Regulamin prac Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 13 czerwca 1952 r.
w sprawie regulaminu prac Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie § 4 uchwały Nr 351 Prezydium Rządu z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie usprawnienia produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin prac dla Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 13 czerwca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRAC KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ WYROBÓW KOSMETYCZNYCH PRODUKCJI KRAJOWEJ PRZY MINISTRZE PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO

§ 1.
Do zadań Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej należą:
1) 1
ocena wyrobów kosmetycznych produkcji krajowej z punktu widzenia ochrony zdrowia, estetyki i celowości, opakowania oraz wartości handlowej, jak też konfrontowanie tych wyrobów z obowiązującymi normami i standartami; ocena wyrobów kosmetycznych z punktu widzenia ochrony zdrowia polega na ustaleniu, czy w stosunku do tych wyrobów zostały dopełnione obowiązki wynikające z przepisów o nadzorze higieniczno-sanitarnym środków kosmetycznych,
2)
kwalifikowanie wyrobów produkcji krajowej według klas I i II jakości z wyróżnieniem klasy przodującej,
3)
ustalenie listy wyrobów kosmetycznych produkcji krajowej dopuszczonych do obrotu.
§  2.
Zatwierdzeniu przez Komisję podlegają wszystkie artykuły kosmetyczne, produkowane po dniu 1 lipca 1952 r. Artykuły obecnie nie produkowane, a znajdujące się w remanentach fabryk, hurtowni i detalu, nie podlegają zatwierdzeniu przez Komisję. W planie pracy Komisja ustali sukcesywne terminy, w jakich producenci zobowiązani będą przedstawić do oceny wszystkie produkowane przez nich wyroby, tak by mógł być ściśle zachowany termin wydania decyzji, przewidziany w § 4.
§  3.
Do wniosku o zatwierdzenie nowego wyrobu producent obowiązany jest dołączyć próbę gotowego produktu luzem, jego analizę chemiczną i opis technologii oraz projekt wszystkich elementów opakowania. Wnioski o zatwierdzenie nowego wyrobu składane przez przedsiębiorstwa podległe Zarządowi Przemysłu Kosmetycznego powinny zawierać dane określone zarządzeniem Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 9 maja 1952 r. w sprawie trybu postępowania przy uruchomieniu produkcji nowych artykułów w przemyśle rolnym i spożywczym.
§  4.
Komisja obowiązana jest wydać decyzję w ciągu 2 tygodni od daty przedłożenia wniosku.
§  5.
Ocena Komisji dyskwalifikująca całkowicie wyroby produkowane bieżąco powinna uwzględniać remanent tych wyrobów posiadany przez producenta, jak również zapas surowca, etykiet i opakowań, ustalając jednocześnie ostateczny termin wstrzymania produkcji wyrobów zdyskwalifikowanych.
§  6.
Przewodniczący i członkowie Komisji mają prawo zapraszania na posiedzenia Komisji doradców, którzy uprawnieni są do zabierania głosu w dyskusji bez prawa głosowania.
§  7. 2
Komisja podejmuje decyzje w drodze głosowania większością głosów. Przy równości głosów decyduje głos przewodniczącego z tym jednak, że w przypadku rozbieżności pomiędzy opinią przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia a opinią większości członków Komisji w kwestii oceny artykułu kosmetycznego z punktu widzenia przepisów rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 stycznia 1939 r. o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. Nr 13, poz. 72) w zakresie zastrzeżonym kompetencji organów służby sanitarnej - sprawa powinna być przekazana Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, który rozstrzygnie ją w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
§  8.
Przewodniczący Komisji ustala i zawiadamia członków o terminach oraz miejscu posiedzeń Komisji na 7 dni przed wyznaczonym dniem posiedzenia.
§  9.
W przypadku nieobecności przewodniczącego lub członka Komisji funkcje ich spełniają wyznaczeni zastępcy.
§  10.
Wszystkie posiedzenia Komisji powinny być protokołowane. Biurowość Komisji prowadzona jest w ramach Zarządu Przemysłu Kosmetycznego.
§  11.
Siedzibą Komisji jest Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego - Zarząd Przemysłu Kosmetycznego.
1 Załącznik § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 maja 1953 r. (M.P.53.A-55.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 czerwca 1953 r.
2 Załącznik § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 15 maja 1953 r. (M.P.53.A-55.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 czerwca 1953 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024