Zmiana godzin rozpoczynania pracy na terenie m.st. Warszawy.

OKÓLNIK NR 25
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 listopada 1949 r.
w sprawie zmiany godzin rozpoczynania pracy na terenie m. st. Warszawy.

Ustalony w okólniku Nr 13 z dnia 27 maja 1949 r. (Mon. Pol. Nr A-34, poz. 495) rozkład godzin rozpoczynania pracy powoduje pewne trudności w pracy niektórych instytucji, na skutek niezadawalającego dostosowania godzin pracy do potrzeb poszczególnych pionów, poza tym, jak wykazały badania, istnieje w dalszym ciągu przeciążenie środków komunikacyjnych, w pewnych godzinach, z powodu zbiegu dużej ilości pracowników, rozpoczynających lub kończących pracę o jednej godzinie.
Celem dalszego, chociaż częściowego, złagodzenia trudności komunikacyjnych, zarządzam zmianę dotychczasowego rozkładu godzin rozpoczynania pracy, jak następuje:

I.

Godz. 6.00:

a)
Zakłady podlegające Dyrekcji Przemysłu Miejscowego,
b)
Zjednoczone Zakłady Przemysłu Gumowego.

II.

Godz. 6.30:

a)
Zakłady przemysłowe (produkcyjne i usługowe),
b)
Państwowe Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych od 1.III do 31.X
c)
Przedsiębiorstwa Miejskie (produkcyjne i usługowe) i Resort Terenów Zielonych Zarządu Miejskiego,
d)
detaliczne sklepy spożywcze.

III.

Godz. 7.00:

a)
Centralne Zarządy Przemysłów, Centrale Zaopatrzenia,
b)
Centrale Handlowe z Oddziałami i zakładami handlowymi i usługowymi (z wyjątkiem detalicznych sklepów spożywczych), Przedsiębiorstwa i Biura Konstrukcyjne od 1.XI do 28.II
c)
Przedsiębiorstwa budowlane z centralami i oddziałami od 1.III. do 31.X
d)
Państwowe Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych od 1.XI do 28.II
e)
Przedsiębiorstwa Miejskie (jednostki administracyjne).

IV.

Godz. 7.30:

a)
Centrale Handlowe z Oddziałami, Biurami i zakładami handlowymi i usługowymi (z wyjątkiem detalicznych sklepów spożywczych), Przedsiębiorstwa i Biura Konstrukcyjne od 1.III do 31.X
b)
Przedsiębiorstwa budowlane z centralami i oddziałami od 1.XI do 28.II
c)
Ubezpieczalnia Społeczna,
d)
Państwowe Gospodarstwa Rolne (Dyrekcja),
e)
Szpitale i zakłady opieki.

V.

Godz. 8.00:

a)
Szkoły, instytuty naukowe, muzea, biblioteki,
b)
Centralna Rada Związków Zawodowych i Zarządy Związków Zawodowych.

VI.

Godz. 8.30:

a)
Urzędy państwowe,
b)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
c)
Dyrekcje P.K.P. oraz Dyrekcja Okręgowa Poczt i Telegrafów,
d)
Narodowy Bank Polski,
e)
Pocztowa Kasa Oszczędności - Centrala,
f)
Zarząd Miejski m. st. Warszawy - administracja (Resorty, Wydziały) od 1.III do 31.X

VII.

Godz. 9.00:

a)
Zarząd Miejski m. st. Warszawy - administracja (Resorty, Wydziały) od 1.XI do 28.II
b)
Banki i Zakłady Ubezpieczeń,
c)
Państwowy Zakład Emerytalny,
d)
Instytucje społeczne i stowarzyszenia,
e)
Inne, nieobjęte wcześniejszymi godzinami.

Powyższy rozkład godzin nie dotyczy zakładów pracy, pracujących na zmiany z tym, że pierwsza zmiana nie może być wyznaczona później niż na godzinę 6.30.

Szczegółowe określenie godzin dla poszczególnych grup i niektórych pojedynczych zakładów pracy, w myśl powyższych zasad, z koniecznymi odchyleniami, podane zostanie każdemu Ministerstwu odrębnie.

Za ścisłe przestrzeganie ustalonego rozkładu godzin ponoszą odpowiedzialność kierownicy zainteresowanych urzędów, instytucji i przedsiębiorstw.

Wykonanie niniejszego okólnika będzie kontrolowane przez inspektorów Biura Organizacji i Spraw Osobowych Prezydium Rady Ministrów.

Okólnik niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 grudnia 1949 r. Z tym dniem traci moc obowiązującą okólnik Nr 13 z dnia 27 maja 1949 r. (Mon. Pol. Nr A-34, poz. 495).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024