Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

UCHWAŁA NR 845
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 października 1955 r.
w sprawie dostosowania trybu zagospodarowywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Niniejsza uchwała normuje tryb i warunki przekazywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia, które przeszło na własność Państwa wskutek przepadku, zrzeczenia się, zapisu, darowizny, jako majątek bezdziedziczny, jak również z mocy dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR (Dz. U. Nr 59, poz. 318).
§  2.
Wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty przekazują:
1)
nieruchomości, przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części, jak również maszyny, urządzenia techniczne, środki transportowe, będące dla odbiorcy środkami trwałymi - nieodpłatnie właściwym instytucjom państwowym oraz państwowym jednostkom gospodarczym. W razie braku odpowiedniej ze względu na charakter mienia państwowej jednostki gospodarczej, która mogłaby przejąć mienie, lub w razie rezygnacji takiej jednostki z przejęcia mienia - przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części oraz maszyny, urządzenia techniczne i środki transportowe mogą być przekazywane odpłatnie właściwym branżowo spółdzielniom;
2)
surowce, półfabrykaty i gotowe wyroby oraz wszelkie ruchomości nadające się do dalszej odsprzedaży, będące dla odbiorcy środkami obrotowymi - odpłatnie właściwym państwowym lub spółdzielczym jednostkom gospodarczym;
3)
przedmioty ruchome, nie nadające się do obrotu handlowego, ze względu zaś na swój stan przedstawiające wartość użytkową - nieodpłatnie miejscowemu referatowi rent i pomocy społecznej lub za jego zgodą bezpośrednio organizacjom charytatywnym;
4)
mienie nie nadające się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (złom i odpadki) - odpłatnie zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych;
5)
przedmioty nadające się do umieszczenia w zbiorach państwowych - nieodpłatnie właściwym muzeom lub bibliotekom;
6)
wierzytelności pieniężne wynikające z przejętych na rzecz Państwa praw majątkowych - Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jako właściwemu do zrealizowania i przelania należności na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  3.
1.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem centralnym oraz jednostkom spółdzielczym następuje w uzgodnieniu z tymi jednostkami, a w razie braku uzgodnienia - w porozumieniu z ich organami nadrzędnymi.
2.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem terenowym następuje w porozumieniu z właściwym zarządem (wydziałem) prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W razie odmowy przyjęcia mienia o wyznaczeniu odbiorcy lub o formie zagospodarowania mienia decyduje ostatecznie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Przekazanie mienia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  4.
Wartość przekazywanego mienia ustala się w następujący sposób:
1)
wartość mienia:

-

stanowiącego dla odbiorcy majątek trwały,

-

przekazywanego na cele pomocy społecznej oraz zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych

ustala odbiorca;

2)
wartość mienia stanowiącego dla odbiorcy środki obrotowe ustala się komisyjnie z udziałem przedstawicieli wydziału finansowego i zarządu (wydziału) handlu prezydium właściwej rady narodowej, odbiorcy oraz w miarę potrzeby rzeczoznawcy na poziomie cen skupu lub zbytu zgodnie z obowiązującymi cennikami dla takich lub podobnych towarów biorąc pod uwagę obniżenie wartości ze wzglądu na stan lub stopień zużycia oraz wady przedmiotu;
3)
wartość przejętych praw majątkowych ustala się w wysokości wartości ich realizacji.
§  5.
1.
Mienie przekazywane nieodpłatnie, a stanowiące dla odbiorcy majątek trwały, podlega wpisaniu do inwentarza lub objęciu bilansem jednostki przejmującej w wartości ustalonej w sposób określony w § 4.
2.
Należność za mienie przejęte odpłatnie określa się na podstawie wartości ustalonej według § 4. Odbiorca obowiązany jest do wpłacenia należności za przejęte mienie w wysokości obowiązującej go ceny zakupu (przy zakupie do hurtu - cena zbytu, przy zakupie do detalu - cena hurtowa bądź cena detaliczna zmniejszona o marżę) w ciągu 3 miesięcy od dnia jej ustalenia na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.109.1437

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.
Data aktu: 29/10/1955
Data ogłoszenia: 28/11/1955
Data wejścia w życie: 28/11/1955, 29/10/1955