Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

UCHWAŁA NR 29
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Wprowadza się jako dodatek do uposażenia, uzasadniony specjalnymi warunkami pracy, premie dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
§  2.
Zasady przyznawania i wysokość premii określa regulamin premiowania, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc w odniesieniu do pracowników objętych niniejszą uchwałą uchwała Rady Ministrów z dnia 23 maja 1947 r. w sprawie premii pracowników, zatrudnionych w resorcie komunikacji przy robotach inwestycyjnych.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW DRÓG PUBLICZNYCH PODLEGŁYCH CENTRALNEMU ZARZĄDOWI DRÓG PUBLICZNYCH

Rozdział I.

Premiowanie pracowników technicznych i administracyjnych z wyjątkiem pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownicy umysłowi techniczni i administracyjni wojewódzkich zarządów dróg publicznych, zajmujący stanowiska wyszczególnione w § 10, otrzymują premię miesięczną za:
1)
wykonanie miesięcznego planu rzeczowego - wskaźnik A - z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku;
2)
utrzymanie i poprawienie wydajności zaplanowanej na dany miesiąc - wskaźnik B.
§  2.
Premia według wskaźnika A uzależniona jest od stopnia wykonania w danym miesiącu zaplanowanych miesięcznych kwot przerobu, odpowiadających wykonaniu planu rzeczowego ujętego w harmonogramach, z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku.
§  3.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za wykonanie w 100% planu rzeczowego premię w wysokości 25%. Za każdy procent przekroczenia planu premia wzrasta o 1%.
§  4.
Niewykonanie planu oddawania obiektów do użytku powoduje obniżenie premii należnej według wskaźnika A. Wysokość tej obniżki określi w każdym przypadku osobne zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami Minister Transportu Drogowego i Lotniczego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przyznać pracownikom premię za wykonanie planu rzeczowego poniżej 100%, nie niżej jednak 90% planu rzeczowego. Premia za wykonanie planu w 90% nie może przekraczać 15% i wzrasta o 1% za każdy procent wykonania planu rzeczowego powyżej 90% do 99%.
§  6.
1.
Premia według wskaźnika B uzależniona jest od utrzymania i poprawienia w danym miesiącu zaplanowanej wydajności.
2.
Utrzymanie lub poprawienie zaplanowanej wydajności oblicza się ze stosunku wykonanych do zaplanowanych wartości przerobu na jedną roboczo-godzinę robotników grupy produkcyjnej. Dla obliczenia wydajności przyjmuje się wyniki miesięczne wszystkich jednostek organizacyjnych podległych wojewódzkiemu zarządowi dróg publicznych.
§  7.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za utrzymanie zaplanowanej wydajności w 100% premię w wysokości 15%. Za każdy procent poprawienia (przekroczenia) planu wydajności premia wzrasta o 1%.
§  8.
W przypadku wykonania planu wydajności poniżej 100% premia według wskaźnika A pracownikom nie przysługuje.
§  9.
W przypadku gdy suma premii należnych według wskaźników A i B łącznie przekroczy 60%, premia może być zatwierdzona tylko przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego w przypadkach gospodarczo uzasadnionych.
§  10.
Wykaz stanowisk uprawnionych do otrzymywania premii na zasadzie § 1 oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Stanowisko Współczynnik premiowy
Dyrektor 1,2
Zastępca dyrektora do spraw technicznych, główny inżynier 1,1
Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-finansowych 1,0
Kierownicy działów technicznych 1,0
Kierownik sekcji w działach technicznych 1,0
Samodzielny referent techniczny (starszy inżynier) 1,0
Kierownik działu planowania 1,0
" " organizacji i zatrudnienia 0,8
" " zaopatrzenia 0,8
Kierownik samodzielnej sekcji transportu 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale planowania 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale organizacji i zatrudnienia 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale zaopatrzenia 0,6
Starszy referent techniczny 0,8
Kierownik działu kadr i szkolenia zawodowego 0,8
Starszy planista, starszy referent transportu, starszy ekonomista, starszy referent zaopatrzenia 0,6
§  11.
1.
Premię należną według § 1 oblicza się w procentach od uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym.
2.
Premię dla pracowników, mających współczynnik premiowy inny niż 1,0, oblicza się mnożąc premię za dany miesiąc przez współczynnik premiowy określony dla danego stanowiska.
§  12.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Dróg Publicznych.
§  13.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II. 1

(uchylony).

Rozdział  III. 2

(uchylony).

Rozdział  IV.

Przepis końcowy.

§  18.
Regulamin niniejszy stosowany będzie po raz pierwszy przy wypłacie premii za miesiąc styczeń 1952 r.
1 Załącznik rozdział II uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.
2 Załącznik rozdział III uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-16.183

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
Data aktu: 02/02/1952
Data ogłoszenia: 25/02/1952
Data wejścia w życie: 25/02/1952, 01/01/1952