Zasady i tryb włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1950 r.
w sprawie zasad i trybu włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

W związku z § 7 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie oraz na podstawie § 37 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych w 1951 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530) ustala się szczegółowe zasady i tryb włączenia do Planu Inwestycyjnego na 1951 r. planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, oraz tryb finansowania tych inwestycji.
§  1.
W roku 1951 do stada podstawowego (środki trwałe) w Państwowych Gospodarstwach Rolnych (P.G.R.) zalicza się:
1)
inwentarz żywy pociągowy dorosły,
2)
inwentarz żywy hodowlano-użytkowy dorosły.

Do inwentarza żywego pociągowego zalicza się: konie, muły, osły i woły robocze.

Do inwentarza żywego hodowlano-użytkowego zalicza się dorosłe zwierzęta stanowiące środki produkcji w gospodarstwie rolnym, a mianowicie takie, które dostarczają różnych przedmiotów produkcji (mleko, wełna, skóry itp.) oraz reproduktory.

Szczegółowa klasyfikacja jest podana w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§  2.
Przy obliczaniu wartości stada podstawowego stosuje się ceny, zawarte w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Sporządzenia wniosku, dotyczącego planowanego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli, celem włączenia go do planu inwestycyjnego na 1951 r., dokonają - zgodnie z postanowieniami § 6 pkt 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie - gospodarstwa względnie zespoły Państwowych Gospodarstw Rolnych w 10 dni po otrzymaniu zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. w sposób następujący:
1)
na podstawie zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. podaje się wartość stada podstawowego na koniec 1951 r.,
2)
w ten sam sposób podaje się wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
3)
od planowanej wartości stada podstawowego na koniec 1951 r. odejmuje się:
a)
wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
b)
sumę planowaną na zakup inwentarza do stada podstawowego z planu inwestycyjnego na rok 1951 zgodnie z zatwierdzonymi wnioskami inwestycyjnymi.

Różnica, która pozostanie po dokonaniu powyższego obliczenia, będzie stanowiła inwestycję, polegającą na zwiększeniu wartości stada podstawowego z własnej hodowli.

Sporządzenie powyższego wniosku powinno być dokonane na podstawie tablicy Nr 94 "Inwestycje sposobem gospodarczym" oraz tablicy Nr 18 pozycje 1-4, 11, 12, 14, 15, 25, 29, 30, 39, 40, 42-45, 56, 57, 60, 61, 64, 65, 68, 69 i 73 "Obrót inwentarzem żywym w sztukach" planu gospodarczo-finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na 1951 rok.

Na tej podstawie gospodarstwa względnie zespoły wypełnią formularz pod nazwą: "Wniosek o włączenie inwestycji objętych planem przyrostu stada podstawowego" według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§  4.
Po opracowaniu zgodnie z § 3 wniosków inwestycyjnych, gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przekażą je w trybie, ustalonym w powołanym zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r., celem włączenia do planu inwestycyjnego na 1951 r. przy czym:
a)
zarządy okręgowe P.G.R. stwierdzą zgodność wniosków z planami gospodarczo-finansowymi gospodarstw względnie zespołów, po czym przekażą je Centralnemu Zarządowi P.G.R. wraz z ich zestawieniem,
b)
Centralny Zarząd P.G.R. zaopatrzy w zestawieniu pozycję każdego gospodarstwa względnie zespołu właściwym numerem tytułu z planu inwestycyjnego na rok 1951,
c)
terminarz czynności i tryb zatwierdzania wniosków inwestycyjnych ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  5.
Finansowanie zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli dokonane będzie w 1951 r. z przewidzianej na ten cel w planie inwestycyjnym rezerwy.

W ramach tej rezerwy Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego względnie z jego upoważnienia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych włączą do planu inwestycyjnego na 1951 r. plan przyrostu wartości stada podstawowego P.G.R. Bank Rolny, na podstawie zatwierdzonych wniosków właściwych gospodarstw bądź zespołów oraz po skonfrontowaniu tych wniosków z otrzymanymi w trybie przepisanym limitami dotyczącymi tych inwestycji, wypłacać będzie gospodarstwom względnie zespołom w formie zaliczkowej refundacji z planu inwestycyjnego kwoty, wyłożone przez gospodarstwa względnie zespoły z własnych środków obrotowych na zwiększenie wartości stada podstawowego z własnej hodowli w wysokości:

w końcu I kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu II kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu III kwartału 1951 r. - 20%

zatwierdzonej sumy wniosków.

§  6.
W terminie do dnia 20 grudnia 1951 r. gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przeprowadzą obliczenie rzeczywistego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli w sposób następujący:
a)
obliczą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. istniejącego pogłowia stada podstawowego pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego w roku 1951 według kosztów zakupu,
b)
do wartości stada podstawowego, pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego (lit. a), dodadzą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. pozostałego istniejącego pogłowia stada podstawowego, wycenioną w oparciu o załączony wykaz cen, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
c)
od tak wykazanej wartości stada podstawowego odejmą rzeczywistą wartość całego stada podstawowego posiadanego w dniu 1 stycznia 1951 r. i całą wartość dokonanego zakupu stada podstawowego z planu inwestycyjnego w 1951 r.

Różnica, wynikła z tego odejmowania, stanowi rzeczywistą wartość przyrostu stada podstawowego z własnej hodowli.

Powyższe obliczenie gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przedłożą Bankowi Rolnemu z wnioskiem o refundację z planu inwestycyjnego rzeczywistej kwoty zwiększenia wartości stada podstawowego.

§  7.
W tych wyjątkowych przypadkach, kiedy obliczenie, o którym mowa w § 6, nie wykazuje przyrostu lecz ubytek wartości stada podstawowego z własnej hodowli - właściwy oddział Banku Rolnego odprowadzi ze środków obrotowych gospodarstwa względnie zespołu sumę, odpowiadającą ubytkowi wartości stada podstawowego, na rachunek rezerwy w planie inwestycyjnym, wymienionej w § 5.

Odprowadzeniu podlegają również ewentualnie pobrane zaliczki kwartalne.

§  8.
Wpływy ze sprzedaży inwentarza żywego, należącego do stada podstawowego, oraz wpływy z odszkodowań ubezpieczeniowych za sztuki padłe ze stada podstawowego powiększają środki obrotowe przedsiębiorstwa.
§  9.
W księgowości gospodarstw względnie zespołów P.G.R. ewidencja wartości stada podstawowego, zarówno pochodzącego z własnej hodowli jak i z zakupu, zostanie wydzielona z ewidencji stada obrotowego i prowadzona będzie w klasie kont majątku trwałego.

Pierwsze wydzielenie zostanie wykonane na dzień 1 stycznia 1951 r. na podstawie ustalenia rzeczywistej ilości i wartości stada podstawowego na koniec 1950 r. z zastosowaniem postanowień §§ 1 i 2 niniejszego zarządzenia.

§  10.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mówi siej o gospodarstwach względnie zespołach (Państwowych Gospodarstw Rolnych), należy przez to rozumieć państwowe gospodarstwa rolne jedno względnie wielozakładowe, zgodnie z § 3 lit. c) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ CEN INWENTARZA ŻYWEGO, ZALICZANEGO DO STADA PODSTAWOWEGO W ROKU 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WNIOSEK O WŁĄCZENIE INWESTYCJI, OBJĘTYCH PLANEM PRZYROSTU STADA PODSTAWOWEGO ZESPOŁU PGR, DO PLANU INWESTYCYJNEGO NA ROK 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-6.76

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Data aktu: 30/12/1950
Data ogłoszenia: 29/01/1951
Data wejścia w życie: 29/01/1951, 01/01/1950