tym rachunku - z rachunku "kredyty z rozliczeń" Ministerstwa Rolnictwa (Centralnego Zarządu POM) w terminie nie dłuższym niż 45 dni po upływie kwartału. W razie gdy spłata kredytu bankowego w powyższym terminie nie nastąpi, oddział NBP dokona jej z kredytów budżetowych otwartych dla POM na kwartał następny, zawiadamiając o tym zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa. Jeśli w wyżej wymienionym terminie nie nastąpi spłata kredytu bankowego, oddział NBP ma prawo liczyć kary za zwłokę w wysokości 0,05% za każdy dzień zwłoki.
3.
W czwartym kwartale kredyty bankowe mogą być udzielane z wyłączeniem ostatniego miesiąca kwartału.
§  5.
POM mogą dokonywać wpłat na wznowienie kredytów budżetowych w razie uzyskania:
1)
wpływów ze sprzedaży zapasów w wysokości niezbędnej do uzupełnienia normatywów środków obrotowych,
2)
wpływów z tytułu wykonanych ponadplanowych remontów odpłatnych,
3)
wpływów z tytułu zwrotu wydatków za przepały zawinione,
4)
wpływów za odzież wydawaną odpłatnie.
§  6.
1.
Kontrolę prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez POM wykonuje oddział NBP finansujący dany POM.
2.
Kontroli tej dokonuje oddział NBP na podstawie zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego i obowiązującej sprawozdawczości.
§  7.
1.
Prawidłowość wykorzystania kredytów budżetowych w zakresie pozycji budżetowej a) "materiały produkcyjne" oddział NBP kontroluje biorąc za podstawę wykonanie planu rzeczowego w ha orki średniej i porównując wykazane w kwartalnej sprawozdawczości faktycznie poniesione koszty z wysokością tych kosztów według planowanego kosztu 1 ha orki średniej oraz biorąc pod uwagę ponadnormatywny stan zapasów finansowanych w pozycji a).
2.
Prawidłowość wykorzystania kredytów w zakresie pozycji budżetowej d) "remonty traktorów i maszyn" oddział NBP kontroluje:
1)
co do I kwartału - przez porównanie wykazanych w kwartalnej sprawozdawczości faktycznie poniesionych kosztów z kosztami planowanymi w zatwierdzonym planie gospodarczo-finansowym, biorąc pod uwagę ponadnormatywny stan zapasów finansowanych w pozycji d),
2)
począwszy od II kwartału - biorąc za podstawę wykonanie planu rzeczowego w ha orki średniej i porównując faktycznie poniesione koszty z wysokością tych kosztów według planowanego kosztu 1 ha orki średniej oraz biorąc pod uwagą ponadnormatywny stan zapasów finansowanych w pozycji d).
3.
Prawidłowość wykorzystania kredytów w zakresie pozycji budżetowej e) "rzeczowe wydatki administracyjno-gospodarcze" oddział NBP kontroluje przez porównanie wykazanych w kwartalnej sprawozdawczości faktycznie poniesionych kosztów z kosztami planowanymi na dany kwartał w zatwierdzonym planie gospodarczo-finansowym oraz biorąc pod uwagą ponadnormatywny stan zapasów finansowanych w pozycji e).
4.
Zarówno koszty faktycznie poniesione, jak i koszty planowane przy kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w pozycjach a) i d) należy liczyć od początku roku do końca kwartału objętego kontrolą. Oddział NBP dokona odpowiedniej korekty rozliczeń kredytów budżetowych w przypadku, gdy POM zmniejszy lub zlikwiduje przekroczenie kosztów i normatywów środków obrotowych jednego kwartału w kwartałach następnych.
§  8.
1.
W rasie stwierdzenia przekroczenia kredytów budżetowych w pozycjach a), d), e) w związku z przekroczeniem kosztów i normatywów oddział NBP blokuje otwarte w wymienionych pozycjach na następny kwartał kredyty budżetowe w wysokości sumy przekroczenia kosztów i normatywów, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Decyzja o odblokowaniu kredytów budżetowych w związku z przekroczeniem kosztów może być podjęta:
1)
przez kierownika zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa w razie przekroczenia kosztów do 10%,
2)
przez dyrektora Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych w razie przekroczenia kosztów po nad 10°/o.

Odblokowania kredytów dokonuje oddział NBP na podstawie wspomnianych wyżej decyzji podjętych najpóźniej w ciągu 40 dni po upływie kwartału. Decyzje te powinny wskazać przyczyny powstania nieprawidłowości i środki zmierzające do ich usunięcia.

3.
Oddziały NBP nie blokują kredytów budżetowych w razie przekroczenia przez POM normatywów środków obrotowych, jeśli POM uzasadni nagromadzenie ponadnormatywnych zapasów i przedłoży wraz ze sprawozdaniem finansowym plan ich upłynnienia.
§  9.
1. 1
Kredyty budżetowe nie wykorzystane przez POM do końca kwartału w poz. a), c), e) podlegają zablokowaniu przez oddział NBP. Odprowadzenie tych kredytów na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa nastąpi po dokonaniu rozliczenia w oparciu o kwartalne sprawozdanie finansowe najpóźniej w ciągu 45 dni po upływie kwartału. Sumy zablokowane przez oddział NBP w związku z wykorzystaniem kredytów budżetowych niezgodnie z przeznaczeniem lub w związku z przekroczeniem kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług oddział NBP odprowadza również na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa. Nie wykorzystane kredyty budżetowe w pozycjach b), d), f), g), h) nie podlegają blokowaniu.
2.
Środki nagromadzone z tytułów wymienionych w ust. 1 zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa - po przekazaniu środków dla POM na spłatę kredytów bankowych (§ 4 ust. 2) - odprowadza na rachunek Ministerstwa Rolnictwa (Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych) najpóźniej 50 dnia po upływie kwartału.
3.
Ministerstwo Rolnictwa (Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych) przekazuje z tego rachunku zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa środki na spłatę kredytów bankowych.
4.
Kwota pozostała na rachunku Ministerstwa Rolnictwa (Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych) stanowi rezerwę, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji Ministerstwa Finansów.
§  10.
Kredyty budżetowe, przyznane w zatwierdzonym planie gospodarczo-finansowym na spłatę zobowiązań, uruchamiane są przez oddział NBP w pełnej wysokości.
§  11.
Tryb tworzenia i wydatkowania funduszu zakładowego POM określa zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 25 czerwca 1955 r. w sprawie trybu tworzenia i wydatkowania funduszu zakładowego w państwowych ośrodkach maszynowych.
§  12.
Zasady kontroli bankowej w pozycjach budżetowych: b) "płace i świadczenia robotników produkcyjnych w zakresie obsługi traktorów i maszyn rolniczych" oraz c) "płace i świadczenia pozostałych pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przy remontach" unormowane zostaną odrębnymi przepisami Narodowego Banku Polskiego.
§  13.
1.
Oddziały NBP uprawnione są do stosowania sankcji w formie wstrzymania premii dyrektorom POM oraz pracownikom finansowo-księgowym POM w razie nieterminowego składania do banku planu gospodarczo-finansowego i obowiązującej sprawozdawczości. Oddziały NBP wstrzymując premie obowiązane są jednocześnie powiadomić o tym jednostkę nadrzędną. Uruchomienie przez oddział NBP wstrzymanej premii powinno nastąpić na podstawie decyzji kierownika zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa po złożeniu przez POM planu gospodarczo-finansowego bądź obowiązującej sprawozdawczości, których nieterminowe złożenie do banku spowodowało wstrzymanie premii.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników finansowo-księgowych zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa i Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych.
§  14.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 maja 1954 r. w sprawie szczegółowego trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-58, poz. 782),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 1954 r. w sprawie zasad kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1956 r.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 marca 1956 r. (M.P.56.28.387) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.127.1632

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb finansowania oraz zasady kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.
Data aktu: 20/10/1955
Data ogłoszenia: 31/12/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1956