Wyprawki dla niemowląt.

UCHWAŁA NR 953A
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 grudnia 1955 r.
w sprawie wyprawek dla niemowląt.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Dla każdego dziecka do ukończenia trzech miesięcy życia wydaje się wyprawkę niemowlęcą.
2.
Wyprawkę niemowlęcą wydaje się bezpłatnie lub na zasadzie odpłatności.
§  2.
Do otrzymania wyprawki niemowlęcej są uprawnieni:
1)
kobieta w ciąży lub matka niemowlęcia albo
2)
ojciec dziecka,
3)
w razie braku rodziców - osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem,
§  3.
1.
Nieodpłatna wyprawka niemowlęca przysługuje wyłącznie w przypadkach:
1)
korzystania przez jedno z rodziców z ubezpieczenia społecznego z tytułu pracy albo pracy jednego z rodziców w charakterze pracownika etatowego w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", jeżeli:
a)
praca tej osoby trwa nieprzerwanie co najmniej przez 4 miesiące przed urodzeniem dziecka oraz
b) 1
średni miesięczny zarobek brutto z okresu ostatnich trzech miesięcy żadnego z rodziców nie przekracza 1000 zł bądź w przypadku zarobkowania tylko przez jedno z rodziców - nie przekracza 1.200 zł;
2)
pełnienia przez jedno z rodziców zawodowej lub nadterminowej służby wojskowej;
3)
posiadania przez jedno z rodziców uprawnień do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
4)
odbywania przez ojca dziecka zasadniczej służby wojskowej albo zakończenia tej służby w okresie 4 miesięcy przed urodzeniem się dziecka;
5)
urodzenia się dwojga lub więcej dzieci jednocześnie, jeżeli jedno z rodziców jest uprawnione do leczenia szpitalnego bezpłatnie;
6)
urodzenia dziecka przez kobietę samotną, uprawnioną do leczenia szpitalnego bezpłatnie lub za opłatą ulgową;
7)
pobierania przez matkę nauki w szkole lub odbywania studiów aspiranckich, jeżeli wyłącznym źródłem utrzymania jest stypendium jednego lub obojga rodziców;
8)
urodzenia dziecka przez kobietę-członkinię spółdzielni produkcyjnej, która wypracowuje zgodną ze statutem spółdzielni ilość dniówek obrachunkowych;
9)
pobierania renty przez jedno z rodziców w ramach powszechnego zaopatrzenia emerytalnego, zaopatrzenia emerytalnego pracowników kolejowych, zawodowych wojskowych, funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego, Milicji Obywatelskiej lub straży więziennej, z wyjątkiem osób pobierających na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 1954 r. rentę wypadkową z tytułu utraty zdolności do zarobkowania poniżej 50% - jeżeli oboje rodzice nie pozostają w stosunku pracy;
10)
posiadania odznaczenia państwowego przez jedno z rodziców zamieszkałych na wsi, a nie objętych przepisem pkt 1 niezależnie od wysokości zarobków rodziców.
2.
Asortyment nieodpłatnych wyprawek oraz szczegółowe zasady i tryb ich wydawania ustalają: w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 1 i 4-10 Minister Zdrowia, w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 2 - Minister Obrony Narodowej oraz w zakresie przypadków określonych w ust. 1 pkt 3 - Minister Spraw Wewnętrznych.
§  4.
1.
W przypadkach nie objętych przepisami § 3 wyprawkę otrzymuje się na zasadach odpłatności po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez upoważniony organ służby zdrowia.
2.
Minister Zdrowia ustali asortyment wyprawek wydawanych na zasadach odpłatności oraz szczegółowe zasady i tryb ich wydawania.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Zdrowia może wprowadzić sprzedaż wyprawek bez przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Zdrowia, Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez obwieszczenie z dnia 16 sierpnia 1956 r. (M.P.56.68.846) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 23 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.127.1628

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wyprawki dla niemowląt.
Data aktu: 02/12/1955
Data ogłoszenia: 31/12/1955
Data wejścia w życie: 31/12/1955