Powołanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.

UCHWAŁA NR 146
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1951 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.

§  1.
Celem zapewnienia jednolitego kierownictwa i koordynacji wszystkich współdziałających w zakresie wczasów dla dzieci i młodzieży władz, urzędów i instytucji państwowych oraz instytucji i organizacji społecznych powołuje się Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.
§  2.
Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży jest Minister Oświaty.
§  3.
Do zakresu działania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży należy:
1)
kierowanie i koordynowanie działalności władz, urzędów i instytucji państwowych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie wczasów dla dzieci i młodzieży;
2)
ustalanie wytycznych organizacyjnych i programowych tych wczasów;
3)
zatwierdzanie zgłoszonych przez terenowe komisje do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży sieci placówek.
§  4.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży zezwoli na uruchomienie tylko tych placówek, które będą miały zabezpieczone w pełni podstawy materialne oraz zapewnioną przez władze oświatowe należytą opiekę pedagogiczną.
§  5.
1.
Wprowadza się obowiązek pokrycia przez jednostki budżetowe i przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym opłat za pobyt dzieci na placówkach wczasów dla dzieci i młodzieży z chwilą zamówienia miejsc w danej placówce, bez względu na to, czy z tych miejsc zamawiająca jednostka budżetowa bądź przedsiębiorstwo na rozrachunku gospodarczym skorzysta. Za miejsca niewykorzystane placówka wczasów zwraca jednostce budżetowej bądź przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym, które miejsce zamówiły, odpowiednią kwotę tytułem kosztów zmiennych nie wykorzystanego osobodnia.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów, szczegółowej instrukcji, zapewniającej taki sposób przekazywania należności za dzieci objęte akcją wczasów, ażeby placówki wczasów otrzymały przypadające im kwoty z chwilą zarezerwowania miejsc w danej placówce.
§  6.
Obsługę biurową i techniczną Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży wykonuje Ministerstwo Oświaty.
§  7.
1.
Dla ułatwienia Pełnomocnikowi Rządu koordynacji oraz sprawnego wykonania zadań związanych z akcją wczasów, a należących do zakresu działania Prezydium Rady Ministrów, Ministrów: Handlu Wewnętrznego, Kolei, Oświaty i Zdrowia oraz Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego - Prezes Rady Ministrów, właściwy minister, Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego wydeleguje na wniosek Pełnomocnika Rządu swego przedstawiciela, którego zadaniem będzie zapewnienie wykonania postanowień Pełnomocnika Rządu na terenie swego resortu.
2.
Pełnomocnik Rządu może w razie potrzeby wystąpić z wnioskiem o delegowanie przedstawicieli władz nie wymienionych w ust. 1.
3.
Za działalność, związaną z przygotowaniem i przeprowadzeniem wczasów, a pozostającą w kompetencji zainteresowanego resortu, odpowiedzialny jest właściwy minister.
§  8.
1.
Organem doradczyni Pełnomocnika Rządu jest Główna Komisja do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży, reprezentująca instytucje społeczne, w skład której wchodzą przedstawiciele:
a)
Centralnej Rady Związków Zawodowych,
b)
Związku Nauczycielstwa Polskiego,
c)
Związku Młodzieży Polskiej,
d)
Ligi Kobiet,
e)
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
2.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży może w razie potrzeby powołać do Komisji dalszych członków.
§  9.
Zadaniem Głównej Komisji do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży jest inicjowanie ogólnych zarządzeń normatywnych i opiniowanie projektów zarządzeń Pełnomocnika Rządu w sprawach programowych, planowania, finansowania, koordynowania, nadzoru i kontroli w zakresie wczasów dla dzieci oraz w innych sprawach przedstawionych jej przez Pełnomocnika Rządu.
§  10.
Działalność władz państwowych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie organizowania i prowadzenia wczasów dla dzieci i młodzieży na terenie województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie) koordynują oraz kierują nią prezydia właściwych rad narodowych za pośrednictwem tego członka prezydium, któremu zlecono nadzór i kontrolę nad wydziałem oświaty.
§  11.
Organem doradczym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie) są wojewódzkie i powiatowe oraz miejskie komisje do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży.
§  12.
W skład wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży wchodzą przedstawiciele:
a)
okręgowej (powiatowej) rady związków zawodowych,
b)
Związku Nauczycielstwa Polskiego,
c)
Związku Młodzieży Polskiej,
d)
Ligi Kobiet,
e)
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
§  13.
Zadaniem wojewódzkiej komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży jest opiniowanie projektów zarządzeń związanych z organizowaniem i prowadzeniem całości akcji wczasów na terenie województwa w myśl zarządzeń Pełnomocnika Rządu oraz innych spraw przedstawionych jej przez właściwego członka prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi).
§  14.
Zadaniem powiatowej (miejskiej) komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży jest czuwanie nad należytym i sprawnym przeprowadzeniem wczasów w myśl zarządzeń Pełnomocnika Rządu oraz przedstawiciela prezydium wojewódzkiej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatowej (miejskiej) rady narodowej, kontrola przebiegu tej akcji, przedstawianie wniosków w sprawach związanych z uruchamianiem i prowadzeniem placówek wczasów oraz w sprawach obiektów przeznaczonych na ich pomieszczenie.
§  15.
Członków wojewódzkich, powiatowych i miejskich komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży powołuje przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej.
§  16.
Organizację wewnętrzną komisji oraz sposób ich pracy określi Pełnomocnik Rządu.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania, Gospodarczego, Ministrowi Oświaty oraz zainteresowanym ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-30.379

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.
Data aktu: 28/02/1951
Data ogłoszenia: 18/04/1951
Data wejścia w życie: 18/04/1951