Udzielanie samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.

UCHWAŁA NR 198
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 marca 1952 r.
w sprawie wydawania samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.

Na podstawie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1951 r. o uposażeniu pracowników nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 165 i Nr 63, poz. 430) Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Zezwolenia na przyjęcie przez samodzielnego pracownika nauki dodatkowego zajęcia w zakresie pełnego etatu udziela w szczególnie uzasadnionych przypadkach minister, któremu podlega szkoła wyższa lub placówka naukowa, objęta rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1951 r. o uposażeniu pracowników nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 165 i Nr 63, poz. 430), zatrudniająca danego pracownika.
§  2.
Zezwolenie może być udzielone, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:
1)
praca dodatkowa ma charakter pracy naukowo-badawczej, artystycznej lub dydaktycznej w ramach specjalności naukowej pracownika,
2)
wykonywanie zajęcia dodatkowego nie przeszkodzi pracownikowi w wypełnianiu obowiązków pracownika nauki, wynikających z zajmowanego już przez niego stanowiska,
3)
zatrudnienie dodatkowe danego pracownika jest niezbędne dla wykonania przez zakład pracy, w którym ma być wykonywane zajęcie dodatkowe, planowych zadań, mających istotne znaczenie dla gospodarki lub kultury narodowej,
4)
stanowisko, które ma objąć dodatkowo samodzielny pracownik nauki, nie może być powierzone innemu pracownikowi.
§  3.
Okoliczność wymienioną w § 2 pkt 3 i 4 stwierdza władza naczelna, której podlega zakład pracy, zamierzający zatrudnić dodatkowo pracownika nauki.
§  4.
1.
Minister, który udzielił zezwolenia, może je cofnąć, jeżeli przestaną istnieć warunki określone w § 2. O cofnięciu zawiadamia się pracownika oraz właściwą władzę naczelną na trzy miesiące przed terminem cofnięcia zezwolenia.
2.
Cofnięcie zezwolenia w stosunku do samodzielnych pracowników nauki, którzy uzyskali je przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, może nastąpić w drodze porozumienia ministra, o którym mowa w § 1, z władzą naczelną, której podlega zakład pracy zatrudniający dodatkowo pracownika nauki.
3.
Analogicznego uzgodnienia wymaga cofnięcie zgody na dodatkowe wykonywanie zajęć dydaktycznych lub naukowo-badawczych przez pracowników zajmujących stanowiska w administracji publicznej lub przedsiębiorstwach uspołecznionych.
4.
W przypadkach, jeżeli nie może dojść do porozumienia przewidzianego w ust. 2 i 3, decyduje Prezes Rady Ministrów.
§  5.
W stosunku do osób, które w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały pełniły w zakresie pełnego etatu jednocześnie funkcje samodzielnych pracowników nauki w szkole wyższej i funkcje w placówkach naukowych podległych innemu ministrowi, przyjmuje się, że głównym ich zajęciem jest praca w szkole wyższej, chyba że minister, któremu podlega placówka naukowa, za zgodą ministra, któremu podlega szkoła wyższa, postanowi inaczej. W przypadkach spornych decyduje Prezes Rady Ministrów.
§  6.
Ograniczenia wynikające z niniejszej uchwały nie dotyczą pracowników nauki zajmujących stanowiska ministra, podsekretarza stanu lub uznane przez Prezesa Rady Ministrów za równorzędne.
§  7.
Ograniczenia wynikające z niniejszej uchwały nie dotyczą członków Polskiej Akademii Nauk w zakresie ich pracy w Polskiej Akademii Nauk.
§  8.
Z zastrzeżeniami wynikającymi z § 2 pkt 2 i 3 właściwy minister za zgodą Prezesa Rady Ministrów może zezwolić samodzielnym pracownikom nauki na objęcie w charakterze zajęcia dodatkowego niektórych stanowisk o charakterze administracyjnym.
§  9.
Ogólna liczba samodzielnych pracowników nauki, którym dany minister udzielił zezwoleń na zajęcia dodatkowe w zakresie pełnego etatu, nie może przekraczać 25% ogólnej liczby samodzielnych pracowników nauki, zatrudnionych w szkołach wyższych i placówkach naukowych, podległych temu ministrowi.
§  10.
W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały samodzielni pracownicy nauki, wykonujący dodatkowe zajęcia w granicach pełnego etatu, obowiązani są uzyskać zezwolenie, o którym mowa w uchwale.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-31.450

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udzielanie samodzielnym pracownikom nauki zezwoleń na dodatkowe zajęcia w zakresie pełnego etatu.
Data aktu: 22/03/1952
Data ogłoszenia: 17/04/1952
Data wejścia w życie: 17/04/1952