Egzaminy na kinooperatorów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU KINEMATOGRAFII
z dnia 2 lutego 1953 r.
w sprawie egzaminów na kinooperatorów.

Na podstawie § 5 ust. 2, § 12 i § 13 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1952 r. w sprawie kwalifikacji, warunków i trybu udzielania zezwoleń na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów (Dz. U. Nr 34, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Egzaminy na kinooperatorów przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana w trybie § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1952 r. (Dz. U. Nr 34, poz. 243).
2.
Siedzibą komisji egzaminacyjnej jest m. st. Warszawa.
3.
W przypadkach uzasadnionych większą ilością kandydatów zgłoszonych do egzaminu z terenu danego województwa egzamin może być przeprowadzony w siedzibie właściwego okręgowego zarządu kin.
§  2.
Egzamin jest teoretyczny i praktyczny. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym wymienia się skład komisji egzaminacyjnej oraz ocenę teoretycznych i praktycznych wiadomości kandydatów. Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu egzaminacyjnego.
§  3.
Kandydaci dopuszczeni do egzaminu na kinooperatora powinni przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość zasad fizyki (mechanika, optyka, elektryczność, akustyka) w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku elektrotechnicznym,
2)
dokładne wiadomości z zakresu budowy i obsługi najczęściej używanej aparatury do wyświetlania filmów, urządzeń stosowanych w teatrach świetlnych, ich konserwacji i przeprowadzania drobnych napraw,
3)
znajomość właściwości taśmy filmowej oraz sposobu obchodzenia się z nią w zakresie obowiązującym na kursie dla kinooperatorów,
4)
znajomość obsługi i konserwacji instalacji elektrycznych, urządzeń wentylacyjnych i przeciwpożarowych,
5)
znajomość:

-

zjawiska palenia się, samozapalenia i wybuchów, w pojęciu fizyko-chemicznym,

-

przyczyn powstawania pożarów w teatrach świetlnych,

-

przyczyn powstawania pożarów w urządzeniach elektrycznych,

-

doboru użycia i konserwacji urządzeń przeciwpożarowych i środków gaśniczych w teatrach świetlnych,

6)
znajomość obowiązujących przepisów dotyczących:

-

zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów w teatrach świetlnych,

-

prawa budowlanego,

-

przechowywania taśmy filmowej,

w zakresie programu nauczania na kursie dla kinooperatorów,

7)
znajomość ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokładną znajomość szczegółowych przepisów bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych,
8)
znajomość przepisów dotyczących wyświetlania filmów w zakresie programu nauczania na kursie dla kinooperatorów.
§  4.
1.
Komisja egzaminacyjna po przeprowadzeniu egzaminu stwierdza, że kandydat:
1)
złożył egzamin z wynikiem pomyślnym lub
2)
wykazał uzdolnienie konieczne do wykonywania zawodu kinooperatora pod warunkiem złożenia dodatkowego egzaminu z jednego przedmiotu określonego przez komisję egzaminacyjną lub też
3)
nie wykazał uzdolnień koniecznych do wykonywania zawodu kinooperatora.
2.
W przypadku niewykazania uzdolnień koniecznych do wykonywania zawodu kinooperatora kandydat może przystąpić do ponownego egzaminu po upływie okresu ustalonego przez komisję egzaminacyjną.
§  5.
1.
Kandydaci, którzy nie spełniają warunków określonych w § 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia wymienionego wyżej w § 1 i nie uzyskali zwolnienia w trybie § 4 tegoż rozporządzenia - mogą ubiegać się o zezwolenie tymczasowe, uprawniające do zawodowego obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów z ograniczeniem do określonego typu aparatury, rodzaju taśmy filmowej i miejscowości, w zakresie ustalonym przez komisję egzaminacyjną według zasad określonych przez Centralny Urząd Kinematografii.
2.
Dla uzyskania zezwolenia tymczasowego wymagane jest:
1)
ukończenie odpowiedniego kursu skróconego dla kinooperatorów,
2)
odbycie praktyki przy wyświetlaniu filmów w teatrze świetlnym na określonej aparaturze w ilości co najmniej 25 seansów z wyjątkiem przypadku przewidzianego w § 6,
3)
złożenie egzaminu.
§  6.
Od kandydatów ubiegających się o zezwolenie tymczasowe uprawniające do wyświetlania filmów na taśmie 35 mm (palnej) i aparaturze z lampą łukową wymagane jest odbycie jednorocznej praktyki w odpowiednim teatrze świetlnym.
§  7.
Odbycie praktyki wymienionej w § 5 ust. 2 pkt 2 może nastąpić po złożeniu egzaminu, z tym że wydanie tymczasowego zezwolenia jest dopuszczalne po przedstawieniu przez kandydata zaświadczenia o odbyciu wymaganej praktyki, wystawionego przez właściwy okręgowy zarząd kin.
§  8.
Kandydaci ubiegający się o zezwolenie tymczasowe powinni przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość przedmiotów i przepisów wymienionych w § 3 pkt 1, 3-8 w zakresie programu nauczania na odpowiednim kursie skróconym,
2)
wiadomości w przedmiocie budowy i obsługi określonego typu aparatury (obsługiwanego urządzenia projekcyjnego i wzmacniakowego).
§  9.
Przepisy §§ 2 i 4 mają odpowiednio zastosowanie do egzaminu wymienionego w § 5 ust. 2 pkt 3.
§  10.
1.
Opłata egzaminacyjna wynosi 50 zł.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii albo osoba przez niego upoważniona może zwolnić kandydata od opłaty w całości lub w części.
§  11.
Pracownicy, którzy poza normalnymi godzinami pracy obsługują aparaty wąskotaśmowe (16 mm) z taśmą niepalną, znajdujące się w zakładach pracy, w których są zatrudnieni, powinni posiadać wiadomości teoretyczne i uzdolnienia praktyczne określone w § 8, potwierdzone egzaminem końcowym z kursu skróconego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-18.251

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy na kinooperatorów.
Data aktu: 02/02/1953
Data ogłoszenia: 26/02/1953
Data wejścia w życie: 26/02/1953