Nadanie statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1950 r.
w sprawie nadania statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 63) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej nadaje się statut w brzmieniu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowej Rady Telekomunikacji
§ 1.
Państwowa Rada Telekomunikacyjna, zwana w dalszym ciągu "Radą", działa na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 63) oraz niniejszego statutu.
§  2. 1
Do zakresu działania Rady należy opiniowanie w sprawach: prowadzenia jednolitej polityki telekomunikacyjnej, koordynacji zamierzeń poszczególnych resortów w tej dziedzinie oraz w sprawach zleconych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.

W szczególności Rada:

1)
inicjuje i opiniuje projekty aktów normatywnych, dotyczących ujednolicenia polityki telekomunikacyjnej w kraju;
2)
opiniuje wytyczne do projektów rozwoju telekomunikacji oraz sieci telekomunikacyjnych w kraju;
3)
opiniuje zamierzenia poszczególnych resortów co do zgodności z ogólnym planem rozwoju telekomunikacji oraz stronę techniczną planów: inwestycyjnych, produkcyjnych i importowych - w części dotyczącej sprzętu i urządzeń telekomunikacyjnych;
4)
współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym przy ustalaniu planu i wytycznych dla norm telekomunikacyjnych;
5)
opiniuje wnioski w sprawach:
a)
podstawowych założeń technicznych i eksploatacyjnych sieci telekomunikacyjnych,
b)
standaryzacji i modernizacji sprzętu, urządzeń oraz materiałów telekomunikacyjnych,
c)
międzynarodowych umów telekomunikacyjnych,
d)
badań technicznych,
e)
szkolenia kadr technicznych,
f)
wydawnictw w zakresie telekomunikacji;
6)
opracowuje inne sprawy, poruczone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Ministrowie: Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą wyłączać z zakresu działania Rady poszczególne sprawy ze względu na interes obrony lub bezpieczeństwa Państwa.
§  4.
Rada działa przy Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Rada składa się z Prezydium i Sekcji Fachowych. Sekcje fachowe są komórkami roboczymi Rady.
§  6.
Prezydium Rady stanowią: Przewodniczący, którym jest z urzędu Minister Poczt i Telegrafów oraz 8 delegatów powołanych po jednym przez:
1)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
2)
Ministra Poczt i Telegrafów,
3)
Ministra Obrony Narodowej,
4)
Ministra Bezpieczeństwa Publicznego,
5)
Ministra Przemysłu Ciężkiego,
6)
Ministra Komunikacji,
7)
Ministra Żeglugi,
8)
Prezesa Centralnego Urzędu Radiofonii.

Przewodniczącego Rady podczas jego nieobecności zastępuje delegat Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

§  7.
Sekcje fachowe powołuje i rozwiązuje Prezydium Rady za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
1.
Sekcje fachowe składają się z przewodniczącego sekcji oraz co najmniej 2 członków. Przewodniczącego Sekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady po zasięgnięciu opinii Prezydium Rady. Członków sekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady.
2.
Przewodniczący sekcji fachowych mogą za zgodą Przewodniczącego Rady powoływać ekspertów do udziału w pracach sekcji oraz powierzać opracowanie poszczególnych zagadnień członkom sekcji fachowych lub osobom spoza ich grona.
§  9.
Przewodniczący Rady reprezentuje Radę na zewnątrz oraz kieruje jej pracami.
§  10.
Prezydium Rady:
1)
opracowuje plan pracy Rady,
2)
ustala tematy do opracowania w sekcjach fachowych i czuwa nad pracami sekcji fachowych,
3)
rozpatruje wyniki prac sekcji fachowych,
4)
zatwierdza i przedstawia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania z działalności Rady,
5)
przedstawia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego preliminarz budżetowy Rady,
6)
podejmuje wszelkie uchwały w zakresie działalności Rady.
§  11.
Sekcje fachowe opracowują, w ramach swych specjalności, zagadnienia zlecone przez Prezydium Rady i wyniki swych prac przedstawiają Prezydium Rady.
§  12. 2
Sekretariat Rady prowadzi Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Pracami Sekretariatu kieruje sekretarz, wyznaczony przez Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.
§  13.
Sekretariat Rady:
1)
prowadzi protokóły posiedzeń Prezydium Rady,
2)
przygotowuje materiały na posiedzenia Prezydium Rady,
3)
opracowuje preliminarz budżetowy Rady,
4)
opracowuje sprawozdania z działalności Rady,
5)
prowadzi sprawy kancelaryjne i archiwum Rady.
§  14.
1.
Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność Przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 5 członków Prezydium Rady, w tym członka reprezentującego resort głównie zainteresowany treścią uchwały.
2.
Nieobecni członkowie Prezydium Rady mogą założyć sprzeciw w terminie 8 dni od dnia powzięcia uchwały w ich nieobecności.
3. 3
Uchwały zapadają większością głosów. W przypadku założenia sprzeciwu Przewodniczący Rady przedstawia sprawę Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub kieruje ją do ponownego opracowania w sekcji fachowej przy udziale członków Prezydium Rady, którzy złożyli sprzeciw, oraz przedstawiciela Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
4.
Sekcja fachowa powinna w terminie do 30 dni od dnia przekazania sprawy do ponownego opracowania, przedstawić ją z wnioskiem Przewodniczącemu Rady, który niezwłocznie kieruje tę sprawę na posiedzenie Prezydium Rady.
5.
Jeżeli uchwała dwukrotnie nie uzyska jednomyślności Prezydium Rady, Przewodniczący Rady przedstawia sprawę Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do decyzji.
§  15.
Wewnętrzny regulamin Rady ustali Prezydium Rady.
§  16.
Wydatki związane z działalnością Rady pokrywane są z budżetu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  17.
Za udział w posiedzeniach Prezydium Rady i sekcji fachowych, Przewodniczący oraz członkowie otrzymują wynagrodzenie na zasadach ustalonych uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. o wynagrodzeniach za udział w posiedzeniach Komisji z tym, że stosownie do pkt 3 tej uchwały przewidziane w niej stawki podwyższa się do 1.500 zł dla Przewodniczącego i do 1.000 zł dla członków.

Przewodniczący Rady i jego zastępca mogą w zamian wynagrodzenia za posiedzenia otrzymywać wynagrodzenie ryczałtowe w kwotach miesięcznych ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Wynagrodzenia za ekspertyzy i prace zlecone ustala Prezydium Rady w ramach zatwierdzonego preliminarza budżetowego.

1 Załącznik § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.
2 Załącznik § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.
3 Załącznik § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024