Wytyczne do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 19 listopada 1952 r.
w sprawie wytycznych do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

W celu gospodarczego wykorzystania zajętych pod linie wysokiego napięcia terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z punktu widzenia zabezpieczenia interesów energetyki prowadzenie gospodarki na terenach wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, musi w pełni uwzględniać:
1)
warunki wynikające z przepisów bezpieczeństwa dla linii elektrycznych;
2)
potrzeby wynikające z administracyjnej i technicznej obsługi tych linii;
3)
zabezpieczenie przeciwpożarowe prowadzonych na pasach upraw hodowlanych oraz przyległych terenów leśnych w związku z możliwością powstania ognia w wyniku zerwania się przewodu będącego pod napięciem lub w innych przypadkach zwarć z ziemią.
2.
Dla zachowania warunków wymienionych w ust. 1 przyjmuje się następujące zasady postępowania gospodarczego:
1)
wysokość upraw hodowlanych nie może przekraczać:
a)
bezpośrednio pod przewodami - 2 m,
b)
w odległości poziomej 5 m od skrajnych przewodów - 4 m oraz
c)
w odległości poziomej 10 m od skrajnych przewodów - 8 m;
2)
wolna przestrzeń dookoła każdego słupa powinna wynosić:
a)
najmniej 2 x 2 m - przy słupach drewnianych,
b)
najmniej 4 x 4 m - przy słupach stalowych;
3)
na pasach terenowych, położonych pod przewodami i w odległości 2 m z każdej strony, licząc od rzutu poziomego skrajnych przewodów, nie należy prowadzić plantacji hodowlanych o charakterze łatwopalnym, wykorzystując je przede wszystkim - w lepszych warunkach - pod uprawę rolną lub zieloną bądź - w gorszych warunkach - pod uprawę właściwych dla takich siedlisk użytkowych ziół leśnych;
4)
przy silniejszym rozwoju koron drzewek, niż to określono w pkt 1 i 2, należy stosować podkrzesywanie gałęzi.
3.
Sposób zagospodarowania pasów terenowych powinien być uprzednio uzgodniony z właściwymi terenowo władzami energetyki, a w razie potrzeby - i z innymi władzami zainteresowanymi w gospodarce terenowej.
4.
Za właściwe przestrzeganie warunków bezpieczeństwa wymienionych w ust. 1 oraz sposobu zagospodarowania uzgodnionego stosownie do ust. 3 odpowiedzialny jest personel administracyjny właściwego terenowo nadleśnictwa.
§  2.
Z punktu widzenia gospodarki leśnej pasy terenowe pod liniami wysokiego napięcia powinny być - stosownie do zamierzeń gospodarczych i cech siedliskowych - wykorzystane na różne cele produkcyjne, jak:
1)
pod uprawę rolną lub zieloną;
2)
na prowadzenie półkultur lub plantacji ziół i krzewów użytkowych;
3)
na plantacje choinkowe;
4)
na prowadzenie szkółek;
5)
na inne cele gospodarcze.
§  3.
Pasy terenowe linii wysokiego napięcia, włączone - zgodnie z wytycznymi załączonymi do zarządzenia Ministerstwa Leśnictwa z dnia 16 lutego 1952 r. Nr IV T1-232/3 - do sieci pasów przeciwpożarowych, powinny być wykorzystane (z dostosowaniem się do lokalnych warunków siedliskowych i potrzeb gospodarczych) wyłącznie pod uprawę rolną lub zieloną bądź do hodowli mącznicy lekarskiej wykazującej cechy odporności przeciwogniowej.
§  4.
W zakresie zagospodarowania pasów terenowych, nie włączonych do sieci przeciwpożarowej, kierować się należy:
1)
w odniesieniu do plantacji choinkowych - zarządzeniem Centralnego Zarządu Lasów Państwowych z dnia 19 stycznia 1952 r. Nr TU-200/2, uzupełnionym zarządzeniem z dnia 7 czerwca 1952 r. Nr TU-200/6;
2)
w odniesieniu do hodowli roślin użytkowych - "Wytycznymi w sprawie prowadzenia półkultur i plantacji ziół i krzewów użytkowych na terenach państwowego gospodarstwa leśnego", podanymi w załączniku do pisma Ministerstwa Leśnictwa z dnia 30 maja 1952 r. Nr T1-251/2;
3)
w odniesieniu do innych sposobów zagospodarowania - możliwościami produkcyjnymi pasów terenowych oraz potrzebami gospodarczymi państwowego gospodarstwa leśnego, mając na uwadze jak najlepsze ich ekonomiczne wykorzystanie.
§  5.
W celu zapewnienia planowości w realizacji akcji ekonomicznego wykorzystania terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, zobowiązuje się:
1)
dyrektora Centralnego Zarządu Lasów Państwowych - do wydania zarządzeń mających na celu:
a)
sporządzenie przez nadleśnictwa w oparciu o rejestr powierzchniowy wykazu terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia z ustaleniem faktycznego stanu ich zagospodarowania w chwili obecnej,
b)
opracowanie okresowego planu wykorzystania pasów terenowych na własne cele gospodarcze oraz
c)
przekazanie niezbędnych materiałów ewidencyjnych Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" celem uzgodnienia obustronnych zainteresowań gospodarczych;
2)
dyrektora Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" - do zaplanowania, w oparciu o ustalenia wynikające z pkt 1, maksymalnego wykorzystania omawianych terenów na cele gospodarcze, wchodzące w zakres działalności Centrali.
§  6.
1.
Ewidencję wykorzystania całości przedmiotowych terenów prowadzi Centralny Zarząd Lasów Państwowych na podstawie materiałów własnych i otrzymanych z Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las".
2.
Zasady ewidencji oraz sposób jej prowadzenia ustali Centralny Zarząd Lasów Państwowych w porozumieniu z Państwową Centralą Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las", a w razie potrzeby - z innymi jednostkami organizacyjnymi.
§  7.
Termin wykonania ewidencji i ustalenia planu zagospodarowania ustala się na dzień 31 grudnia 1952 r.
§  8.
Po ustaleniu i uzgodnieniu niezbędnych danych Centralny Zarząd Lasów Państwowych i Państwowa Centrala Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" przystąpią do realizacji zamierzeń w ramach swych planów produkcyjnych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-103.1610

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.
Data aktu: 19/11/1952
Data ogłoszenia: 12/12/1952
Data wejścia w życie: 12/12/1952