Sposób szkolenia kierowców samochodowych dla potrzeb Państwa.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 12 kwietnia 1949 r.
o sposobie szkolenia kierowców samochodowych dla potrzeb Państwa.

Celem zapewnienia stałego dopływu wysokokwalifikowanych kierowców samochodowych dla potrzeb administracji państwowej, instytucji i przedsiębiorstw państwowych itp. oraz zapewnienia pracy i zapobieżenia dekwalifikacji kierowców po odbyciu służby wojskowej, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala:
§  1.
Szkolenie kierowców samochodowych zawodowych dla potrzeb Państwa oprzeć na ośrodkach motoryzacyjnych Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".

Powszechna Organizacja "Służba Polsce" na ośrodki te będzie kierować junaków w wieku między 18 a 20 rokiem życia.

§  2.
Szkolenie kierowców samochodowych w ośrodkach motoryzacyjnych prowadzić według programu opracowanego przez P. O. "Służba Polsce", uzgodnionego z Ministerstwem Komunikacji i Ministerstwem Oświaty.
§  3.
Przeszkolonych w ośrodkach motoryzacyjnych P. O. "Służba Polsce" junaków, po uzyskaniu przez nich pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych, kategorii IIIa, kierować z prawem pierwszeństwa na stanowiska pomocników kierowców w instytucjach państwowych, spółdzielczych i prywatnych, celem odbycia rocznej praktyki, zgodnie z instrukcją dla pomocników kierowców, wydaną przez Ministerstwo Komunikacji.

Prawo pierwszeństwa w uzyskaniu stanowisk pomocników kierowców nie narusza uprawnień osób specjalnie zasłużonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§  4.
W związku z § 3 wszystkie resorty, przedsiębiorstwa i instytucje państwowe i spółdzielcze będące pod nadzorem państwowym zobowiązane są zatrudniać przede wszystkim junaków "Służba Polsce" po skończonym kursie samochodowym w charakterze pomocników kierowców na samochodach ciężarowych powyżej 2,5 t., opłacając ich z kredytów rzeczowych na warunkach obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Rozdzielnik przydziału junaków ustali Komenda Główna "Służba Polsce" w porozumieniu z poszczególnymi ministerstwami dla podległych i nadzorowanych instytucji i przedsiębiorstw.

Kontyngent szkolonych będzie corocznie ustalany przez Komendę Główną P. O. "Służba Polsce" w porozumieniu z zainteresowanymi resortami.

§  5.
Komendanci wojewódzcy "Służba Polsce" w porozumieniu z Wydziałami Komunikacyjnymi Urzędów Wojewódzkich, Urzędem Zatrudnienia i Zw. Zaw. Transportowców R. P. będą rozdzielać na praktykę przeszkolonych junaków zgodnie z § 3 i 4, kierując ich w miarę możności do miast, w których posiadają stałe miejsce zamieszkania.
§  6.
Junacy posiadający pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii IIIa po odbyciu praktyki na stanowisku pomocnika kierowcy, wcieleni jako poborowi do Wojska Polskiego po otrzymaniu wojskowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów, przechodzą dalsze przeszkolenie i praktykę jako kierowcy wojskowi.
§  7.
Po odbyciu służby wojskowej, kierowcy posiadający pozwolenie na prowadzenie wojskowych pojazdów mechanicznych, po przeszkoleniu i odbyciu praktyki zgodnie z § 1-6 otrzymują, na wniosek władz wojskowych, pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych II kategorii bez dodatkowego egzaminu.

Kierowcy ci mają pierwszeństwo do objęcia stanowisk kierowców w instytucjach państwowych, spółdzielczych i prywatnych.

§  8.
Szkolenie zawodowych kierowców samochodowych, prowadzone poza P. O. "Służba Polsce", winno być uzgodnione w duchu niniejszej uchwały między Ministerstwem Komunikacji, Ministerstwem Oświaty, Ministerstwem Obrony Narodowej i Zw. Zaw. Transportowców R. P.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-59.798

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sposób szkolenia kierowców samochodowych dla potrzeb Państwa.
Data aktu: 12/04/1949
Data ogłoszenia: 03/09/1949
Data wejścia w życie: 03/09/1949