Nadanie statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1950 r.
w sprawie nadania statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 63) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej nadaje się statut w brzmieniu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowej Rady Telekomunikacji
§ 1.
Państwowa Rada Telekomunikacyjna, zwana w dalszym ciągu "Radą", działa na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 63) oraz niniejszego statutu.
§  2. 1
Do zakresu działania Rady należy opiniowanie w sprawach: prowadzenia jednolitej polityki telekomunikacyjnej, koordynacji zamierzeń poszczególnych resortów w tej dziedzinie oraz w sprawach zleconych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.

W szczególności Rada:

1)
inicjuje i opiniuje projekty aktów normatywnych, dotyczących ujednolicenia polityki telekomunikacyjnej w kraju;
2)
opiniuje wytyczne do projektów rozwoju telekomunikacji oraz sieci telekomunikacyjnych w kraju;
3)
opiniuje zamierzenia poszczególnych resortów co do zgodności z ogólnym planem rozwoju telekomunikacji oraz stronę techniczną planów: inwestycyjnych, produkcyjnych i importowych - w części dotyczącej sprzętu i urządzeń telekomunikacyjnych;
4)
współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym przy ustalaniu planu i wytycznych dla norm telekomunikacyjnych;
5)
opiniuje wnioski w sprawach:
a)
podstawowych założeń technicznych i eksploatacyjnych sieci telekomunikacyjnych,
b)
standaryzacji i modernizacji sprzętu, urządzeń oraz materiałów telekomunikacyjnych,
c)
międzynarodowych umów telekomunikacyjnych,
d)
badań technicznych,
e)
szkolenia kadr technicznych,
f)
wydawnictw w zakresie telekomunikacji;
6)
opracowuje inne sprawy, poruczone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Ministrowie: Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą wyłączać z zakresu działania Rady poszczególne sprawy ze względu na interes obrony lub bezpieczeństwa Państwa.
§  4.
Rada działa przy Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Rada składa się z Prezydium i Sekcji Fachowych. Sekcje fachowe są komórkami roboczymi Rady.
§  6.
Prezydium Rady stanowią: Przewodniczący, którym jest z urzędu Minister Poczt i Telegrafów oraz 8 delegatów powołanych po jednym przez:
1)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
2)
Ministra Poczt i Telegrafów,
3)
Ministra Obrony Narodowej,
4)
Ministra Bezpieczeństwa Publicznego,
5)
Ministra Przemysłu Ciężkiego,
6)
Ministra Komunikacji,
7)
Ministra Żeglugi,
8)
Prezesa Centralnego Urzędu Radiofonii.

Przewodniczącego Rady podczas jego nieobecności zastępuje delegat Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

§  7.
Sekcje fachowe powołuje i rozwiązuje Prezydium Rady za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
1.
Sekcje fachowe składają się z przewodniczącego sekcji oraz co najmniej 2 członków. Przewodniczącego Sekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady po zasięgnięciu opinii Prezydium Rady. Członków sekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady.
2.
Przewodniczący sekcji fachowych mogą za zgodą Przewodniczącego Rady powoływać ekspertów do udziału w pracach sekcji oraz powierzać opracowanie poszczególnych zagadnień członkom sekcji fachowych lub osobom spoza ich grona.
§  9.
Przewodniczący Rady reprezentuje Radę na zewnątrz oraz kieruje jej pracami.
§  10.
Prezydium Rady:
1)
opracowuje plan pracy Rady,
2)
ustala tematy do opracowania w sekcjach fachowych i czuwa nad pracami sekcji fachowych,
3)
rozpatruje wyniki prac sekcji fachowych,
4)
zatwierdza i przedstawia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania z działalności Rady,
5)
przedstawia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego preliminarz budżetowy Rady,
6)
podejmuje wszelkie uchwały w zakresie działalności Rady.
§  11.
Sekcje fachowe opracowują, w ramach swych specjalności, zagadnienia zlecone przez Prezydium Rady i wyniki swych prac przedstawiają Prezydium Rady.
§  12. 2
Sekretariat Rady prowadzi Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Pracami Sekretariatu kieruje sekretarz, wyznaczony przez Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.
§  13.
Sekretariat Rady:
1)
prowadzi protokóły posiedzeń Prezydium Rady,
2)
przygotowuje materiały na posiedzenia Prezydium Rady,
3)
opracowuje preliminarz budżetowy Rady,
4)
opracowuje sprawozdania z działalności Rady,
5)
prowadzi sprawy kancelaryjne i archiwum Rady.
§  14.
1.
Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność Przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 5 członków Prezydium Rady, w tym członka reprezentującego resort głównie zainteresowany treścią uchwały.
2.
Nieobecni członkowie Prezydium Rady mogą założyć sprzeciw w terminie 8 dni od dnia powzięcia uchwały w ich nieobecności.
3. 3
Uchwały zapadają większością głosów. W przypadku założenia sprzeciwu Przewodniczący Rady przedstawia sprawę Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub kieruje ją do ponownego opracowania w sekcji fachowej przy udziale członków Prezydium Rady, którzy złożyli sprzeciw, oraz przedstawiciela Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
4.
Sekcja fachowa powinna w terminie do 30 dni od dnia przekazania sprawy do ponownego opracowania, przedstawić ją z wnioskiem Przewodniczącemu Rady, który niezwłocznie kieruje tę sprawę na posiedzenie Prezydium Rady.
5.
Jeżeli uchwała dwukrotnie nie uzyska jednomyślności Prezydium Rady, Przewodniczący Rady przedstawia sprawę Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do decyzji.
§  15.
Wewnętrzny regulamin Rady ustali Prezydium Rady.
§  16.
Wydatki związane z działalnością Rady pokrywane są z budżetu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  17.
Za udział w posiedzeniach Prezydium Rady i sekcji fachowych, Przewodniczący oraz członkowie otrzymują wynagrodzenie na zasadach ustalonych uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. o wynagrodzeniach za udział w posiedzeniach Komisji z tym, że stosownie do pkt 3 tej uchwały przewidziane w niej stawki podwyższa się do 1.500 zł dla Przewodniczącego i do 1.000 zł dla członków.

Przewodniczący Rady i jego zastępca mogą w zamian wynagrodzenia za posiedzenia otrzymywać wynagrodzenie ryczałtowe w kwotach miesięcznych ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Wynagrodzenia za ekspertyzy i prace zlecone ustala Prezydium Rady w ramach zatwierdzonego preliminarza budżetowego.

1 Załącznik § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.
2 Załącznik § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.
3 Załącznik § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 655 z dnia 15 września 1951 r. (M.P.51.A-85.1166) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 września 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-67.788

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadanie statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej.
Data aktu: 31/05/1950
Data ogłoszenia: 13/06/1950
Data wejścia w życie: 13/06/1950