Wytyczne do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 19 listopada 1952 r.
w sprawie wytycznych do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

W celu gospodarczego wykorzystania zajętych pod linie wysokiego napięcia terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z punktu widzenia zabezpieczenia interesów energetyki prowadzenie gospodarki na terenach wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, musi w pełni uwzględniać:
1)
warunki wynikające z przepisów bezpieczeństwa dla linii elektrycznych;
2)
potrzeby wynikające z administracyjnej i technicznej obsługi tych linii;
3)
zabezpieczenie przeciwpożarowe prowadzonych na pasach upraw hodowlanych oraz przyległych terenów leśnych w związku z możliwością powstania ognia w wyniku zerwania się przewodu będącego pod napięciem lub w innych przypadkach zwarć z ziemią.
2.
Dla zachowania warunków wymienionych w ust. 1 przyjmuje się następujące zasady postępowania gospodarczego:
1)
wysokość upraw hodowlanych nie może przekraczać:
a)
bezpośrednio pod przewodami - 2 m,
b)
w odległości poziomej 5 m od skrajnych przewodów - 4 m oraz
c)
w odległości poziomej 10 m od skrajnych przewodów - 8 m;
2)
wolna przestrzeń dookoła każdego słupa powinna wynosić:
a)
najmniej 2 x 2 m - przy słupach drewnianych,
b)
najmniej 4 x 4 m - przy słupach stalowych;
3)
na pasach terenowych, położonych pod przewodami i w odległości 2 m z każdej strony, licząc od rzutu poziomego skrajnych przewodów, nie należy prowadzić plantacji hodowlanych o charakterze łatwopalnym, wykorzystując je przede wszystkim - w lepszych warunkach - pod uprawę rolną lub zieloną bądź - w gorszych warunkach - pod uprawę właściwych dla takich siedlisk użytkowych ziół leśnych;
4)
przy silniejszym rozwoju koron drzewek, niż to określono w pkt 1 i 2, należy stosować podkrzesywanie gałęzi.
3.
Sposób zagospodarowania pasów terenowych powinien być uprzednio uzgodniony z właściwymi terenowo władzami energetyki, a w razie potrzeby - i z innymi władzami zainteresowanymi w gospodarce terenowej.
4.
Za właściwe przestrzeganie warunków bezpieczeństwa wymienionych w ust. 1 oraz sposobu zagospodarowania uzgodnionego stosownie do ust. 3 odpowiedzialny jest personel administracyjny właściwego terenowo nadleśnictwa.
§  2.
Z punktu widzenia gospodarki leśnej pasy terenowe pod liniami wysokiego napięcia powinny być - stosownie do zamierzeń gospodarczych i cech siedliskowych - wykorzystane na różne cele produkcyjne, jak:
1)
pod uprawę rolną lub zieloną;
2)
na prowadzenie półkultur lub plantacji ziół i krzewów użytkowych;
3)
na plantacje choinkowe;
4)
na prowadzenie szkółek;
5)
na inne cele gospodarcze.
§  3.
Pasy terenowe linii wysokiego napięcia, włączone - zgodnie z wytycznymi załączonymi do zarządzenia Ministerstwa Leśnictwa z dnia 16 lutego 1952 r. Nr IV T1-232/3 - do sieci pasów przeciwpożarowych, powinny być wykorzystane (z dostosowaniem się do lokalnych warunków siedliskowych i potrzeb gospodarczych) wyłącznie pod uprawę rolną lub zieloną bądź do hodowli mącznicy lekarskiej wykazującej cechy odporności przeciwogniowej.
§  4.
W zakresie zagospodarowania pasów terenowych, nie włączonych do sieci przeciwpożarowej, kierować się należy:
1)
w odniesieniu do plantacji choinkowych - zarządzeniem Centralnego Zarządu Lasów Państwowych z dnia 19 stycznia 1952 r. Nr TU-200/2, uzupełnionym zarządzeniem z dnia 7 czerwca 1952 r. Nr TU-200/6;
2)
w odniesieniu do hodowli roślin użytkowych - "Wytycznymi w sprawie prowadzenia półkultur i plantacji ziół i krzewów użytkowych na terenach państwowego gospodarstwa leśnego", podanymi w załączniku do pisma Ministerstwa Leśnictwa z dnia 30 maja 1952 r. Nr T1-251/2;
3)
w odniesieniu do innych sposobów zagospodarowania - możliwościami produkcyjnymi pasów terenowych oraz potrzebami gospodarczymi państwowego gospodarstwa leśnego, mając na uwadze jak najlepsze ich ekonomiczne wykorzystanie.
§  5.
W celu zapewnienia planowości w realizacji akcji ekonomicznego wykorzystania terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, zobowiązuje się:
1)
dyrektora Centralnego Zarządu Lasów Państwowych - do wydania zarządzeń mających na celu:
a)
sporządzenie przez nadleśnictwa w oparciu o rejestr powierzchniowy wykazu terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia z ustaleniem faktycznego stanu ich zagospodarowania w chwili obecnej,
b)
opracowanie okresowego planu wykorzystania pasów terenowych na własne cele gospodarcze oraz
c)
przekazanie niezbędnych materiałów ewidencyjnych Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" celem uzgodnienia obustronnych zainteresowań gospodarczych;
2)
dyrektora Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" - do zaplanowania, w oparciu o ustalenia wynikające z pkt 1, maksymalnego wykorzystania omawianych terenów na cele gospodarcze, wchodzące w zakres działalności Centrali.
§  6.
1.
Ewidencję wykorzystania całości przedmiotowych terenów prowadzi Centralny Zarząd Lasów Państwowych na podstawie materiałów własnych i otrzymanych z Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las".
2.
Zasady ewidencji oraz sposób jej prowadzenia ustali Centralny Zarząd Lasów Państwowych w porozumieniu z Państwową Centralą Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las", a w razie potrzeby - z innymi jednostkami organizacyjnymi.
§  7.
Termin wykonania ewidencji i ustalenia planu zagospodarowania ustala się na dzień 31 grudnia 1952 r.
§  8.
Po ustaleniu i uzgodnieniu niezbędnych danych Centralny Zarząd Lasów Państwowych i Państwowa Centrala Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" przystąpią do realizacji zamierzeń w ramach swych planów produkcyjnych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-103.1610

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.
Data aktu: 19/11/1952
Data ogłoszenia: 12/12/1952
Data wejścia w życie: 12/12/1952