Prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne rozpowszechnianie filmów przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie podlegające Centralnemu Urzędowi Kinematografii.

ZARZĄDZENIE NR 113
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1952 r.
w sprawie prowadzenia teatrów świetlnych oraz publicznego rozpowszechniania filmów przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie podlegające Centralnemu Urzędowi Kinematografii.

Na podstawie art. 4 i 18 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o kinematografii (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne rozpowszechnianie filmów przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie podlegające Centralnemu Urzędowi Kinematografii może być wykonywane jedynie po wyrażeniu zgody przez Centralny Urząd Kinematografii i na warunkach przez Urząd ustalonych.
§  2.
Za publiczne rozpowszechnianie filmów w rozumieniu § 1 uważa się wszelkie wyświetlanie filmów, z wyjątkiem wyświetlania przez:
1)
szkoły, instytuty i zakłady naukowe, o ile ograniczone jest do uczniów, słuchaczy i personelu pedagogicznego w celach naukowych i wychowawczych;
2)
jednostki wojskowe i bezpieczeństwa publicznego, o ile ograniczone jest do żołnierzy bądź funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego;
3)
osoby fizyczne w mieszkaniach prywatnych wobec członków rodzin.
4) 1
zakłady pracy, instytucje i organizacje społeczne, o ile ograniczone jest do pracowników tych zakładów i instytucji lub członków organizacji społecznych w celach oświatowo-instruktażowych i wychowawczych oraz odbywa się przy pomocy aparatu projekcyjnego wąskotaśmowego.
§  3.
Osoby fizyczne oraz osoby prawne i inne jednostki organizacyjne, wymienione w § 1, występujące o wyrażenie zgody Centralnego Urzędu Kinematografii na prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne rozpowszechnianie filmów, obowiązane są wnieść do Centralnego Urzędu Kinematografii za pośrednictwem przedsiębiorstwa państwowego "Okręgowy Zarząd Kin", na którego terenie działania zamierzają prowadzić teatr świetlny lub publicznie rozpowszechniać filmy, podania wraz z załącznikami. Przedsiębiorstwo "Okręgowy Zarząd Kin" przekazuje podanie do Centralnego Urzędu Kinematografii wraz ze swoimi wnioskami.
§  4.
1.
Podanie powinno zawierać: nazwisko i imię osoby fizycznej, nazwę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, miejsce zamieszkania lub siedzibę, zadania statutowe, określenie miejsca, w którym zamierza prowadzić teatr świetlny, oraz publiczne rozpowszechnianie filmów.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
zaświadczenie właściwych władz stwierdzające, że miejsce przewidziane na prowadzenie teatru świetlnego lub na publiczne rozpowszechnianie filmów odpowiada warunkom bezpieczeństwa;
2)
dokładny opis techniczny posiadanego sprzętu kinowego według wzoru, dostarczonego przez okręgowy zarząd kin.
§  5.
Centralny Urząd Kinematografii w decyzji o wyrażeniu zgody ustali warunki prowadzenia teatru świetlnego lub publicznego rozpowszechniania filmów, a w szczególności dotyczące ceny biletów, planowania, sprawozdawczości, kontroli technicznej, kontroli widowni oraz bezpieczeństwa warunków eksploatacji.
§  6.
Decyzja Centralnego Urzędu Kinematografii o wyrażeniu osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym zgody na prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne rozpowszechnianie filmów obowiązuje aż do jej odwołania.
§  7.
1.
Centralny Urząd Kinematografii sprawuje:
1)
nadzór i kontrolę nad teatrami świetlnymi i publicznym rozpowszechnianiem filmów oraz nad przestrzeganiem ustalonych warunków;
2)
nadzór techniczny nad sprzętem kinowym.
2.
Centralny Urząd Kinematografii może w decyzji zlecić wykonywanie nadzoru i kontroli w całości lub częściowo okręgowemu zarządowi kin.
§  8.
Osoby fizyczne i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne prowadzące dotychczas teatry świetlne lub publicznie wyświetlające filmy obowiązane są w terminie do dnia 31 sierpnia 1952 r. wnieść podanie do Centralnego Urzędu Kinematografii, zgodnie z §§ 3 i 4, celem wyrażenia zgody, o której mowa w § 1.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 4 dodany przez § 1 zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 stycznia 1961 r. (M.P.61.15.81) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-51.693

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne rozpowszechnianie filmów przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie podlegające Centralnemu Urzędowi Kinematografii.
Data aktu: 28/05/1952
Data ogłoszenia: 17/06/1952
Data wejścia w życie: 17/06/1952