Egzaminy na kinooperatorów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU KINEMATOGRAFII
z dnia 2 lutego 1953 r.
w sprawie egzaminów na kinooperatorów.

Na podstawie § 5 ust. 2, § 12 i § 13 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1952 r. w sprawie kwalifikacji, warunków i trybu udzielania zezwoleń na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów (Dz. U. Nr 34, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Egzaminy na kinooperatorów przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana w trybie § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1952 r. (Dz. U. Nr 34, poz. 243).
2.
Siedzibą komisji egzaminacyjnej jest m. st. Warszawa.
3.
W przypadkach uzasadnionych większą ilością kandydatów zgłoszonych do egzaminu z terenu danego województwa egzamin może być przeprowadzony w siedzibie właściwego okręgowego zarządu kin.
§  2.
Egzamin jest teoretyczny i praktyczny. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym wymienia się skład komisji egzaminacyjnej oraz ocenę teoretycznych i praktycznych wiadomości kandydatów. Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu egzaminacyjnego.
§  3.
Kandydaci dopuszczeni do egzaminu na kinooperatora powinni przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość zasad fizyki (mechanika, optyka, elektryczność, akustyka) w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku elektrotechnicznym,
2)
dokładne wiadomości z zakresu budowy i obsługi najczęściej używanej aparatury do wyświetlania filmów, urządzeń stosowanych w teatrach świetlnych, ich konserwacji i przeprowadzania drobnych napraw,
3)
znajomość właściwości taśmy filmowej oraz sposobu obchodzenia się z nią w zakresie obowiązującym na kursie dla kinooperatorów,
4)
znajomość obsługi i konserwacji instalacji elektrycznych, urządzeń wentylacyjnych i przeciwpożarowych,
5)
znajomość:

-

zjawiska palenia się, samozapalenia i wybuchów, w pojęciu fizyko-chemicznym,

-

przyczyn powstawania pożarów w teatrach świetlnych,

-

przyczyn powstawania pożarów w urządzeniach elektrycznych,

-

doboru użycia i konserwacji urządzeń przeciwpożarowych i środków gaśniczych w teatrach świetlnych,

6)
znajomość obowiązujących przepisów dotyczących:

-

zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów w teatrach świetlnych,

-

prawa budowlanego,

-

przechowywania taśmy filmowej,

w zakresie programu nauczania na kursie dla kinooperatorów,

7)
znajomość ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokładną znajomość szczegółowych przepisów bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych,
8)
znajomość przepisów dotyczących wyświetlania filmów w zakresie programu nauczania na kursie dla kinooperatorów.
§  4.
1.
Komisja egzaminacyjna po przeprowadzeniu egzaminu stwierdza, że kandydat:
1)
złożył egzamin z wynikiem pomyślnym lub
2)
wykazał uzdolnienie konieczne do wykonywania zawodu kinooperatora pod warunkiem złożenia dodatkowego egzaminu z jednego przedmiotu określonego przez komisję egzaminacyjną lub też
3)
nie wykazał uzdolnień koniecznych do wykonywania zawodu kinooperatora.
2.
W przypadku niewykazania uzdolnień koniecznych do wykonywania zawodu kinooperatora kandydat może przystąpić do ponownego egzaminu po upływie okresu ustalonego przez komisję egzaminacyjną.
§  5.
1.
Kandydaci, którzy nie spełniają warunków określonych w § 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia wymienionego wyżej w § 1 i nie uzyskali zwolnienia w trybie § 4 tegoż rozporządzenia - mogą ubiegać się o zezwolenie tymczasowe, uprawniające do zawodowego obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów z ograniczeniem do określonego typu aparatury, rodzaju taśmy filmowej i miejscowości, w zakresie ustalonym przez komisję egzaminacyjną według zasad określonych przez Centralny Urząd Kinematografii.
2.
Dla uzyskania zezwolenia tymczasowego wymagane jest:
1)
ukończenie odpowiedniego kursu skróconego dla kinooperatorów,
2)
odbycie praktyki przy wyświetlaniu filmów w teatrze świetlnym na określonej aparaturze w ilości co najmniej 25 seansów z wyjątkiem przypadku przewidzianego w § 6,
3)
złożenie egzaminu.
§  6.
Od kandydatów ubiegających się o zezwolenie tymczasowe uprawniające do wyświetlania filmów na taśmie 35 mm (palnej) i aparaturze z lampą łukową wymagane jest odbycie jednorocznej praktyki w odpowiednim teatrze świetlnym.
§  7.
Odbycie praktyki wymienionej w § 5 ust. 2 pkt 2 może nastąpić po złożeniu egzaminu, z tym że wydanie tymczasowego zezwolenia jest dopuszczalne po przedstawieniu przez kandydata zaświadczenia o odbyciu wymaganej praktyki, wystawionego przez właściwy okręgowy zarząd kin.
§  8.
Kandydaci ubiegający się o zezwolenie tymczasowe powinni przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość przedmiotów i przepisów wymienionych w § 3 pkt 1, 3-8 w zakresie programu nauczania na odpowiednim kursie skróconym,
2)
wiadomości w przedmiocie budowy i obsługi określonego typu aparatury (obsługiwanego urządzenia projekcyjnego i wzmacniakowego).
§  9.
Przepisy §§ 2 i 4 mają odpowiednio zastosowanie do egzaminu wymienionego w § 5 ust. 2 pkt 3.
§  10.
1.
Opłata egzaminacyjna wynosi 50 zł.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii albo osoba przez niego upoważniona może zwolnić kandydata od opłaty w całości lub w części.
§  11.
Pracownicy, którzy poza normalnymi godzinami pracy obsługują aparaty wąskotaśmowe (16 mm) z taśmą niepalną, znajdujące się w zakładach pracy, w których są zatrudnieni, powinni posiadać wiadomości teoretyczne i uzdolnienia praktyczne określone w § 8, potwierdzone egzaminem końcowym z kursu skróconego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-18.251

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy na kinooperatorów.
Data aktu: 02/02/1953
Data ogłoszenia: 26/02/1953
Data wejścia w życie: 26/02/1953