Utrzymanie tabeli stanowisk w stanie aktualności.

OKÓLNIK NR 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1949 r.
o utrzymaniu tabeli stanowisk w stanie aktualności.

Tabela stanowisk, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej oraz pracowników samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 92) stanowi podstawę nie tylko zaszeregowania, ale jest również narzędziem potrzebnym przy innych czynnościach w sprawach personalnych, organizacyjnych i budżetowych. Tabela ta nie może mieć charakteru statycznego, niezmiennego. Wraz ze zmianami organizacyjnymi treść tabeli musi być odpowiednio modyfikowana, aby odpowiadała faktycznemu stanowi rzeczy i aktualnym potrzebom. Zwłaszcza w razie utworzenia nowych urzędów i instytucji administracyjnych, zniesienia dotychczasowych i innych zmian w wewnętrznej organizacji aparatu administracyjnego zachodzi potrzeba utworzenia nowych stanowisk, skreślenia dotychczasowych lub ich przekształcenia. Zmiany te są normalnym zjawiskiem w żywym organizmie administracji publicznej. Tabela stanowisk odegra rolę praktycznego instrumentu w administrowaniu personelem, jeżeli zmiany te zostaną uwidocznione bez zwłoki w obrazie istniejących stanowisk. Potrzebom tym czyni zadość przepis § 3 ust. 3 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów, upoważniający Prezesa Rady Ministrów do unormowania trybu zgłaszania wniosków w sprawie zmian w tabeli stanowisk.
Jak wykazała praktyka, dotychczasowy tryb uzupełnienia tabeli stanowisk w drodze rozporządzeń Rady Ministrów okazał się niepraktyczny, prowadził bowiem do przeładowania Dziennika Ustaw fragmentarycznymi szczegółami, porozrzucanymi w różnych rocznikach tego wydawnictwa. Z tego względu przewiduje się w przyszłości ogłaszanie pełnej tabeli stanowisk raz w ciągu roku (w styczniu), uwzględniającej wszystkie zmiany dokonane w ciągu ubiegłego roku. Pozostaje zatem do uregulowania tryb zgłaszania i legalizowania samych zmian od chwili ostatnio ogłoszonej tabeli stanowisk. Mianowicie chodzi o ustanowienie takiego trybu postępowania, któryby był najodpowiedniejszy ze stanowiska potrzeb służbowych, a zwłaszcza któryby nie utrudniał operacji administracyjnych do chwili formalnego ukazania się nowej tabeli stanowisk.

Rozwiązanie tej kwestii nastąpi w oparciu o przepis § 4 ust. 2 w/w rozporządzenia, według którego Prezes Rady Ministrów jest uprawniony do zezwolenia, na utworzenie czasowego stanowiska służbowego, nie przewidzianego w tabeli stanowisk i do określenia grupy uposażenia przywiązanego do tego stanowiska. Przepis ten ma na celu uelastycznienie procedury zmian w tabeli stanowisk i dopasowywanie jej do stanu rzeczy wymaganego przez aktualne lub przewidywane potrzeby władz, urzędów i instytucyj.

Czasowe zezwolenie w myśl § 4 ust. 2 rozp. będzie oznaczało tymczasową modyfikacją treści tabeli stanowisk do czasu uwzględnienia tej zmiany w nowej tabeli stanowisk, ogłoszonej w Dzienniku Ustaw.

Zezwolenie na czasowe stanowisko wyda Prezes Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego Ministra, złożony w porozumieniu z Ministrem Skarbu po rozpatrzeniu go przez Komisję Organizacji Administracji Publicznej. Wniosek winien zawierać wyczerpujące uzasadnienie, zawierając takie dane, jak:

1)
w jakiej jednostce administracyjnej potrzebne jest nowe stanowisko,
2)
jakie okoliczności przemawiają za koniecznością utworzenia nowego stanowiska,
3)
jakie funkcje (zakres obowiązków i odpowiedzialności) związane są z projektowanym stanowiskiem,
4)
czy funkcje wymienione pod 3) nie należały dotychczas do innego stanowiska (jakiego), a jeżeli tak, czy ustanowienie nowego stanowiska nie pociągnie za sobą innych zmian w dotychczasowej tabeli stanowisk,
5)
jakich kwalifikacyj wymaga się od kandydatów na nowe stanowisko,
6)
jak ma brzmieć nazwa stanowiska,
7)
grupa (lub grupy) uposażenia przywiązana do stanowiska,
8)
dodatek funkcyjny lub służbowy (zgodnie z § 18 rozp. Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94).

Analogiczne wymagania stawia się przy wszelkich innych wnioskach w sprawie zmian w treści tabeli stanowisk (np. skreślenie istniejącego dotychczas stanowiska, przekształcenie istniejącego stanowiska lub inne umiejscowienie go w tabeli itp.).

O decyzji w sprawie ustanowienia nowego stanowiska lub innej zmianie w tabeli stanowisk zostanie zawiadomione zainteresowane Ministerstwo, a nadto Ministerstwo Skarbu i Najwyższa Izba Kontroli.

Materiał zebrany w ciągu roku przez Prezydium Rady Ministrów (Biuro Organizacji i Spraw Osobowych) będzie podstawą do nowej tabeli stanowisk, ogłoszonej w styczniu następnego roku jako załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-27.424

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Utrzymanie tabeli stanowisk w stanie aktualności.
Data aktu: 07/05/1949
Data ogłoszenia: 07/05/1949
Data wejścia w życie: 07/05/1949