Godziny rozpoczynania pracy na terenie m.st. Warszawy.

OKÓLNIK NR 77
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 kwietnia 1952 r.
w sprawie godzin rozpoczynania pracy na terenie m. st. Warszawy.

Celem usprawnienia warunków dojazdu pracowników do pracy i z pracy do miejsca zamieszkania zarządza się, co następuje:
§  1.
Określone w załączniku państwowe, spółdzielcze i społeczne zakłady pracy, których siedziba znajduje się na terenie m. st. Warszawy, rozpoczynają pracę w godzinach ustalonych w tym załączniku.
§  2.
Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów może w zależności od potrzeb oraz możliwości przewozowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego:
a)
wprowadzać zmiany w wykazie zakładów pracy ustalonych w załączniku oraz w zakładach, w których godziny rozpoczynania pracy pozostają bez zmiany,
b)
wydawać w przypadkach szczególnie uzasadnionych zakładom pracy zezwolenia na rozpoczynanie zajęć w godzinie innej niż została ustalona w załączniku.
§  3.
Kierownicy zakładów pracy, o których mowa w § 1, obowiązani są do niezwłocznego dostosowania godziny pracy w podległych im zakładach do postanowień niniejszego okólnika i są odpowiedzialni za ścisłe przestrzeganie tych godzin.
§  4.
Zarządzenie Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy określi, czy i w jakim zakresie postanowienia niniejszego okólnika stosuje się do zakładów pracy położonych na terenach włączonych do obszaru m. st. Warszawy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 199).
§  5.
1.
W okresie miesięcy lipca i sierpnia zakłady pracy rozpoczynające zajęcia o godz. 830 i później mogą przyspieszyć czas rozpoczynania pracy o pół godziny za zgodą Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
2.
Z dniem 1 września należy w przypadkach określonych w ust. 1 bezwzględnie przywrócić poprzednie godziny rozpoczynania pracy pod rygorem odpowiedzialności kierowników zakładów pracy.
§  6.
Traci moc okólnik Nr 25 z dnia 24 listopada 1949 r. w sprawie zmiany godzin rozpoczynania pracy na terenie m. st. Warszawy (Monitor Polski Nr A-95, poz. 1137).
§  7.
Okólnik wchodzi w życie z dniem 21 kwietnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

GODZINY ROZPOCZYNANIA ZAJĘĆ W ZAKŁADACH PRACY NA TERENIE M. ST. WARSZAWY.

Godz. 5,00 - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta oraz spożywcze zakłady produkcyjne o charakterze bezpośredniej obsługi aprowizacyjnej, np. piekarnie, zakłady mleczarskie, hale targowe itp.

Godz. 5,30 - Sklepy mleczarskie, piekarskie, bary mleczne oraz część sklepów spożywczych, których wykaz ustali Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.

Godz. 6,00 - Fabryki i zakłady, typu produkcji przemysłowej pracujące na dwie lub trzy zmiany.

Godz. 6,30 - Fabryki i zakłady typu produkcji przemysłowej pracujące na jedną zmianę.

Godz. 7,00 - Budowy, odcinki budów wraz z zarządami budowlanymi i bazami transportu, zaopatrzenia i sprzętu podległe przedsiębiorstwom budownictwa przemysłowego, budownictwa miast i osiedli i spółdzielniom budowlanym oraz zjednoczenia budowlane.

Godz. 7,30 - Centrale handlowe, centrale zaopatrzenia, lecznictwo, a ponadto wszelkie zakłady usługowe, które nie ustalą dla siebie godziny późniejszej, poczynając od godziny 9,00.

Godz. 8,00 - Szkoły podstawowe, ogólnokształcące, zawodowe, licea pedagogiczne, licea dla wychowawczyń przedszkoli oraz urzędy pocztowe.

Godz. 8,30 - Szkoły wyższe, urzędy i inne jednostki organizacyjne podległe władzom centralnym oraz Komenda Główna, Wojewódzka i Stołeczna P. O. "Służba Polsce".

Godz. 9,00 - Władze i urzędy centralne, Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i jego agendy, centralne zarządy, zjednoczenia oprócz zjednoczeń budowlanych oraz biura studiów i projektów.

O godz. 9,30 i później rozpoczynają zajęcia: centrale i związki spółdzielcze, sklepy artykułów przemysłowych, centrale banków i instytucji finansowych wraz z oddziałami z wyjątkiem Narodowego Banku Polskiego, instytuty naukowe, muzea, biblioteki, instytucje społeczne, związki zawodowe oraz stowarzyszenia.

Uwaga: Nie wymienione rodzaje zakładów pracy rozpoczynają zajęcia w godzinach dotychczasowych.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024