Częściowa rejestracja rezerw osobowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 lutego 1949 r.
o częściowej rejestracji rezerw osobowych.

W związku z hitlerowską okupacją uległa zniszczeniu przedwojenna wojskowa ewidencja rezerw osobowych.
Również masowe akcje osiedlenia i repatriacji przeprowadzone w latach powojennych spowodowały, że nowa ewidencja tych rezerw wymaga uzupełnienia i uporządkowania.

Wobec powyższego, działając na podstawie art. 22 dekretu z dnia 25 października 1948 roku o odtworzeniu i uporządkowaniu wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 390) i w związku z moim zarządzeniem z dnia 18 grudnia 1948 roku, wydanym w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Bezpieczeństwa Publicznego i Zdrowia - w sprawie odtworzenia i uporządkowania wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Monitor Polski Nr A-88, poz. 959) -

zarządzam:

1. przeprowadzenie rejestracji:

a)
mężczyzn, urodzonych w latach 1926-1919, bez względu na ich stosunek do służby wojskowej i ustaloną kategorię zdolności do tej służby, z wyjątkiem:

-

posiadających stopień oficerski i

-

tych, którzy ukończyli szkołę wyższą;

b)
mężczyzn i kobiet, urodzonych w latach 1926-1910, posiadających stopień oficerski;
c)
mężczyzn, urodzonych w latach 1926-1919, którzy ukończyli szkołę wyższą, a nie posiadają stopnia oficerskiego;
d)
kobiet-lekarzy (med., dent. i wet.) i kobiet magistrów farmacji, urodzonych w latach 1926-1920, nie posiadających stopnia oficerskiego.
2.
Rejestrację mężczyzn, wymienionych w pkt. 1 lit. a) połączoną z przeglądem lekarskim (z uwzględnieniem badań antropometrycznych) przeprowadzą ogólne wojskowe komisje rejestracyjne w czasie od dnia 21 marca do dnia 30 kwietnia 1949 r.
3.
Rejestrację mężczyzn i kobiet wymienionych w pkt. 1 lit. b), c) i d) przeprowadzą wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów w pierwszym półroczu 1949 r.
4.
Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji nie podlegają:
a)
osoby, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, jeżeli udowodnią posiadanie obywatelstwa innego państwa,
b)
obywatele polscy stale zamieszkali zagranicą,
c)
żołnierze pełniący czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim, Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i w Wojskach Ochrony Pogranicza,
d)
duchowni i zakonnicy prawnie uznanych wyznań religijnych.
5.
Osoby wymienione w pkt. 1 są obowiązane zgłosić się osobiście do rejestracji we właściwej wojskowej komisji rejestracyjnej w czasie i miejscu oznaczonym przez rejonowego komendanta uzupełnień w planie stawiennictwa, obwieszczonym publicznie lub w wezwaniu imiennym.
6.
Osoby wymienione w pkt. 1 pod lit. a), zgłaszające się do rejestracji, są obowiązane przedłożyć dokumenty stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i jedną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm.
7.
Osoby wymienione w pkt. 1 pod lit. b), c) i d), zgłaszające się do rejestracji, są obowiązane przedłożyć dokumenty stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i dwie fotografie o wymiarach 3 × 4 cm.
8.
Osoby, które z mocy powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku mogą spełnić obowiązek zgłoszenia się do rejestracji w drodze pisemnej, podejmą w rejonowej komendzie uzupełnień formularz "Pisemnego zgłoszenia się do rejestracji", wypełnią go i prześlą do rejonowej komendy uzupełnień, załączając dwie fotografie o wymiarach 3 × 4 cm.
9.
W myśl art. 19 powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku - podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3 - kto, mając obowiązek zgłoszenia się do rejestracji, nie stawia się osobiście w wyznaczonym czasie przed właściwą władzą wojskową albo nie zgłasza się pisemnie, jeśli do zgłoszenia się pisemnego jest uprawniony bądź obowiązany.
10.
W myśl art. 20 powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku - podlega karze aresztu do 1 roku i grzywny do 30.000 zł, albo jednej z tych kar - kto wbrew obowiązkom wynikającym z tego dekretu -

- nie przedstawia właściwej władzy wojskowej posiadanych dokumentów, stwierdzających jego tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej i posiadany stopień oraz tytuł wojskowy lub podaje co do tych okoliczności nieprawdziwe dane,

- używa innych oszukańczych zabiegów w celu wprowadzenia właściwej władzy wojskowej w błąd,

- odmawia przyjęcia wojskowych dokumentów osobistych wydanych w związku z dokonaną rejestracją.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-4.38

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Częściowa rejestracja rezerw osobowych.
Data aktu: 07/02/1949
Data ogłoszenia: 03/02/1949
Data wejścia w życie: 03/02/1949