Stosowanie zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 15 stycznia 1954 r.
w sprawie stosowania zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

Na podstawie art. 22 ust. II i art. 135 prawa celnego z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. z 1933 r. Nr 84, poz. 610, z 1945 r. Nr 12, poz. 64, z 1946 r. Nr 34, poz. 209 i z 1952 r. Nr 10, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zwalnia się od opłat celnych następujące przedmioty, przywożone przez podróżnych z zagranicy:
1)
odzież, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe, poduszki, pledy, książki i inne przedmioty codziennego użytku;
2)
jeden aparat fotograficzny z trzema rolkami błon fotograficznych;
3)
jedna podróżna maszyna do pisania;
4)
wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, jeżeli dzieci i chorzy, dla których są przeznaczone wózki, przyjeżdżają jednocześnie z wózkami;
5)
ekwipunek turystyczny, sprzęt sportowy (łyżwy, narty, jednoosobowe lub dwuosobowe kajaki, sanki, rakiety itp.);
6)
drobne instrumenty muzyczne, jak skrzypce, flety, trąbki itp.;
7)
narzędzia, przyrządy i instrumenty niezbędne do wykonywania zawodu;
8)
żywność i owoce w łącznej ilości 10 kg, z tym że ilość owoców nie może przekraczać 3 kg, ilość cukru i wyrobów z cukrem - 1 kg, a ilość przywożonych używek, jak kawa, herbata, kakao, oraz przypraw korzennych - 1 kg;
9)
spirytus lub napoje spirytusowe - 1 butelka o pojemności nie przekraczającej 1 litra; tytoń i wyroby tytoniowe - w ilości 200 g tytoniu albo 200 sztuk papierosów, albo 80 sztuk cygar albo 40 g tabaki; zapałki - do 10 pudełek zawierających do 50 sztuk w jednym pudełku; karty do gry - 2 talie luzem; wino, moszcz winny i miód pitny - 1 butelka o pojemności nie przekraczającej 1 litra; piwo - 1 litr; bibułka do palenia tytoniu - 2 arkusze albo 2 książeczki lub 2 pudełka gilz;
10)
lekarstwa w ilości do 2 kg, z wyłączeniem lekarstw zawierających środki odurzające.
§  2.
1.
Zwolnienia od opłat celnych stosuje się do przedmiotów wymienionych w § 1, jeżeli przedmioty te są przeznaczone do osobistego użytku podróżnego.
2.
Zwolnienia od opłat celnych stosuje się do przedmiotów wymienionych w § 1 pkt 1-7, jeżeli przedmioty te są używane. Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od opłat celnych brak wyraźnych śladów używania tych przedmiotów.
§  3.
Zwalnia się od opłat celnych przywożone przez podróżnych z zagranicy upominki, jak np.:
1)
jeden zegarek na rękę lub kieszonkowy, nawet z metali szlachetnych;
2)
jeden budzik;
3)
dwie pary pończoch nylonowych;
4)
dwie pary pończoch jedwabnych;
5)
jedna chustka jedwabna na głowę;
6) 1
kupon materiału wełnianego o podwójnej szerokości do 3,5 m lub o pojedynczej - do 7 m albo odzież z tej ilości materiału;
7)
materiał bawełniany lub ze sztucznego jedwabiu w ilości do 8 m;
8)
torebka damska lub teczka;
9)
odzież, bielizna - dla dzieci w ilości do 5 kg, z wyjątkiem futer;
10)
zabawki w ilości 5 kg;
11)
jedno pióro wieczne;
12)
jedna para obuwia.
§  4.
Podróżnymi w rozumieniu zarządzenia są osoby przekraczające granicę na podstawie paszportów zagranicznych, z wyjątkiem osób należących do obsługi publicznych środków przewozowych.
§  5.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają odrębnych zarządzeń dotyczących bagażu pasażerskiego przewożonego przez granicę.
§  6.
Przewidzianych w art. 22 ust. II pkt 8 prawa celnego zwolnień od opłat celnych honorowych upominków oraz nagród uzyskanych na zagranicznych kongresach, wystawach, konkursach, zawodach sportowych itp. dokonują urzędy celne na podstawie dyplomów nadania, zaświadczeń organizacji przydzielających upominki czy nagrody lub zaświadczeń odpowiedniego urzędu zagranicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Za upominki oraz nagrody uważa się również przedmioty codziennego użytku, jak np. sprzęt sportowy, obuwie, kupon materiału wełnianego itp.
§  7.
Zwolnień przewidzianych w art. 22 ust. II pkt 18 prawa celnego może udzielać Centralny Zarząd Ceł na wniosek osoby zainteresowanej po przedłożeniu zaświadczenia prezydium powiatowej rady narodowej stwierdzającego fakt i rozmiary klęski żywiołowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 lutego 1954 r.
1 § 3 pkt 6 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 lutego 1954 r. o sprostowaniu błędu (M.P.54.A-15.315).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024