Zezwolenie dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 września 1954 r.
w sprawie zezwolenia dla zespółów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi. 1

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U, Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
1.
Zezwala się adwokatom na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi w stosunkach z zagranicą umów zlecenia, w których dającym zlecenie jest cudzoziemiec dewizowy, oraz na wykonywanie tych umów, pod warunkiem:
1)
ustalenia w tych umowach zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia w sposób przewidziany w § 2,
2)
zgłoszenia radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zgłaszającego, faktu zawarcia takiej umowy, wygaśnięcia zlecenia oraz danych dotyczących realizacji należnego adwokatowi wynagrodzenia (§§ 3 i 4).
2.
Przewidziany w ust. 1 pkt 2 obowiązek zgłaszania zawartych umów z cudzoziemcami dewizowymi właściwej terytorialnie radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej nie dotyczy zespołów adwokackich wyznaczonych na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie zespołów adwokackich (Dz. U. z 1964 r. Nr 1, poz. 4).
§  2.
1.
Zaspokojenie należności z tytułu wynagrodzenia adwokata powinno być ustalone w umowie zlecenia (§ 1):
1)
w zagranicznych środkach płatniczych z zastrzeżeniem przekazania ich za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S.A. lub Banku Polska Kasa Opieki S.A. bądź
2)
w złotych z rachunku zagranicznego wolnego dającego zlecenie cudzoziemca, bądź
3)
w złotych z kwot pobranych na rzecz dającego zlecenie cudzoziemca, z zachowaniem przepisu § 6 pkt 4.
2.
Ustalenie lub przyjęcie zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia adwokata w sposób inny niż przewidziany w ust. 1 wymaga osobnego zezwolenia.
§  3.
1.
W zgłoszeniu zawarcia umowy zlecenia należy podać:
1)
nazwisko i imię (nazwę) oraz adres dającego zlecenie,
2)
dokładne określenie przedmiotu i zakresu zlecenia,
3)
ustaloną lub przewidywaną wysokość wynagrodzenia za czynności adwokata i termin płatności.
2.
W zgłoszeniu wygaśnięcia zlecenia należy, z powołaniem się na dokonane zgłoszenie zawarcia umowy, podać:
1)
datę i przyczynę wygaśnięcia zlecenia,
2)
ostateczną wysokość wynagrodzenia,
3)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
3.
W przypadku gdy umowa zlecenia trwa dłużej iż rok, należy ponadto zgłosić:
1)
wysokość wynagrodzenia otrzymanego w ciągu roku,
2)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
§  4.
Zgłoszenia, o których mowa w § 3, powinny być dokonane pisemnie w następujących terminach:
1)
zgłoszenie zawarcia, umowy zlecenia (§ 3 ust. 1) - niezwłocznie po zawarciu umowy,
2)
zgłoszenie wygaśnięcia zlecenia (§ 3 ust. 2) - niezwłocznie po wygaśnięciu zlecenia,
3)
zgłoszenie danych dotyczących realizacji wynagrodzenia (§ 3 ust. 3) - w ciągu 30 dni po upływie każdego roku, w którym nastąpiła realizacja należności.
§  5.
Zezwala się adwokatom na pobieranie w krajowych środkach płatniczych w kraju (pieniądzu efektywnym lub opiewających na walutę polską czekach, wekslach itp.) na rzecz dających zlecenie cudzoziemców należności pieniężnych, przypadających tym cudzoziemcom od krajowców dewizowych w sprawach objętych zakresem zlecenia, jeżeli dłużnik-krajowiec dewizowy dokonuje zapłaty na podstawie ogólnego zezwolenia dewizowego bądź zezwolenia indywidualnego, udzielonego na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
§  6.
Zezwala się adwokatom na pokrywanie z kwot pobranych, na rzecz dających zlecenie cudzoziemców (§ 5) określonych w niniejszym paragrafie wydatków, jeżeli są one ściśle związane z prowadzeniem objętych zleceniem praw cudzoziemców dewizowych:
1)
danin publicznych (podatków, opłat i innych),
2)
kosztów i opłat postępowania w danej sprawie,
3)
zobowiązań pieniężnych dających zlecenie wobec krajowców dewizowych, wynikających w danej sprawie,
4) 3
wynagrodzenia adwokata należnego w danej sprawie w wysokości nie przewyższającej 10% sum pobranych w tej sprawie.
§  7.
1.
Adwokaci obowiązani są wpłacać do Narodowego Banku Polskiego lub banku uprawnionego na rachunek zablokowany dających zlecenie cudzoziemców kwoty pobrane dla nich, a nie wykorzystane w ramach poprzedniego paragrafu. Wpłata powinna być dokonana w ciągu 30 dni od dnia pobrania danej kwoty.
2.
Przy dokonywaniu wpłat na rachunek zablokowany adwokaci obowiązani są złożyć bankowi rozliczenie na piśmie z wymienieniem tytułów oraz wysokości pobranych i wydatkowanych kwot.
§  8.
Zezwala się adwokatom na wykładanie za dających zlecenie cudzoziemców własnych pieniędzy na koszty i opłaty, związane z prowadzeniem spraw tych cudzoziemców, pod następującymi warunkami:
1) 4
suma kwot wyłożonych w jednej sprawie nie może przekroczyć 1.000 zł,
2)
wyłożenie pieniędzy jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy otrzymanie z zagranicy zaliczki na koszty i opłaty nie jest możliwe w terminie, którego niedotrzymanie pociągnęłoby za sobą szkodę dla dającego zlecenie,
3)
należność przypadająca od dającego zlecenie z tytułu wyłożonej za niego sumy powinna być zrealizowana w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wyłożenia, w sposób zgodny z przepisami § 2 ust. 1.
§  8a. 5
Za należyte przestrzeganie przepisów niniejszego zarządzenia odpowiedzialny jest kierownik zespołu adwokackiego oraz adwokat, któremu przydzielono do prowadzenia sprawę cudzoziemca dewizowego.
§  9.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia obowiązujące dotychczas postanowienia okólnika nr 2 Komisji Dewizowej z dnia 31 października 1946 r. w sprawie zarządu nieruchomościami cudzoziemców i generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Skarbu nr 22, poz. 243) w części dotyczącej generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców nie mają nadal zastosowania.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
3 § 6 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
4 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
5 § 8a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.101.1275

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.
Data aktu: 25/09/1954
Data ogłoszenia: 28/10/1954
Data wejścia w życie: 28/10/1954