Współdziałanie wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposób przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 października 1953 r.
w sprawie współdziałania wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposobu przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie:
1)
"terenowe i zakładowe straże pożarne" - oznacza straże pożarne wszelkich typów określone w art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404);
2)
"wojskowe straże pożarne" - oznacza wojskowe etatowe i nieetatowe straże pożarne jednostek wojskowych oraz wojskowe straże pożarne przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.
§  2.
Wojskowe straże pożarne działają na obszarach własnych i na obszarach pomocy sąsiedzkiej.
§  3.
Obszar własny wojskowych straży pożarnych stanowi obszar zajmowany przez jednostki wojskowe lub przez przedsiębiorstwa państwowe podległe Ministrowi Obrony Narodowej, w których straż pożarna została utworzona.
§  4.
Obszar pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych jednostek wojskowych obejmuje:
1)
dla nieetatowych straży pożarnych - miejscowości położone w pasie szerokości 5 km;
2)
dla etatowych straży pożarnych - miejscowości położone w pasie szerokości 10 km

- licząc od granicy obszaru zajmowanego przez jednostkę wojskową, w której straż została utworzona.

2.
Szczegółowy wykaz miejscowości należących do obszaru pomocy sąsiedzkiej straży wojskowych wymienionych w ust. 1 ustalą za zgodą dowódców jednostek wojskowych i w zależności od zadań służby wojskowej i warunków terenowych - kierownicy referatów przeciwpożarowych wojskowych zarządów kwaterunkowych w porozumieniu z komendami powiatowymi (miejskimi) straży pożarnych.
§  5.
Obszar pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej obejmuje obszar miasta (osiedla), w którym straż przedsiębiorstwa ma siedzibę.
§  6.
1.
Do obowiązków wojskowych straży pożarnych na terenie ich obszarów własnych (§ 3) należy:
1)
prowadzenie przeciwpożarowej akcji zapobiegawczej;
2)
udział bezpośredni w zwalczaniu pożarów oraz innych klęsk żywiołowych;
3)
współdziałanie z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej w sprawach należących do zakresu działania straży pożarnych.
2.
Do zakresu działania wojskowych straży pożarnych na terenie ich obszarów pomocy sąsiedzkiej (§§ 4 i 5) należy:
1)
udział bezpośredni w zwalczaniu pożarów oraz innych klęsk żywiołowych;
2)
wykonywanie innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej na zlecenie:
a)
kierowników referatów przeciwpożarowych wojskowych zarządów kwaterunkowych i za wiedzą dowódcy jednostki wojskowej - w odniesieniu do straży nieetatowych,
b)
kierowników sekcji przeciwpożarowych okręgów wojskowych, Dowództwa Marynarki Wojennej, Dowództwa Wojsk Lotniczych oraz Kierownictwa Zaopatrzenia Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej i za wiedzą dowódcy jednostki wojskowej - w odniesieniu do straży etatowych,
c)
właściwych wojskowych inspektorów ochrony przeciwpożarowej - w odniesieniu do straży przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
§  7.
1.
Wojskowe straże pożarne podejmują akcję ratowniczą na obszarach własnych oraz na obszarach pomocy sąsiedzkiej na skutek alarmu pożarowego.
2.
Wojskowe straże pożarne obowiązane są podjąć akcję ratowniczą również poza obszarem pomocy sąsiedzkiej, jeżeli do takiej akcji zostaną wezwane przez:
1)
powiatowe (miejskie) lub wojewódzkie komendy straży pożarnych albo kierownika akcji ratunkowej lub
2)
kierowników oraz inspektorów wymienionych w § 6 ust. 2 pkt 2.
3.
Wezwanie określone w ust. 2 może być skierowane, jeżeli z konkretnej sytuacji wynika, że terenowe (zakładowe) straże pożarne obowiązane do udzielania pomocy są nie wystarczające.
4.
W razie podjęcia akcji ratowniczej na obszarze pomocy sąsiedzkiej lub poza tym obszarem wojskowe straże pożarne obowiązane są zawiadomić dowódcę jednostki (dyrektora przedsiębiorstwa) o wyjeździe i pozostawić na obszarze własnym odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe.
5.
Kierownicy i inspektorzy wymienieni w § 6 ust. 2 pkt 2 mogą na wniosek dowódcy jednostki wojskowej lub dyrektora przedsiębiorstwa w przypadkach klęsk żywiołowych i w innych uzasadnionych interesem służby przypadkach zwolnić wojskową straż pożarną od obowiązku udziału w akcji ratowniczej poza obszarem własnym jednostki lub przedsiębiorstwa. O wydanych w powyższej sprawie decyzjach kierownicy i inspektorzy wymienieni w § 6 ust. 2 pkt 2 zawiadamiają właściwego wojewódzkiego komendanta straży pożarnych.
§  8.
1.
W czasie podjęcia wspólnej akcji ratowniczej terenowe i zakładowe oraz wojskowe straże pożarne stanowią jedność operacyjną. W tym przypadku akcją ratowniczą dowodzą:
1)
na obszarach własnych jednostek lub przedsiębiorstw wojskowych nie posiadających straży pożarnych lub posiadających tylko nieetatowe straże pożarne - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych albo komendanci terenowych lub zakładowych straży pożarnych zależnie od tego, które straże wcześniej przybyły do pożaru, a jeżeli przybyły jednocześnie - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych;
2)
na obszarach własnych jednostek wojskowych posiadających etatowe straże pożarne - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych tych jednostek;
3)
na obszarach własnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, posiadających własne straże pożarne - komendanci wojskowych straży pożarnych tych przedsiębiorstw;
4)
na obszarach pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych i poza jej obszarem - komendanci terenowych (zakładowych) straży pożarnych.
2.
Członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa albo oficer lub podoficer w czynnej służbie wojskowej może przejąć dowodzenie akcją ratowniczą, jeżeli posiada wyższy pożarniczy stopień służbowy niż osoba, która w myśl ust. 1 powołana jest do dowodzenia.
§  9.
Sposób przeprowadzenia akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez wojskowe i terenowe (zakładowe) straże pożarne określa każdorazowo dowodzący akcją ratowniczą (§ 8) w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej (dyrektorem przedsiębiorstwa), a w razie jego nieobecności z oficerem dyżurnym jednostki wojskowej (przedsiębiorstwa wojskowego), do której obiekt ten należy.
§  10.
W przypadku wezwania terenowej (zakładowej) lub wojskowej straży pożarnej do akcji ratowniczej obiektu, który na podstawie szczególnego przepisu wyłączony jest z terenowej sieci ochrony przeciwpożarowej, dowodzący przybyłą jednostką straży pożarnej oddaje swój oddział do dyspozycji kierującego akcją ratowniczą tego obiektu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-96.1339

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposób przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.
Data aktu: 06/10/1953
Data ogłoszenia: 23/10/1953
Data wejścia w życie: 23/10/1953