Rozszerzenie asortymentu dań w zakładach zbiorowego żywienia w okresie letnim.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 1 czerwca 1951 r.
w sprawie rozszerzenia asortymentu dań w zakładach zbiorowego żywienia w okresie letnim.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
W uspołecznionych zakładach żywienia zbiorowego o charakterze otwartym potrawy z mięsa i z przetworów mięsnych wydawane mogą być jedynie w normach ustalonych recepturą potraw.
§  2.
Wszystkie uspołecznione zakłady żywienia zbiorowego o charakterze otwartym obowiązane są oprócz potraw z mięsa sporządzać i umieszczać w jadłospisach w szerokim zakresie potrawy jarskie, rybne i półmięsne.
§  3.
Zakłady żywienia zbiorowego o charakterze otwartym zaopatrywane będą w mięso i przetwory mięsne oraz tłuszcze na podstawie przeciętnych norm ustalonych przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego dla poszczególnych kategorii zakładów żywienia zbiorowego i w oparciu o plany produkcyjne każdego zakładu. Normy te powinny być tak obliczone, aby po ich uwzględnieniu w planie produkcyjnym danego zakładu co najmniej 1/3 część ogólnej ilości dań przypadała na dania jarskie, rybne i półmięsne.
§  4.
1.
Dla umożliwienia zakładom żywienia zbiorowego rozszerzenia asortymentu dań jarskich, rybnych i półmięsnych mogą one w ramach tygodniowego zaopatrzenia w surowce i przetwory mięsne wydawać potrawy oparte na tych produktach tylko 6 dni w tygodniu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego rozszerzy i wzbogaci zaopatrzenie zakładów żywienia zbiorowego w warzywa, owoce, przetwory owocowe i warzywne, ryby i przetwory rybne, jaja, mleko i przetwory mleczne, grzyby, jagody itp.
§  5.
1.
Przepisy §§ 1-4 mają odpowiednie zastosowanie do zakładów żywienia zbiorowego o charakterze zamkniętym, jak np. stołówki pracownicze i akademickie, kolonie letnie i wczasy pracownicze, sanatoria i szpitale, internaty, domy dziecka itp.
2.
Przydział mięsa dla zamkniętych zakładów żywienia zbiorowego wymienionych w ust. 1 odbywać się będzie w oparciu o normy dzienne na stołownika, ustalone przez Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zakłady, wyłączające raz w tygodniu z jadłospisów potrawy mięsne i z przetworów mięsnych, obowiązane są w tym dniu sporządzać w szerokim asortymencie posiłki podstawowe i przekąski z innych surowców w rozmiarze zabezpieczającym co najmniej dotychczasowy plan produkcji dziennej.
§  7.
Zarządzenie niniejsze nie odnosi się do ośrodków, których sieć zakładów żywienia zbiorowego obsługuje robotników przemysłu górniczego i ciężkiego. Wykaz tych ośrodków ustali Minister Handlu Wewnętrznego na wniosek zainteresowanych ministrów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 czerwca 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY MIĘSNO-TŁUSZCZOWE DLA ZAKŁADÓW ŻYWIENIA ZBIOROWEGO O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM

Grupa wyżywieniowa Normy mięsa dziennie w gramach Normy wędlin dziennie w gramach
Ministerstwo Oświaty i Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego Domy małych dzieci 40 10
Przedszkola 35 10
Domy dziecka:
a)

do lat 7

70 15
b)

powyżej 7 lat

120 25
Internaty 150 30
Dożywienia w szkołach i świetlicach dziecięcych 60 10
Półkolonie 75 10
Kolonie i obozy szkolne:
a)

do lat 7

75 15
b)

powyżej 7 lat

150 20
Wczasy młodzieżowe 150 30
Ministerstwo Szkół Wyższych i Nauki Stołówki akademickie 120 -
Ministerstwo Zdrowia Żłobki 40 5
Prewentoria dziecięce:
a)

do lat 7

100 15
b)

powyżej 7 lat

150 30
Sanatoria dziecięce:
a)

do lat 7

100 15
b)

powyżej 7 lat

150 30
Sanatoria przeciwgruźlicze dla dorosłych 200 30
Szpitale 120 30
Domy matki i dziecka:
a)

matka

160 50
b)

dziecko

40 10
Naczelna Dyrekcja Uzdrowisk Polskich Uzdrowiska i sanatoria 150 50
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej Internaty dla kobiet pracujących, domy zarobkowo-wychowawcze, domy dla ociemniałych i niewidomych, domy dla inwalidów ciężko poszkodowanych 100 25
Domy starców 90 25
Fundusz Wczasów Pracowniczych Wczasy pracownicze 150 50

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024