Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

UCHWAŁA NR 29
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Wprowadza się jako dodatek do uposażenia, uzasadniony specjalnymi warunkami pracy, premie dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
§  2.
Zasady przyznawania i wysokość premii określa regulamin premiowania, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc w odniesieniu do pracowników objętych niniejszą uchwałą uchwała Rady Ministrów z dnia 23 maja 1947 r. w sprawie premii pracowników, zatrudnionych w resorcie komunikacji przy robotach inwestycyjnych.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW DRÓG PUBLICZNYCH PODLEGŁYCH CENTRALNEMU ZARZĄDOWI DRÓG PUBLICZNYCH

Rozdział I.

Premiowanie pracowników technicznych i administracyjnych z wyjątkiem pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownicy umysłowi techniczni i administracyjni wojewódzkich zarządów dróg publicznych, zajmujący stanowiska wyszczególnione w § 10, otrzymują premię miesięczną za:
1)
wykonanie miesięcznego planu rzeczowego - wskaźnik A - z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku;
2)
utrzymanie i poprawienie wydajności zaplanowanej na dany miesiąc - wskaźnik B.
§  2.
Premia według wskaźnika A uzależniona jest od stopnia wykonania w danym miesiącu zaplanowanych miesięcznych kwot przerobu, odpowiadających wykonaniu planu rzeczowego ujętego w harmonogramach, z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku.
§  3.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za wykonanie w 100% planu rzeczowego premię w wysokości 25%. Za każdy procent przekroczenia planu premia wzrasta o 1%.
§  4.
Niewykonanie planu oddawania obiektów do użytku powoduje obniżenie premii należnej według wskaźnika A. Wysokość tej obniżki określi w każdym przypadku osobne zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami Minister Transportu Drogowego i Lotniczego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przyznać pracownikom premię za wykonanie planu rzeczowego poniżej 100%, nie niżej jednak 90% planu rzeczowego. Premia za wykonanie planu w 90% nie może przekraczać 15% i wzrasta o 1% za każdy procent wykonania planu rzeczowego powyżej 90% do 99%.
§  6.
1.
Premia według wskaźnika B uzależniona jest od utrzymania i poprawienia w danym miesiącu zaplanowanej wydajności.
2.
Utrzymanie lub poprawienie zaplanowanej wydajności oblicza się ze stosunku wykonanych do zaplanowanych wartości przerobu na jedną roboczo-godzinę robotników grupy produkcyjnej. Dla obliczenia wydajności przyjmuje się wyniki miesięczne wszystkich jednostek organizacyjnych podległych wojewódzkiemu zarządowi dróg publicznych.
§  7.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za utrzymanie zaplanowanej wydajności w 100% premię w wysokości 15%. Za każdy procent poprawienia (przekroczenia) planu wydajności premia wzrasta o 1%.
§  8.
W przypadku wykonania planu wydajności poniżej 100% premia według wskaźnika A pracownikom nie przysługuje.
§  9.
W przypadku gdy suma premii należnych według wskaźników A i B łącznie przekroczy 60%, premia może być zatwierdzona tylko przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego w przypadkach gospodarczo uzasadnionych.
§  10.
Wykaz stanowisk uprawnionych do otrzymywania premii na zasadzie § 1 oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Stanowisko Współczynnik premiowy
Dyrektor 1,2
Zastępca dyrektora do spraw technicznych, główny inżynier 1,1
Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-finansowych 1,0
Kierownicy działów technicznych 1,0
Kierownik sekcji w działach technicznych 1,0
Samodzielny referent techniczny (starszy inżynier) 1,0
Kierownik działu planowania 1,0
" " organizacji i zatrudnienia 0,8
" " zaopatrzenia 0,8
Kierownik samodzielnej sekcji transportu 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale planowania 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale organizacji i zatrudnienia 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale zaopatrzenia 0,6
Starszy referent techniczny 0,8
Kierownik działu kadr i szkolenia zawodowego 0,8
Starszy planista, starszy referent transportu, starszy ekonomista, starszy referent zaopatrzenia 0,6
§  11.
1.
Premię należną według § 1 oblicza się w procentach od uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym.
2.
Premię dla pracowników, mających współczynnik premiowy inny niż 1,0, oblicza się mnożąc premię za dany miesiąc przez współczynnik premiowy określony dla danego stanowiska.
§  12.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Dróg Publicznych.
§  13.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II. 1

(uchylony).

Rozdział  III. 2

(uchylony).

Rozdział  IV.

Przepis końcowy.

§  18.
Regulamin niniejszy stosowany będzie po raz pierwszy przy wypłacie premii za miesiąc styczeń 1952 r.
1 Załącznik rozdział II uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.
2 Załącznik rozdział III uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024