Odraczanie wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 maja 1949 r.
o odraczaniu wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych.

Na podstawie art. 119 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnym (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 810) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wpłata należności celnych i innych, przewidzianych w art. 43 ust. 3 prawa celnego, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych, może być odroczona na okres czasu ustalony w § 3 niniejszego zarządzenia.
§  2.
1) Oznaczone w § 1 należności, urzędy celne odraczają po otrzymaniu zobowiązań zapłaty Dyrekcji O. K. P. według załączonego wzoru z oznaczeniem na nich terminu płatności (§ 3). Zobowiązania takie mogą być wystawiane również na większą ilość zgłoszeń celnych.
2)
Zobowiązania powyższe powinny być podpisane w imieniu Dyrekcji O. K. P. przez upoważnionego na podstawie art. 22 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 43, poz. 312) pracownika ajencji celnej P. K. P. w siedzibie danego urzędu celnego.
3)
Na każdym zgłoszeniu celnym, według którego odroczono należności, urząd celny notuje numer i datę zobowiązania, wydanego przez Dyrekcję O. K. P. Adnotację taką podpisuje pracownik ajencji celnej P. K. P., upoważniony do podpisywania zobowiązań.
§  3.
Zobowiązania Dyrekcji O. K. P. powinny być regulowane do dnia 15 każdego miesiąca za cały miesiąc ubiegły.
§  4.
W celu kontrolowania terminu płatności zobowiązań urzędy celne zapisują należności odroczone do księgi należności czynnych.
§  5.
Należności przypadające od Dyrekcji O. K. P. z tytułu zobowiązań, wystawionych przez ajencje celne P. K. P., powinny być przelane na konto czekowe w P. K. O. urzędu lub dyrekcji ceł, albo wpłacone do kas urzędów celnych z zachowaniem przepisów dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 81).
§  6.
O dokonanych wpłatach przez Dyrekcję O. K. P. urzędy celne czynią odpowiednie adnotacje w księdze należności czynnych (§ 4) oraz na uregulowanych zobowiązaniach, po czym zobowiązania te zwraca się właściwym Dyrekcjom O. K. P.
§  7.
W razie uchybienia terminu płatności zobowiązań urzędy celne zarządzają niezwłocznie wstrzymanie przyjmowania nowych zobowiązań i zawiadamiają o tym Ministerstwo Skarbu.
§  8.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1948 r. Jednocześnie uchyla się zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 15 grudnia 1936 r. o odraczaniu wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 34, poz. 1010).

ZAŁĄCZNIK 

Strona pierwsza.

Zobowiązanie Nr ....

Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w ..........

Termin płatności

dn. .............. m. ......................... 19 .. r.

zł .................. gr. ....

Nr Nr prima noty Nr Nr zgłoszeń celnych Suma
gr

Zobowiązanie Nr .....

Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w ..........

obowiązuje się wpłacić ..........

na dochód Skarbu Państwa w dniu ..... m-ca ..... 19 ... r. kwotę zł .......... gr. ..... (słownie) zł .......... gr. .....

tytułem należności celnych za towary oclone w Urzędzie Celnym w .......... według niżej wyszczególnionych zgłoszeń celnych.

.......... dnia ..... m-ca ..... 19 .. r.

Podpisy

Nr Nr zgłoszeń celnych Suma Uwagi
gr

Strona druga

Nr Nr zgłoszeń celnych Suma Uwagi Nr Nr prima noty Nr Nr zgłoszeń celnych Suma
gr gr

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-33.490

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odraczanie wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych.
Data aktu: 16/05/1949
Data ogłoszenia: 30/05/1949
Data wejścia w życie: 01/06/1949