Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 2 kwietnia 1951 r.
o zasadach i trybie postępowania w sprawach, dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 458) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie w sprawach dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza obejmuje:
1)
postępowanie wyjaśniające,
2)
postępowanie przed specjalną komisją lekarską, zwaną w dalszym ciągu "komisją".
2.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, jest tajne.
§  2.
1.
Postępowanie wyjaśniające wszczyna prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) w przypadku powzięcia wiadomości, uzasadniających podejrzenie, że lekarz jest niezdolny do wykonywania zawodu na skutek choroby psychicznej, narkomanii, alkoholizmu, niedołęstwa lub kalectwa.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) może zlecić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego bądź niektórych czynności z nim związanych lekarzowi zatrudnionemu w zakładzie społecznym służby zdrowia lub specjaliście wojewódzkiemu.
§  3.
Zawiadomienie o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu powinno w zasadzie zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce pracy lekarza oraz jego miejsce zamieszkania,
2)
podanie okoliczności wskazujących na jego niezdolność do wykonywania zawodu,
3)
dokładne oznaczenie składającego zawiadomienie.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) może zaniechać przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli okoliczności przytoczone w zawiadomieniu wskazują na oczywistą jego bezpodstawność.
§  5.
Przy przeprowadzaniu postępowania wyjaśniającego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) stosuje przepisy art. 44, 49-53, 55-61 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 341 z późniejszymi zmianami).
§  6.
1.
W przypadku, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) uzna, że postępowanie wyjaśniające dostarczyło dostatecznych podstaw do poddania lekarza badaniu lekarskiemu, przedstawia Ministrowi Zdrowia uzasadniony wniosek o powołanie komisji. W przeciwnym przypadku prezydium pozostawia sprawę bez dalszego biegu zawiadamiając o tym lekarza, jeżeli został on powiadomiony o postępowaniu wyjaśniającym.
2.
W przypadku, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego uzna, że dalsze wykonywanie zawodu przez lekarza grozi niebezpieczeństwem dla osób przez niego leczonych, wówczas równocześnie z wnioskiem o powołanie komisji - przedstawia Ministrowi Zdrowia wniosek o zawieszenie lekarza w prawie wykonywania zawodu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.
§  7.
1.
Minister Zdrowia w przypadku, gdy uzna za uzasadniony wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 1, powołuje komisję w składzie 3 lekarzy, a spośród nich przewodniczącego - spośród kandydatów, przedstawionych przez Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia.
2.
O powołaniu komisji Minister Zdrowia zawiadamia prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Członkowie komisji nie pobierają wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  8.
1.
Komisja powinna odbyć posiedzenie nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia zawiadomienia o jej powołaniu.
2.
O terminie posiedzenia przewodniczący zawiadamia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia), które wzywa na to posiedzenie lekarza, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest niezdolny do wykonywania zawodu.
§  9.
1.
W razie niemożności stawienia się lekarza przed komisją na skutek choroby stwierdzonej urzędowym świadectwem lekarskim, komisja może go zbadać w miejscu jego zamieszkania.
2.
W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa lekarza prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) stosuje przepisy o przymusowym postępowaniu w administracji.
§  10.
1.
W uzasadnionych przypadkach komisja może skierować lekarza na obserwację w celu przeprowadzenia badań pomocniczych do właściwego zakładu leczniczego zawiadamiając o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Lekarz, skierowany na obserwację bądź na badanie pomocnicze, nie ponosi opłat za związane z tym świadczenia zakładu leczniczego.
§  11.
Komisja może żądać wyjaśnień od instytucji zatrudniających lekarza, powoływać rzeczoznawców oraz zwracać się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) o przeprowadzenie dodatkowych dowodów.
§  12.
1.
Z posiedzenia komisji spisuje się protokół, który powinien zawierać:
1)
oznaczenie miejsca i czasu posiedzenia,
2)
imiona i nazwiska członków komisji,
3)
imię i nazwisko badanego lekarza oraz sposób stwierdzenia jego tożsamości,
4)
określenie okoliczności, które spowodowały badanie lekarza,
5)
orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem, w przypadku zaś skierowania lekarza na badanie - uzasadnioną decyzję w tej sprawie.
2.
W przypadku stwierdzenia w swym orzeczeniu potrzeby czasowego pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu komisja powinna równocześnie wypowiedzieć się co do okoliczności, w jakich lekarz będzie mógł być ponownie dopuszczony do wykonywania zawodu.
3.
Do protokołu komisja dołącza wszystkie dodatkowe dane, uzyskane w związku z badaniem lekarza, a w razie skierowania lekarza na obserwację do zakładu leczniczego - również wyniki tej obserwacji.
4.
Protokół posiedzenia sporządza członek komisji wyznaczony przez przewodniczącego, a podpisują wszyscy członkowie komisji.
5.
Członek komisji, który nie zgadza się ze zdaniem pozostałych członków, nie podpisuje protokołu, składa natomiast na piśmie swoje stanowisko w danej sprawie wraz z uzasadnieniem.
§  13.
Protokół posiedzenia wraz z aktami sprawy komisja przedstawia Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
§  14.
1.
Minister Zdrowia może zarządzić ponowne zbadanie lekarza przez komisję w innym składzie.
2.
W razie ponownego badania lekarza stosuje się odpowiednio postanowienia §§ 7-13.
§  15.
1.
Decyzję Ministra Zdrowia o pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu bądź o zawieszeniu go w tym prawie (§ 6 ust. 2) prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) podaje niezwłocznie do wiadomości zakładom pracy, w których lekarz jest zatrudniony.
2.
O pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu na stałe ogłasza się w Monitorze Polskim.
§  16.
Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarzy, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej bądź pozostających w służbie bezpieczeństwa publicznego, określają odrębne przepisy.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-33.420

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza.
Data aktu: 02/04/1951
Data ogłoszenia: 26/04/1951
Data wejścia w życie: 26/04/1951