Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

UCHWAŁA NR 29
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Wprowadza się jako dodatek do uposażenia, uzasadniony specjalnymi warunkami pracy, premie dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
§  2.
Zasady przyznawania i wysokość premii określa regulamin premiowania, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc w odniesieniu do pracowników objętych niniejszą uchwałą uchwała Rady Ministrów z dnia 23 maja 1947 r. w sprawie premii pracowników, zatrudnionych w resorcie komunikacji przy robotach inwestycyjnych.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW DRÓG PUBLICZNYCH PODLEGŁYCH CENTRALNEMU ZARZĄDOWI DRÓG PUBLICZNYCH

Rozdział I.

Premiowanie pracowników technicznych i administracyjnych z wyjątkiem pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownicy umysłowi techniczni i administracyjni wojewódzkich zarządów dróg publicznych, zajmujący stanowiska wyszczególnione w § 10, otrzymują premię miesięczną za:
1)
wykonanie miesięcznego planu rzeczowego - wskaźnik A - z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku;
2)
utrzymanie i poprawienie wydajności zaplanowanej na dany miesiąc - wskaźnik B.
§  2.
Premia według wskaźnika A uzależniona jest od stopnia wykonania w danym miesiącu zaplanowanych miesięcznych kwot przerobu, odpowiadających wykonaniu planu rzeczowego ujętego w harmonogramach, z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku.
§  3.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za wykonanie w 100% planu rzeczowego premię w wysokości 25%. Za każdy procent przekroczenia planu premia wzrasta o 1%.
§  4.
Niewykonanie planu oddawania obiektów do użytku powoduje obniżenie premii należnej według wskaźnika A. Wysokość tej obniżki określi w każdym przypadku osobne zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami Minister Transportu Drogowego i Lotniczego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przyznać pracownikom premię za wykonanie planu rzeczowego poniżej 100%, nie niżej jednak 90% planu rzeczowego. Premia za wykonanie planu w 90% nie może przekraczać 15% i wzrasta o 1% za każdy procent wykonania planu rzeczowego powyżej 90% do 99%.
§  6.
1.
Premia według wskaźnika B uzależniona jest od utrzymania i poprawienia w danym miesiącu zaplanowanej wydajności.
2.
Utrzymanie lub poprawienie zaplanowanej wydajności oblicza się ze stosunku wykonanych do zaplanowanych wartości przerobu na jedną roboczo-godzinę robotników grupy produkcyjnej. Dla obliczenia wydajności przyjmuje się wyniki miesięczne wszystkich jednostek organizacyjnych podległych wojewódzkiemu zarządowi dróg publicznych.
§  7.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za utrzymanie zaplanowanej wydajności w 100% premię w wysokości 15%. Za każdy procent poprawienia (przekroczenia) planu wydajności premia wzrasta o 1%.
§  8.
W przypadku wykonania planu wydajności poniżej 100% premia według wskaźnika A pracownikom nie przysługuje.
§  9.
W przypadku gdy suma premii należnych według wskaźników A i B łącznie przekroczy 60%, premia może być zatwierdzona tylko przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego w przypadkach gospodarczo uzasadnionych.
§  10.
Wykaz stanowisk uprawnionych do otrzymywania premii na zasadzie § 1 oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Stanowisko Współczynnik premiowy
Dyrektor 1,2
Zastępca dyrektora do spraw technicznych, główny inżynier 1,1
Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-finansowych 1,0
Kierownicy działów technicznych 1,0
Kierownik sekcji w działach technicznych 1,0
Samodzielny referent techniczny (starszy inżynier) 1,0
Kierownik działu planowania 1,0
" " organizacji i zatrudnienia 0,8
" " zaopatrzenia 0,8
Kierownik samodzielnej sekcji transportu 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale planowania 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale organizacji i zatrudnienia 0,6
Kierownik sekcji (samodzielny referent) w dziale zaopatrzenia 0,6
Starszy referent techniczny 0,8
Kierownik działu kadr i szkolenia zawodowego 0,8
Starszy planista, starszy referent transportu, starszy ekonomista, starszy referent zaopatrzenia 0,6
§  11.
1.
Premię należną według § 1 oblicza się w procentach od uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym.
2.
Premię dla pracowników, mających współczynnik premiowy inny niż 1,0, oblicza się mnożąc premię za dany miesiąc przez współczynnik premiowy określony dla danego stanowiska.
§  12.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Dróg Publicznych.
§  13.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II. 1

(uchylony).

Rozdział  III. 2

(uchylony).

Rozdział  IV.

Przepis końcowy.

§  18.
Regulamin niniejszy stosowany będzie po raz pierwszy przy wypłacie premii za miesiąc styczeń 1952 r.
1 Załącznik rozdział II uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.
2 Załącznik rozdział III uchylony przez § 3 uchwały nr 375 z dnia 20 września 1957 r. w sprawie nagród dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych oraz premiowania niektórych kategorii tych pracowników (M.P.57.80.481) z dniem 1 października 1957 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-16.183

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
Data aktu: 02/02/1952
Data ogłoszenia: 25/02/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 25/02/1952