Szczególne uprawnienia młodzieży górniczej zatrudnionej w kopalniach węgla.

UCHWAŁA Nr 654
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1954 r.
w sprawie szczególnych uprawnień młodzieży górniczej zatrudnionej w kopalniach węgla.

W celu dalszej poprawy warunków pracy i szkolenia młodzieży, obierającej sobie zawód górniczy w kopalniach węgla, Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Absolwentom zasadniczych szkół górniczych zalicza się jeden rok do okresu pracy, wymaganego dla uzyskania specjalnego wynagrodzenia kwartalnego z "Karty Górnika" a tym, którzy bezpośrednio po ukończeniu nauki podejmą pracę w kopalni, zalicza się rok nauki również do uprawnień urlopowych i jubileuszowych.
2.
Absolwentom szkół przysposobienia górniczego zalicza się do tego okresu cały czas trwania nauki.
§  2.
1.
Upoważnia się Ministra Górnictwa, aby absolwentom zasadniczych szkół górniczych, wyszkolonym w zawodach związanych z odbudową pokładów węglowych, przyznawał kategorię zaszeregowania osobistego przysługującą młodszemu górnikowi - bezpośrednio po ukończeniu nauki.
2.
Absolwenci ci mogą być kierowani do akordowej pracy w przodkach.
§  3.
1.
Absolwenci zasadniczych szkół górniczych mogą być zatrudnieni na stanowiskach niższych aniżeli młodszego górnika (lub młodszego rzemieślnika) najwyżej przez pół roku od dnia zatrudnienia.
2.
W ciągu tego okresu półrocznego absolwentom zasadniczych szkół górniczych wypłaca się różnicę pomiędzy płacą uzyskaną na stanowisku, na którym są zatrudnieni, a płacą młodszego górnika (młodszego rzemieślnika).
3.
Różnicę, o której mowa w ust. 2, oblicza się od płac podstawowych bez nadwyżki i progresji akordowej.
§  4.
Po przepracowaniu półtora roku w kopalni absolwent zasadniczej szkoły górniczej powinien być dopuszczony do egzaminu uprawniającego do stanowiska górnika.
§  5.
Dla młodych górników, aż do ukończenia lat 19, obniża się normy pracy o 40% w ciągu pierwszych dwu miesięcy od zatrudnienia w charakterze górnika, a w ciągu następnych dwu miesięcy - o 20%.
§  6.
Wynagrodzenie uczniów szkół przysposobienia górniczego i szkół zaciągu pionierskiego za dniówkę przepracowaną w kopalni w ramach praktycznej nauki zawodu podwyższa się do 9 zł.
§  7.
Młodym robotnikom pracującym pod ziemią, wstępującym w związki małżeńskie, którzy nie posiadają mieszkania (lub mieszkają w domach młodego górnika i hotelach robotniczych), jeżeli przepracowali dwa lata w górnictwie węglowym pod ziemią:
1)
gwarantuje się otrzymanie mieszkania w okresie najwyżej jednego roku po zawarciu związku małżeńskiego,
2)
przysługuje prawo do otrzymania pożyczki w wysokości do 6.000 zł na zakup mebli i zagospodarowanie się; pożyczka ta, zabezpieczona na zakupionych meblach, spłacana będzie w 24 równych ratach miesięcznych.
§  8.
1.
Minister Górnictwa przydzieli zasadnicze szkoły górnicze do poszczególnych kopalni, które z tych szkół uzupełniać mają kadry swoich wykwalifikowanych robotników.
2.
Z uczniami ostatniej klasy szkoły przydzielonej do kopalni dyrektorzy kopalni zawierać będą umowy o pracę na określonym stanowisku w kopalni na okres co najmniej dwu lat. Uczniowie ci odbywać będą zajęcia praktyczne zgodnie z programem nauczania w kopalniach, z którymi zawarli umowę, chyba że nie jest to wskazane ze względu na szczególne warunki geologiczne danej kopalni.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Górnictwa.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 6 z dnia 5 stycznia 1957 r. (M.P.57.3.18) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.91.1014

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Szczególne uprawnienia młodzieży górniczej zatrudnionej w kopalniach węgla.
Data aktu: 18/09/1954
Data ogłoszenia: 30/09/1954
Data wejścia w życie: 30/09/1954