Ograniczenia zużycia opakowań papierowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 listopada 1950 r.
w sprawie ograniczeń zużycia opakowań papierowych.

W wykonaniu postanowienia § 11 uchwały Prezydium Rządu z dnia 29 lipca 1950 r. w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wszelkie artykuły, sprzedawane przez aparat handlu detalicznego, nawet nie posiadające opakowania fabrycznego, powinny być wydawane nabywcom bez żadnego opakowania.
2.
Wyjątek od zasady ust. 1 stanowią:
1)
artykuły sypkie
2)
" lepkie i tłuste
3)
" plamiące
4)
" mokre i wilgotne
5)
" łatwo tłukące się, a w szczególności ceramika szklana i porcelanowa
6)
" wymagające zabezpieczenia przed zaplamieniem,

które powinny być wydawane nabywcom w opakowaniu sklepowym, o ile nie posiadają opakowania fabrycznego.

§  2.
1.
Pod pojęcie opakowania sklepowego (§ 1) podpadają wszelkie materiały papierowe użyte w sklepach detalicznych do opakowania, a wiec zarówno papier pakowy, jak i pergamin, torebki, pudełka, kartony itp.
2.
Wątpliwości w interpretacji przepisów § 1 rozstrzyga Ministerstwo Handlu Wewnętrznego.
§  3.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego posiadające zapas opakowań dostosowanych specjalnie do artykułów, których opakowanie zabronione jest niniejszym zarządzeniem, mogą stosować te opakowania aż do wyczerpania zapasu istniejącego w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Naczelne dyrekcje przedsiębiorstw uspołecznionych handlu detalicznego przeprowadzą w oparciu o wytyczne, określone w § 1 i 2, szacunek zapotrzebowania na materiały opakunkowe i w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. przedstawią Ministerstwu Handlu Wewnętrznego zestawienie zapotrzebowania na materiały opakunkowe na formularzu według załącznika.
2.
Na zasadzie przedstawionych zapotrzebowań Ministerstwo Handlu Wewnętrznego ustali gatunki i normy zużycia papieru opakunkowego w uspołecznionym handlu detalicznym oraz określi odpowiednie przydziały na rok 1951.
§  5.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 10 listopada 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

Nazwa przedsiębiorstwa handlu detalicznego

Szacunek zużycia opakowania papierowego w handlu detalicznym.

określenie artykułów podlegających opakowaniu wartość obrotu papier pakowy pergamin roślinny pergamin półtłuszczowy torebki worki papierowe (torby) sznurek papierosy kartonaże (pudełka) razem opakowania tj. na 1 mil. zł. obrotu Uwagi
mil. zł. kg kg kg kg kg kg kg kg kg
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Objaśnienie.

W rubryce 1 - należy pod nagłówkiem właściwej branży podać grupę towarów, podlegających opakowaniu zgodnie z § 1 zarządzenia, np.:

1. przetwory spożywcze

a)
pieczywo cukiernicze
b)
cukierki
c)
..........

2. artykuły chemiczne

a)
farby suche
b)
..........

Uszeregowanie grup branżowych (branż) winno być następujące: 1) przetwory zbożowe, 2) przetwory spożywcze, 3) artykuły mięsne, 4) artykuły rybne, 5) artykuły nabiałowe, 6) warzywa i owoce, artykuły: 7) chemiczne, 8) farmaceutyczne, 9) ceramiczne, 10) szklane, 11) budowlane, 12) włókiennicze, 13) odzieżowe, 14) metalowe, 15) elektrotechniczne, 16) papiernicze.

W rubryce 2 należy podać przewidzianą zgodnie z wytycznymi do planu na rok 1951 wartość obrotu zarówno całej grupy branżowej, np. artykuły chemiczne, jak i szczegółowej grupy towarów podlegających opakowaniu w sklepie.

W rubryce 12 (uwagi) należy podać gatunek i gramaturę papieru, kartonu ew. tektury, np. "Jawa" II 40g/m2, szrenc 80g/m2, karton jednowarstw. biały 200g/m2, torebki 1/4, 1, 2 kg z pap. toreb. "Jawa" II, jaki winien być stosowany do opakowania.

Zapotrzebowanie winno być sporządzone pod aspektem stosowania możliwie najniższych gatunków papieru, o ile pozwalają na to wymagania sanitarne, przenikliwość na wodę, tłuszcze itp.

Pozostałe rubryki nie wymagają wyjaśnień.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024