Wyprawki dla niemowląt.

UCHWAŁA NR 953A
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 grudnia 1955 r.
w sprawie wyprawek dla niemowląt.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Dla każdego dziecka do ukończenia trzech miesięcy życia wydaje się wyprawkę niemowlęcą.
2.
Wyprawkę niemowlęcą wydaje się bezpłatnie lub na zasadzie odpłatności.
§  2.
Do otrzymania wyprawki niemowlęcej są uprawnieni:
1)
kobieta w ciąży lub matka niemowlęcia albo
2)
ojciec dziecka,
3)
w razie braku rodziców - osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem,
§  3.
1.
Nieodpłatna wyprawka niemowlęca przysługuje wyłącznie w przypadkach:
1)
korzystania przez jedno z rodziców z ubezpieczenia społecznego z tytułu pracy albo pracy jednego z rodziców w charakterze pracownika etatowego w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", jeżeli:
a)
praca tej osoby trwa nieprzerwanie co najmniej przez 4 miesiące przed urodzeniem dziecka oraz
b) 1
średni miesięczny zarobek brutto z okresu ostatnich trzech miesięcy żadnego z rodziców nie przekracza 1000 zł bądź w przypadku zarobkowania tylko przez jedno z rodziców - nie przekracza 1.200 zł;
2)
pełnienia przez jedno z rodziców zawodowej lub nadterminowej służby wojskowej;
3)
posiadania przez jedno z rodziców uprawnień do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
4)
odbywania przez ojca dziecka zasadniczej służby wojskowej albo zakończenia tej służby w okresie 4 miesięcy przed urodzeniem się dziecka;
5)
urodzenia się dwojga lub więcej dzieci jednocześnie, jeżeli jedno z rodziców jest uprawnione do leczenia szpitalnego bezpłatnie;
6)
urodzenia dziecka przez kobietę samotną, uprawnioną do leczenia szpitalnego bezpłatnie lub za opłatą ulgową;
7)
pobierania przez matkę nauki w szkole lub odbywania studiów aspiranckich, jeżeli wyłącznym źródłem utrzymania jest stypendium jednego lub obojga rodziców;
8)
urodzenia dziecka przez kobietę-członkinię spółdzielni produkcyjnej, która wypracowuje zgodną ze statutem spółdzielni ilość dniówek obrachunkowych;
9)
pobierania renty przez jedno z rodziców w ramach powszechnego zaopatrzenia emerytalnego, zaopatrzenia emerytalnego pracowników kolejowych, zawodowych wojskowych, funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego, Milicji Obywatelskiej lub straży więziennej, z wyjątkiem osób pobierających na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 1954 r. rentę wypadkową z tytułu utraty zdolności do zarobkowania poniżej 50% - jeżeli oboje rodzice nie pozostają w stosunku pracy;
10)
posiadania odznaczenia państwowego przez jedno z rodziców zamieszkałych na wsi, a nie objętych przepisem pkt 1 niezależnie od wysokości zarobków rodziców.
2.
Asortyment nieodpłatnych wyprawek oraz szczegółowe zasady i tryb ich wydawania ustalają: w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 1 i 4-10 Minister Zdrowia, w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 2 - Minister Obrony Narodowej oraz w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 3 - Minister Spraw Wewnętrznych.
§  4.
1.
W przypadkach nie objętych przepisami § 3 wyprawkę otrzymuje się na zasadach odpłatności po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez upoważniony organ służby zdrowia.
2.
Minister Zdrowia ustali asortyment wyprawek wydawanych na zasadach odpłatności oraz szczegółowe zasady i tryb ich wydawania.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Zdrowia może wprowadzić sprzedaż wyprawek bez przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Zdrowia, Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez obwieszczenie z dnia 16 sierpnia 1956 r. (M.P.56.68.846) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 23 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.127.1628

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wyprawki dla niemowląt.
Data aktu: 02/12/1955
Data ogłoszenia: 31/12/1955
Data wejścia w życie: 31/12/1955