Utworzenie Warszawskiego Biura Dozoru Technicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 4 grudnia 1951 r.
w sprawie utworzenia Warszawskiego Biura Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 6 ust. 2 i 3 oraz art. 11 i 12 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 440) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się organ terenowy Urzędu Dozoru Technicznego pn. "Warszawskie Biuro Dozoru Technicznego", zwane dalej "Biurem".
§  2.
Biuro ma siedzibę w m. st. Warszawie.
§  3.
1.
Zadaniem Biura jest:
1)
bezpośredni dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, nad którymi dozór techniczny należy co zakresu działania Urzędu Dozoru Technicznego, a w szczególności nad kotłami parowymi i zbiornikami pod ciśnieniem;
2)
dozór nad wykonywaniem przepisów dotyczących tych urządzeń;
3)
wydawanie decyzji w zakresie określonym w pkt 1 i 2;
4)
instruowanie kadr dozoru technicznego.
2.
Do zakresu działania Biura należy w szczególności:
1)
udzielanie pozwoleń na ustawianie i dopuszczanie urządzeń do ruchu oraz prowadzenie stałego nadzoru urządzeń w ramach dozoru technicznego;
2)
prowadzenie ewidencji urządzeń technicznych, podlegających obowiązkowi uzyskania pozwoleń, o których mowa w pkt 1;
3)
wykonywanie odbiorów technicznych, rewizji i badań w celu dopuszczenia do ruchu urządzeń technicznych: kotłów parowych, zbiorników pod ciśnieniem oraz innych urządzeń technicznych;
4)
odbiór techniczny materiałów do budowy urządzeń technicznych;
5)
każdorazowe zawiadamianie Urzędu Dozoru Technicznego o nieszczęśliwych wypadkach i eksplozjach w urządzeniach technicznych, podlegających dozorowi;
6)
prowadzenie w ramach ustalonych przez Urząd Dozoru Technicznego laboratoriów, związanych z działalnością techniczną Biura;
7)
egzaminowanie spawaczy kotłowych i zbiornikowych oraz obsługi urządzeń będących pod dozorem;
8)
wykonywanie prac zleconych przez Urząd Dozoru Technicznego.
§  4.
Biuro może wykonywać czynności związane z urządzeniami technicznymi również na podstawie umów zawartych zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 10 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 440).
§  5.
Biuro działa na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
§  6.
1.
Na czele Biura stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Biura i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Biurem przy pomocy jednego zastępcy.
3.
Dyrektora Biura i jego zastępcę powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Ciężkiego.
§  7.
Biuro za zgodą Ministra Przemysłu Ciężkiego może tworzyć inspektoraty terenowe.
§  8. 1
Biuro obejmuje swoją działalnością: m. st. Warszawę, m. Łódź; województwa: warszawskie, białostockie, lubelskie, rzeszowskie, krakowskie, kieleckie, łódzkie oraz województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatu nowomiejskiego; powiaty: z województwa katowickiego - bielski, cieszyński, z województwa poznańskiego - kaliski, koniński, kolski, turecki, z województwa bydgoskiego - lipnowski, wrocławski, aleksandrowski, rypiński oraz powiaty miejskie: z województwa katowickiego - Bielsko-Biała, z województwa poznańskiego - Kalisz, z województwa bydgoskiego - Włocławek.
§  9.
1.
Do składania w imieniu Biura oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępca i pełnomocnicy, ustanowieni przez Ministra Przemysłu Ciężkiego. Zastępca dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów lub towarów podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  10.
Osoby upoważnione do składania w imieniu Biura oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swego umocowania.
§  11.
Biuru przydziela się w zarząd i użytkowanie majątek Stowarzyszenia Dozoru Kotłów w Warszawie.
§  12.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne dla wykonywania planowych zadań Biura, określa jego plan finansowy, zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  13.
1.
Organizację wewnętrzną i finansową oraz system finansowy Biura określają odrębne przepisy.
2.
Biuro pobiera opłaty za czynności, określone przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, których wysokość ustala Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  14.
1.
Biuro podejmie działalność określoną w § 3 z dniem 1 stycznia 1952 r.
2.
Z dniem określonym w ust. 1 Urząd Dozoru Technicznego rozpoczyna działalność na obszarach wymienionych w § 8.
3.
Z dniem określonym w ust. 1 rozwiązuje się Stowarzyszenie Dozoru Kotłów Parowych w Warszawie.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.
1 § 8 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-79.931) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-16.195

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie Warszawskiego Biura Dozoru Technicznego.
Data aktu: 04/12/1951
Data ogłoszenia: 25/02/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 25/02/1952