Współdziałanie wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposób przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 października 1953 r.
w sprawie współdziałania wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposobu przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie:
1)
"terenowe i zakładowe straże pożarne" - oznacza straże pożarne wszelkich typów określone w art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404);
2)
"wojskowe straże pożarne" - oznacza wojskowe etatowe i nieetatowe straże pożarne jednostek wojskowych oraz wojskowe straże pożarne przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.
§  2.
Wojskowe straże pożarne działają na obszarach własnych i na obszarach pomocy sąsiedzkiej.
§  3.
Obszar własny wojskowych straży pożarnych stanowi obszar zajmowany przez jednostki wojskowe lub przez przedsiębiorstwa państwowe podległe Ministrowi Obrony Narodowej, w których straż pożarna została utworzona.
§  4.
Obszar pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych jednostek wojskowych obejmuje:
1)
dla nieetatowych straży pożarnych - miejscowości położone w pasie szerokości 5 km;
2)
dla etatowych straży pożarnych - miejscowości położone w pasie szerokości 10 km

- licząc od granicy obszaru zajmowanego przez jednostkę wojskową, w której straż została utworzona.

2.
Szczegółowy wykaz miejscowości należących do obszaru pomocy sąsiedzkiej straży wojskowych wymienionych w ust. 1 ustalą za zgodą dowódców jednostek wojskowych i w zależności od zadań służby wojskowej i warunków terenowych - kierownicy referatów przeciwpożarowych wojskowych zarządów kwaterunkowych w porozumieniu z komendami powiatowymi (miejskimi) straży pożarnych.
§  5.
Obszar pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej obejmuje obszar miasta (osiedla), w którym straż przedsiębiorstwa ma siedzibę.
§  6.
1.
Do obowiązków wojskowych straży pożarnych na terenie ich obszarów własnych (§ 3) należy:
1)
prowadzenie przeciwpożarowej akcji zapobiegawczej;
2)
udział bezpośredni w zwalczaniu pożarów oraz innych klęsk żywiołowych;
3)
współdziałanie z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej w sprawach należących do zakresu działania straży pożarnych.
2.
Do zakresu działania wojskowych straży pożarnych na terenie ich obszarów pomocy sąsiedzkiej (§§ 4 i 5) należy:
1)
udział bezpośredni w zwalczaniu pożarów oraz innych klęsk żywiołowych;
2)
wykonywanie innych czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej na zlecenie:
a)
kierowników referatów przeciwpożarowych wojskowych zarządów kwaterunkowych i za wiedzą dowódcy jednostki wojskowej - w odniesieniu do straży nieetatowych,
b)
kierowników sekcji przeciwpożarowych okręgów wojskowych, Dowództwa Marynarki Wojennej, Dowództwa Wojsk Lotniczych oraz Kierownictwa Zaopatrzenia Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej i za wiedzą dowódcy jednostki wojskowej - w odniesieniu do straży etatowych,
c)
właściwych wojskowych inspektorów ochrony przeciwpożarowej - w odniesieniu do straży przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
§  7.
1.
Wojskowe straże pożarne podejmują akcję ratowniczą na obszarach własnych oraz na obszarach pomocy sąsiedzkiej na skutek alarmu pożarowego.
2.
Wojskowe straże pożarne obowiązane są podjąć akcję ratowniczą również poza obszarem pomocy sąsiedzkiej, jeżeli do takiej akcji zostaną wezwane przez:
1)
powiatowe (miejskie) lub wojewódzkie komendy straży pożarnych albo kierownika akcji ratunkowej lub
2)
kierowników oraz inspektorów wymienionych w § 6 ust. 2 pkt 2.
3.
Wezwanie określone w ust. 2 może być skierowane, jeżeli z konkretnej sytuacji wynika, że terenowe (zakładowe) straże pożarne obowiązane do udzielania pomocy są nie wystarczające.
4.
W razie podjęcia akcji ratowniczej na obszarze pomocy sąsiedzkiej lub poza tym obszarem wojskowe straże pożarne obowiązane są zawiadomić dowódcę jednostki (dyrektora przedsiębiorstwa) o wyjeździe i pozostawić na obszarze własnym odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe.
5.
Kierownicy i inspektorzy wymienieni w § 6 ust. 2 pkt 2 mogą na wniosek dowódcy jednostki wojskowej lub dyrektora przedsiębiorstwa w przypadkach klęsk żywiołowych i w innych uzasadnionych interesem służby przypadkach zwolnić wojskową straż pożarną od obowiązku udziału w akcji ratowniczej poza obszarem własnym jednostki lub przedsiębiorstwa. O wydanych w powyższej sprawie decyzjach kierownicy i inspektorzy wymienieni w § 6 ust. 2 pkt 2 zawiadamiają właściwego wojewódzkiego komendanta straży pożarnych.
§  8.
1.
W czasie podjęcia wspólnej akcji ratowniczej terenowe i zakładowe oraz wojskowe straże pożarne stanowią jedność operacyjną. W tym przypadku akcją ratowniczą dowodzą:
1)
na obszarach własnych jednostek lub przedsiębiorstw wojskowych nie posiadających straży pożarnych lub posiadających tylko nieetatowe straże pożarne - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych albo komendanci terenowych lub zakładowych straży pożarnych zależnie od tego, które straże wcześniej przybyły do pożaru, a jeżeli przybyły jednocześnie - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych;
2)
na obszarach własnych jednostek wojskowych posiadających etatowe straże pożarne - komendanci wojskowych etatowych straży pożarnych tych jednostek;
3)
na obszarach własnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, posiadających własne straże pożarne - komendanci wojskowych straży pożarnych tych przedsiębiorstw;
4)
na obszarach pomocy sąsiedzkiej wojskowych straży pożarnych i poza jej obszarem - komendanci terenowych (zakładowych) straży pożarnych.
2.
Członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa albo oficer lub podoficer w czynnej służbie wojskowej może przejąć dowodzenie akcją ratowniczą, jeżeli posiada wyższy pożarniczy stopień służbowy niż osoba, która w myśl ust. 1 powołana jest do dowodzenia.
§  9.
Sposób przeprowadzenia akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez wojskowe i terenowe (zakładowe) straże pożarne określa każdorazowo dowodzący akcją ratowniczą (§ 8) w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej (dyrektorem przedsiębiorstwa), a w razie jego nieobecności z oficerem dyżurnym jednostki wojskowej (przedsiębiorstwa wojskowego), do której obiekt ten należy.
§  10.
W przypadku wezwania terenowej (zakładowej) lub wojskowej straży pożarnej do akcji ratowniczej obiektu, który na podstawie szczególnego przepisu wyłączony jest z terenowej sieci ochrony przeciwpożarowej, dowodzący przybyłą jednostką straży pożarnej oddaje swój oddział do dyspozycji kierującego akcją ratowniczą tego obiektu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-96.1339

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie wojskowych straży pożarnych z terenowymi i zakładowymi strażami pożarnymi oraz sposób przeprowadzania akcji ratowniczej obiektów wojskowych przez straże pożarne.
Data aktu: 06/10/1953
Data ogłoszenia: 23/10/1953
Data wejścia w życie: 23/10/1953