W przypadkach gdy wniosek o ustalenie treści aktu stanu cywilnego został prawomocnie oddalony i nie nastąpił wpis postanowienia sądowego do akt stanu cywilnego, opłatę skarbową w myśl art. 32 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) uważa się za nienależnie pobraną.Zwrotu nienależnie pobranych opłat skarbowych dokonują wydziały (oddziały) finansowe prezydiów rad narodowych na zasadach ustalonych w przepisach o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477).
Do postanowienia o zwrocie nadpłaty (§ 23 ust. 4 przepisów o rachunkowości budżetowej) należy dołączyć pismo sądu zaświadczające, że wniosek o ustalenie treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą został prawomocnie oddalony lub postępowanie sądowe z tego wniosku zostało umorzone i żaden wpis postanowienia sądowego do akt stanu cywilnego nie nastąpi. Do zaświadczenia tego sąd dołącza pismo (wniosek), na którym naklejono znaczki opłaty skarbowej bądź stwierdzono pobranie opłaty skarbowej gotówką. Na piśmie tym (wniosku) powinien wydział (oddział) finansowy stwierdzić dokonanie zwrotu opłaty skarbowej wymieniając datę dokonania zwrotu i sumę zwróconą. Pismo to (wniosek) z adnotacją zwrotu wydział (oddział) finansowy zwraca bezzwłocznie sądowi.
W analogiczny sposób wydziały (oddziały) finansowe postępują we wszystkich przypadkach dokonywania zwrotu opłaty skarbowej, uiszczonej znaczkami naklejonymi na piśmie lub gotówką, której pobranie zostało stwierdzone na danym piśmie. Postanowienie o zwrocie opłaty powinno być oparte na zaświadczeniu władzy (urzędu) stwierdzającym, że nie została dokonana czynność urzędowa ujęta w piśmie, od którego uiszczono opłatę skarbową, bądź że dokonana została czynność urzędowa, lecz opłatę uiszczono nienależnie. Wraz z zaświadczeniem o niedokonaniu czynności urzędowej władze (urzędy) przesyłają przy wniosku o zwrot nadpłaty wydziałom (oddziałom) finansowym pismo, od którego uiszczono opłatę skarbową znaczkami lub gotówką.
Fakt dokonania zwrotu wydział (oddział) finansowy stwierdza na danym piśmie, które po dokonaniu zwrotu zwraca natychmiast władzy (urzędowi).
Równocześnie traci moc okólnik z dnia 4 maja 1949 r. Nr D.III.3211/7/49 w sprawie zwrotu opłaty skarbowej uiszczonej znaczkami skarbowymi (Dz. U. Min. Sk. Nr 16, poz. 108).