Opłaty skarbowe od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 czerwca 1951 r.
w sprawie opłat skarbowych od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.

Wobec nasuwających się wątpliwości, czy od wniosków (podań) wnoszonych do urzędów stanu cywilnego o wydanie wyciągów lub odpisów z akt stanu cywilnego należy pobierać opłatę skarbową - wyjaśnia się, że:
W myśl art. 37 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272, z 1948 r. Nr 24, poz. 161 i Nr 36, poz. 252 oraz z 1950 r. Nr 34, poz. 309, Nr 49, poz. 453 i Nr 51, poz. 468) każdy obywatel może żądać od urzędu stanu cywilnego lub władzy przechowującej księgi wtóropisów wydania mu wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego albo zaświadczenia, że pewnego wpisu nie ma w księgach stanu cywilnego. Żądanie takie (wniosek) może być złożone ustnie lub na piśmie i forma wniosku jest pozostawiona uznaniu osoby zainteresowanej, gdyż w prawie o aktach stanu cywilnego nie ma przepisu uzależniającego wydanie wyciągu lub odpisu aktu od uprzedniego złożenia podania.

Złożenie podania lub sporządzenie protokołu zastępującego podanie powoduje jednak powstanie obowiązku uiszczenia od niego opłaty skarbowej niezależnie od opłaty należnej od wydawanego świadectwa, bowiem urząd stanu cywilnego jest urzędem państwowym działającym przy prezydiach rad narodowych (§ 9 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. Instrukcja Nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych - Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami), a ponieważ do podań wnoszonych do władz i urzędów państwowych mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 9, poz. 73) - w razie złożenia takiego podania lub sporządzenia protokołu zastępującego podanie powstaje, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanego dekretu, obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 6 zł na podstawie poz. 1 lit. a) części I Tabeli opłat skarbowych.

Posiadanie przez osoby zainteresowane wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego nie jest bowiem, poza nielicznymi wyjątkami podanymi niżej, nakazane przez obowiązujące przepisy, wobec czego do podań o wydanie takich wyciągów lub odpisów nie może mieć zastosowania przepis dodatkowy Nr 4 części II Tabeli opłat skarbowych, gdyż nie są to wnioski o wydanie świadectw, których posiadanie jest przez obowiązujące przepisy nakazane ze względów publicznych.

W przypadkach natomiast, gdy w złożonym podaniu żądający wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego stwierdza, iż taki wyciąg lub odpis jest konieczny dla celów ewidencji ludności, powszechnego obowiązku wojskowego, szkolnictwa, opieki społecznej i ubezpieczeń społecznych - podanie nie podlega opłacie skarbowej na podstawie przepisu dodatkowego Nr 4 części II Tabeli opłat skarbowych jako wniosek o wydanie świadectw, których posiadanie jest przez obowiązujące przepisy nakazane, od wydawanych zaś świadectw (wyciągów, odpisów) nie należy pobierać opłaty skarbowej zgodnie z przepisem dodatkowym Nr 15 lit. b) części II Tabeli opłat skarbowych. Na złożonym podaniu i wydawanym świadectwie należy jednak uzasadnić niepobranie opłaty zgodnie z przepisami § 21 ust. 6 i § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469) stwierdzając nadto na świadectwie, dla jakich celów zostało ono wydane. Jeżeli świadectwo zostałoby użyte dla innych celów, powstaje obowiązek uiszczenia od niego opłaty skarbowej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-58.765

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Opłaty skarbowe od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.
Data aktu: 05/06/1951
Data ogłoszenia: 05/07/1951