Udzielanie samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.

UCHWAŁA NR 198
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 marca 1952 r.
w sprawie wydawania samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.

Na podstawie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1951 r. o uposażeniu pracowników nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 165 i Nr 63, poz. 430) Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Zezwolenia na przyjęcie przez samodzielnego pracownika nauki dodatkowego zajęcia w zakresie pełnego etatu udziela w szczególnie uzasadnionych przypadkach minister, któremu podlega szkoła wyższa lub placówka naukowa, objęta rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1951 r. o uposażeniu pracowników nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 165 i Nr 63, poz. 430), zatrudniająca danego pracownika.
§  2.
Zezwolenie może być udzielone, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:
1)
praca dodatkowa ma charakter pracy naukowo-badawczej, artystycznej lub dydaktycznej w ramach specjalności naukowej pracownika,
2)
wykonywanie zajęcia dodatkowego nie przeszkodzi pracownikowi w wypełnianiu obowiązków pracownika nauki, wynikających z zajmowanego już przez niego stanowiska,
3)
zatrudnienie dodatkowe danego pracownika jest niezbędne dla wykonania przez zakład pracy, w którym ma być wykonywane zajęcie dodatkowe, planowych zadań, mających istotne znaczenie dla gospodarki lub kultury narodowej,
4)
stanowisko, które ma objąć dodatkowo samodzielny pracownik nauki, nie może być powierzone innemu pracownikowi.
§  3.
Okoliczność wymienioną w § 2 pkt 3 i 4 stwierdza władza naczelna, której podlega zakład pracy, zamierzający zatrudnić dodatkowo pracownika nauki.
§  4.
1.
Minister, który udzielił zezwolenia, może je cofnąć, jeżeli przestaną istnieć warunki określone w § 2. O cofnięciu zawiadamia się pracownika oraz właściwą władzę naczelną na trzy miesiące przed terminem cofnięcia zezwolenia.
2.
Cofnięcie zezwolenia w stosunku do samodzielnych pracowników nauki, którzy uzyskali je przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, może nastąpić w drodze porozumienia ministra, o którym mowa w § 1, z władzą naczelną, której podlega zakład pracy zatrudniający dodatkowo pracownika nauki.
3.
Analogicznego uzgodnienia wymaga cofnięcie zgody na dodatkowe wykonywanie zajęć dydaktycznych lub naukowo-badawczych przez pracowników zajmujących stanowiska w administracji publicznej lub przedsiębiorstwach uspołecznionych.
4.
W przypadkach, jeżeli nie może dojść do porozumienia przewidzianego w ust. 2 i 3, decyduje Prezes Rady Ministrów.
§  5.
W stosunku do osób, które w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały pełniły w zakresie pełnego etatu jednocześnie funkcje samodzielnych pracowników nauki w szkole wyższej i funkcje w placówkach naukowych podległych innemu ministrowi, przyjmuje się, że głównym ich zajęciem jest praca w szkole wyższej, chyba że minister, któremu podlega placówka naukowa, za zgodą ministra, któremu podlega szkoła wyższa, postanowi inaczej. W przypadkach spornych decyduje Prezes Rady Ministrów.
§  6.
Ograniczenia wynikające z niniejszej uchwały nie dotyczą pracowników nauki zajmujących stanowiska ministra, podsekretarza stanu lub uznane przez Prezesa Rady Ministrów za równorzędne.
§  7.
Ograniczenia wynikające z niniejszej uchwały nie dotyczą członków Polskiej Akademii Nauk w zakresie ich pracy w Polskiej Akademii Nauk.
§  8.
Z zastrzeżeniami wynikającymi z § 2 pkt 2 i 3 właściwy minister za zgodą Prezesa Rady Ministrów może zezwolić samodzielnym pracownikom nauki na objęcie w charakterze zajęcia dodatkowego niektórych stanowisk o charakterze administracyjnym.
§  9.
Ogólna liczba samodzielnych pracowników nauki, którym dany minister udzielił zezwoleń na zajęcia dodatkowe w zakresie pełnego etatu, nie może przekraczać 25% ogólnej liczby samodzielnych pracowników nauki, zatrudnionych w szkołach wyższych i placówkach naukowych, podległych temu ministrowi.
§  10.
W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały samodzielni pracownicy nauki, wykonujący dodatkowe zajęcia w granicach pełnego etatu, obowiązani są uzyskać zezwolenie, o którym mowa w uchwale.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-31.450

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udzielanie samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.
Data aktu: 22/03/1952
Data ogłoszenia: 17/04/1952
Data wejścia w życie: 17/04/1952