Tymczasowa organizacja Centralnego Urzędu Radiofonii.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1949 r.
w sprawie tymczasowej organizacji Centralnego Urzędu Radiofonii.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o utworzeniu i zakresie działania Centralnego Urzędu Radiofonii (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się tymczasowy statut organizacyjny Centralnego Urzędu Radiofonii stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Wykonanie zarządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Radiofonii.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWA ORGANIZACJA CENTRALNEGO URZĘDU RADIOFONII.

§ 1.
1.
W skład Centralnego Urzędu Radiofonii wchodzą: Sekretariat Generalny, Biuro Planowania i Koordynacji, Biuro Spraw i Postępu Technicznego, Biuro Kadr, Biuro Finansowe, Biuro Kontroli, Samodzielny Wydział Badania i Nadzoru Programu.
2.
Przy Prezesie Centralnego Urzędu Radiofonii działa Bada Programowa i Rada Techniczna.
§  2.
1.
Do zakresu działania Sekretariatu Generalnego należą:

sprawy, wynikające ze stosunku Prezesa do naczelnych władz, urzędów i instytucji, o ile sprawy te nie należą do zakresu działania innych komórek organizacyjnych Urzędu, obsługa Rady Programowej i Rady Technicznej oraz sprawy reprezentacyjne; sprawy koordynacji wewnętrznej, sprawy współpracy z zagranicą; sprawy prasowe i wydawnicze, sprawy prawne, intendentura oraz inne sprawy zlecone przez Prezesa CUR.

2.
Sekretariat Generalny dzieli się na:

Wydział Prezydialny,

Wydział Zagraniczny,

Referat Informacji i Wydawnictw.

W skład Sekretariatu Generalnego wchodzi nadto Kancelaria Główna.

§  3.
1.
Do zakresu działania Biura Planowania i Koordynacji należą:

sprawy koordynacji planowania podległych przedsiębiorstw w zakresie planowania operatywnego, inwestycyjnego, finansowego, organizacyjnego oraz zatrudnienia i płac; sprawy planowania we współdziałaniu z innymi naczelnymi władzami i instytucjami, opracowanie wytycznych planów gospodarczych, inwestycyjnych i innych; polityka radiofonizacji kraju; sprawy zaopatrywania przedsiębiorstw; ustalenie ustroju, zakresu działania i organizacji wewnętrznej podległych przedsiębiorstw, ustalenie i kwalifikowanie stanowisk oraz sprawy norm etatów osobowych, sprawy wytycznych usprawnienia metod pracy, prowadzenie i nadzorowanie prac z dziedziny sprawozdawczości i statystyki.

2.
Biuro Planowania i Koordynacji dzieli się na:

Wydział Koordynacji Planów,

Wydział Kontroli Wykonania Planów,

Wydział Inwestycji,

Referat Organizacji.

§  4.
Do zakresu działania Biura Spraw i Postępu Technicznego należą:

sprawy technicznej współpracy Polski z zagranicą w zakresie radiofonii i telewizji, sprawy technicznego nadzoru nad podległymi przedsiębiorstwami, eksploatującymi radiofoniczne i telewizyjne urządzenia dla powszechnego odbioru; inicjatywa nowych metod technicznych w zakresie radiofonii, czuwanie nad postępem technicznym, wynalazczością i racjonalizacją.

§  5.
1.
Do zakresu działania Biura Kadr należą:

polityka personalna, przygotowanie przyszłych kadr pracowniczych oraz sprawy metod i programów szkolenia dla potrzeb radiofonii i telewizji; sprawy osobowe CUR-u i prowadzenie ewidencji osobowej pracowników zatrudnionych w podległych przedsiębiorstwach; sprawy odznaczeń, sprawy paszportów na wyjazd zagranicę; sprawy pracy i płacy, opieki społecznej nad pracownikiem, sprawy emerytalne, ubezpieczeniowe i społeczne; współdziałanie z Powszechną Organizacją "Służba Polsce" w zakresie przysposobienia zawodowego młodzieży.

2.
Biuro Kadr dzieli się na:

Wydział Zatrudnienia i Płac,

Wydział Metod i Programów Szkolenia,

Referat Spraw Osobowych CUR,

Samodzielny Referat Socjalny.

§  6.
1.
Do zakresu działania Biura Finansowego należą: sprawy polityki finansowej podległych przedsiębiorstw, opracowanie planów finansowych, nadzór nad finansowaniem produkcji i inwestycji, organizowanie księgowości, analiza bilansów i sprawozdawczości rachunkowej, analiza kosztów własnych i cen, ustalenie zasad rozliczeń za usługi, ewidencja majątku bilansowego, sporządzanie preliminarzy budżetowych CUR, wykonanie obsługi finansowej CUR, sprawowanie nadzoru nad sprawami finansowymi przedsiębiorstw podległych, sprawy polityki koncesyjnej w zakresie urządzeń odbiorczych oraz polityki zezwoleń na posiadanie i użytkowanie odbiorczych urządzeń radiofonicznych i telewizyjnych.
2.
Biuro Finansowe dzieli się na:

Wydział Planów Finansowych i Rozliczeń Przedsiębiorstw,

Wydział Bilansów i Organizacji Księgowości,

Referat Budżetowy CUR.

§  7.
Do zakresu działania Biura Kontroli należą: sprawy organizowania i planowania czynności kontrolnych, nadzór nad wykonaniem kontroli przez organa podległe, czynności bezpośrednie kontrolne z inicjatywy własnej i zlecone sprawy wynikające ze stosunku nadzoru Prezydium Rady Ministrów oraz kontroli społecznej, sprawozdawczość w zakresie kontroli.
§  8.
Do zakresu działania Samodzielnego Wydziału Badania i Nadzoru Programu należą: opiniowanie treści i układu programu radiowego dla Prezesa CUR i Rady Programowej oraz sprawowanie nadzoru nad programem.
§  9.
W skład Biur wchodzą referaty ogólne obejmujące następujące sprawy tych Biur:
a)
zestawienie planów prac i sprawozdań ogólnych,
b)
załatwienie bieżących spraw osobowych,
c)
ewidencja zarządzeń normatywnych i wydawnictw urzędowych,
d)
sprawy gospodarcze,
e)
sprawy kancelaryjne.
§  10.
Zakres działania Rady Programowej i Rady Technicznej, ich skład oraz sposób powoływania członków ustali Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Radiofonii.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-80.987

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tymczasowa organizacja Centralnego Urzędu Radiofonii.
Data aktu: 29/10/1949
Data ogłoszenia: 31/10/1949
Data wejścia w życie: 31/10/1949