Nadanie statutu Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 27 lutego 1950 r.
w sprawie statutu Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388) i § 11 zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989) zarządza się, co następuje:
§  1.
Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, utworzonemu zarządzeniem Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989), nadaje się statut w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

GŁÓWNEGO INSTYTUTU PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO.

Rozdział I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Główny Instytut Przemysłu Rolnego i Spożywczego, zwany dalej w skróceniu "Główny Instytut", działa na podstawie dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388), zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. o utworzeniu Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Główny Instytut posiada osobowość prawną.

Główny Instytut używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem zawierającym nazwę Głównego Instytutu w otoku.

§  3.
Siedzibą Głównego Instytutu jest m.st. Warszawa.
§  4.
Zadaniem Głównego Instytut jest prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu rozwój produkcji wszystkich gałęzi przemysłu rolnego i spożywczego, a w szczególności:
1)
organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych dla stworzenia podstaw zarówno teoretycznych jak i praktycznych dla nowych działów produkcji lub nowych metod wytwarzania i organizacji pracy;
2)
śledzenie postępu technicznego i naukowego oraz udzielanie opinii w sprawach związanych z postępem wiedzy i techniki;
3)
udoskonalanie i usprawnianie metod już stosowanych w przemyśle;
4)
inicjowanie nowej wytwórczości i współpraca przy jej organizowaniu;
5)
przeprowadzanie ekspertyz, zleconych prac technicznych i naukowo-badawczych;
6)
przysposabianie kadr pracowników w zakresie nieprzewidzianym przez instytucje oświatowe;
7)
współpraca ze szkołami wyższymi, innymi instytucjami i osobami oraz powierzanie im do opracowania specjalnych zagadnień w obrębie ich własnych pracowni lub instytutów;
8)
udział w pracach zbiorowych, organizowanych przez inne instytuty, pracownie szkół wyższych i innych ośrodków badawczych w celu rozwiązania bardziej złożonych zagadnień;
9)
nawiązywanie i utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami za granicą;
10)
prowadzenie dokumentacji i informacji naukowej i naukowo-technicznej;
11)
udział w pracach normalizacyjnych;
12)
opracowywanie i wydawanie książek, czasopism, biuletynów, sprawozdań, itp.;
13)
opracowywanie instrukcyj i druków dla podległych instytutów specjalnych;
14)
organizowanie i prowadzenie konferencyj i zjazdów naukowych, kursów, wykładów, odczytów itp.
§  5.
1.
W ramach Głównego Instytutu mogą istnieć instytuty specjalne.
2.
Instytuty specjalne tworzone są i likwidowane zarządzeniami Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Rozdział  II.

Władze Głównego Instytutu.

§  6.
Zwierzchni nadzór nad Głównym Instytutem sprawuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  7.
Władzami Głównego Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.
§  8.
1.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Głównego Instytutu i reprezentuje go na zewnątrz.
2.
W skład Dyrekcji wchodzą: Dyrektor Naczelny, który reprezentuje Dyrekcję samodzielnie, oraz podlegli mu dwaj Dyrektorzy Naukowo-Techniczni i jeden Finansowo-Administracyjny.
3.
Dyrekcję powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  9.
Dyrektor Naczelny wykonuje nadzór nad pracami innych członków Dyrekcji. Naczelnemu Dyrektorowi przysługuje prawo samodzielnego podpisu z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 25.
§  10.
Zakres czynności dyrektorów Naukowo-Technicznych ustala Dyrektor Naczelny. Jednego z nich Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego wyznacza na zastępcę Dyrektora Naczelnego.
§  11.
Dyrektor Finansowo-Administracyjny kieruje sprawami finansowymi i administracyjnymi Głównego Instytutu oraz instytutów specjalnych.
§  12.
1.
Rada Naukowa składa się z 10 członków, powoływanych na okres lat 3 spośród przedstawicieli nauki, zainteresowanych instytucyj i wybitnych specjalistów - praktyków.
2.
Członków Rady Naukowej powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
3.
Przewodniczącego Rady i jego zastępcę powołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego spośród członków Rady Naukowej.
4.
Członkowie Dyrekcji i inni pracownicy Głównego Instytutu nie mogą wchodzić w skład Rady Naukowej, natomiast mogą brać udział w jej posiedzeniach z głosem doradczym.
§  13.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością Głównego Instytutu, a w szczególności:
1)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
2)
składanie Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego wniosków w przedmiocie tworzenia w ramach Głównego Instytutu instytutów specjalnych,
3)
opiniowanie budżetu, działalności i programu prac Głównego Instytutu,
4)
opiniowanie spraw wniesionych przez Dyrektora Naczelnego.
§  14.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej Przewodniczący co najmniej dwa razy w ciągu roku.
2.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ust. 1, Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
1)
na żądanie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego,
2)
na wniosek Dyrektora Naczelnego Głównego Instytutu,
3)
na wniosek co najmniej 1/4 liczby jej członków.
§  15.
Do ważności uchwał Rady Naukowej konieczna jest obecność Przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  16.
Członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  17.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażaniu opinii indywidualnych na podstawie umowy o dzieło zawartej z Głównym Instytutem.

Rozdział  III.

Instytuty specjalne.

§  18.
1.
Instytuty specjalne są jednostkami autonomicznymi w zakresie prac naukowo-badawczych.
2.
Na czele instytutu specjalnego stoi Dyrektor i Komitet Naukowy.
3.
Szczegółową organizację i zakres działania instytutów specjalnych ustalą regulaminy, nadane przez Dyrektora Naczelnego Głównego Instytutu i zatwierdzone przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  19.
Dyrektorów instytutów specjalnych mianuje i zwalnia Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego. Członków Komitetów Naukowych powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego lub na podstawie jego upoważnienia - Dyrektor Naczelny Głównego Instytutu.

Rozdział  IV.

Zasady gospodarki finansowej.

§  20.
1.
Główny Instytut użytkuje majątek nieruchomy i zarządza nim, natomiast majątek ruchomy oddany mu protokólarnie przez Skarb Państwa, stanowi własność Instytutu.
2.
Główny Instytut może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
3.
Główny Instytut może nabywać i zbywać majątek ruchomy oraz zaciągać inne zobowiązania.
4.
Za zobowiązania, zaciągnięte przez Główny Instytut, niezależnie od odpowiedzialności Głównego Instytutu, odpowiada, według zasad ustalonych obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Główny Instytut.
§  21.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu Głównego Instytutu, wykazuje się w aktywach Głównego Instytutu tak, jak gdyby stanowił jego własność.
§  22.
1.
Budżet Głównego Instytutu obejmujący całość dochodów i wydatków objęty jest budżetem Państwa.
2.
Projekt budżetu Głównego Instytutu zatwierdza Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Okresem budżetowym Głównego Instytutu jest okres przyjęty w administracji państwowej.
§  23.
Za każdy miniony okres budżetowy Główny Instytut sporządza sprawozdanie oraz zamknięcie rachunkowe, które powinny być przedłożone Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego w terminach przez niego ustalonych.
§  24.
Główny Instytut prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze budżetowe według zasad ustalonych dla instytucji państwowych.
§  25.
Zobowiązania Głównego Instytutu, polecenia wypłat, czeki oraz potwierdzenia odbioru wpływów majątkowych powinny być podpisywane przez dwóch członków Dyrekcji.

Rozdział  V.

Likwidacja Głównego Instytutu.

§  26.
Likwidacja Głównego Instytutu następuje w drodze zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego, wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024