Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 12 lipca 1954 r.
w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i 6 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytuty naukowo-badawcze, nazywane dalej "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać bez uzyskiwania specjalnych zezwoleń rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach w celach naukowo-badawczych. O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadomić Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego w terminie do 30 czerwca roku uprawy, podając miejsce uprawy, gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych, powierzchnię uprawy lub ilość zasadzonych roślin każdej odmiany oraz rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  2.
Instytuty obowiązane są udostępnić wyznaczonym przez dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego oględziny doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w sprawach prowadzonych uprawowych doświadczeń tytoniowych.
§  3.
1.
Liście tytoniowe, nie zużyte do badań naukowych, instytuty obowiązane są wysłać do przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego wskazanego przez Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego, adresując do najbliższej od przedsiębiorstwa stacji kolejowej. Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego powiadomi najpóźniej do końca września roku uprawy instytuty, prowadzące uprawę tytoniu, o terminach i miejscach dostawy tytoniu, nie zużytego do badań naukowych.
2.
Dostawa tytoniu ma nastąpić na koszt instytutu. Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego ocenia dostarczony tytoń według obowiązujących zasad klasyfikacyjnych i należność obliczoną według cen uchwalonych przez Prezydium Rządu przekazuje w ciągu 7 dni na rzecz instytutu.
§  4.
Do wyrażenia zgody na uprawę rośliny tytoniowej przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe dla celów szkoleniowych upoważnione są następujące przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego:
1)
na obszarze województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego, olsztyńskiego i warszawskiego oraz m. st. Warszawy - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Ełku;
3) 1
na obszarze m. Łodzi oraz województw łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Jędrzejowie;
4) 2
na obszarze województwa krakowskiego oraz powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego województwa kieleckiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Krakowie;
5)
na obszarze województw: opolskiego, stalinogrodzkiego, wrocławskiego i zielonogórskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Wodzisławiu Śląskim.
6) 3
na obszarze województwa lubelskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
7) 4
na obszarze województwa rzeszowskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  5.
1.
Wnioski o udzielenie zgody na uprawę tytoniu w myśl § 4 należy składać w wytwórniach w terminie do końca kwietnia roku uprawy.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej;
2)
miejsce uprawy tytoniu;
3)
odmiany roślin tytoniowych;
4)
zamierzoną powierzchnię plantacji lub ilość roślin tytoniowych.
3.
Właściwa wytwórnia obowiązana jest załatwić wniosek w ciągu 14 dni.
§  6.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które uzyskały zgodę na uprawę tytoniu, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniowej w ilości potrzebnej do obsadzenia dozwolonej plantacji lub też do nabycia tej ilości rozsady u osób upoważnionych do jej hodowli.
§  7.
Nie zużyte liście tytoniowe, zebrane z plantacji, o których mowa w § 4, powinny być dostarczone wytwórni w trybie i na warunkach określonych w § 3.
§  8.
1.
O ile kierownictwo instytutu naukowo-badawczego, szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej nie ma warunków odpowiednich do zbioru liści, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do odstawy, powinno zarządzić, i dopilnować zniszczenia uprawianych roślin.
2.
Kierownik instytutu, szkoły lub instytucji oświatowej obowiązany jest sporządzić przy udziale przedstawiciela miejscowej rady narodowej protokół o zniszczeniu tytoniu i sposobie zniszczenia.
3.
Tytoń wyhodowany na małych plantacjach, obejmujących mniej niż 10 m2 lub mniej niż 50 roślin, należy z reguły niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
2 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
3 § 4 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
4 § 4 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.94.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.
Data aktu: 12/07/1954
Data ogłoszenia: 08/10/1954
Data wejścia w życie: 08/10/1954