Ustalenie statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 marca 1948 r.
o ustaleniu statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

§  1.
Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 266) ustalam załączony Statut Organizacyjny Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.
§  2.
Upoważniam Komisarza Odbudowy m. st. Warszawy do sprawowania w moim imieniu bezpośredniego nadzoru nad Warszawską Dyrekcją Odbudowy.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY WARSZAWSKIEJ DYREKCJI ODBUDOWY

§ 1.
Warszawska Dyrekcja Odbudowy (W. D. O.) jest technicznym organem Ministra Odbudowy na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
§  2.
Siedzibą Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy jest m. st. Warszawa.
§  3.
Do zakresu działalności W. D. O. należy:
a)
budowa, odbudowa, przebudowa i gruntowna naprawa budynków objętych państwowym planem inwestycyjnym;
b)
nadzór nad wszelkimi robotami budowlanymi, prowadzonymi z funduszów publicznych;
c)
kontrola innych robót budowlanych;
d)
dokonywanie zadań techniczno-budowlanych, zleconych przez Ministra Odbudowy.
§  4.
W wykonaniu zakresu działalności, określonego w § 3, W. D. O.:
a)
ma obowiązek przeprowadzać realizację wszelkich zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym - (Część: Ministerstwo Odbudowy) - przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym, bądź przez zawieranie umów na roboty i wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
b)
podejmuje realizację innych zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym, przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym bądź przez zawieranie umów na roboty, wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
c)
w stosunku do wszelkich budów, prowadzonych z funduszów publicznych, kontroluje koszty, wybór wykonawców i celowość wykorzystania środków przeznaczonych na poszczególne obiekty oraz sprawdza, czy roboty są prowadzone z zachowaniem terminów oraz wytycznych Ministra Odbudowy;
d)
w stosunku do budów nie objętych pkt. a), b) i c) - na podstawie otrzymanych od władzy budowlanej zawiadomień o udzieleniu pozwolenia na budowę - ma prawo wglądu, czy budowa odbywa się zgodnie z wytycznymi gospodarczymi i polityki budowlanej Ministra Odbudowy;
e)
przedstawia Ministrowi Odbudowy sprawozdania z wykonywanych czynności nadzorczych i przeprowadzonej kontroli oraz wnioski oparte na poczynionych spostrzeżeniach;
f)
ogłasza ceny wolnorynkowe i reglamentowane płacone za podstawowe materiały budowlane oraz wysokość płac za robociznę budowlaną na obszarze m. st. Warszawy oraz Warszawskiego Zespołu Miejskiego;
g)
według własnego uznania przyjmuje zlecenia na prace związane z realizacją zamierzeń budowlanych nie objętych państwowym planem inwestycyjnym.
§  5.
1.
W.
D.
O.
dzieli się na:

I Sekretariat Generalny,

II Biuro Planowania Wykonawstwa,

III Biuro Zleceń,

IV Biuro Nadzoru.

2.
Podział biur na wydziały, oddziały, inspektoraty oraz szczegółowy zakres ich czynności określa regulamin wewnętrzny W. D. O.
§  6.
1.
Na czele W. D. O. stoi Dyrektor, mianowany przez Ministra Odbudowy i podlegający bezpośrednio Ministrowi Odbudowy.
2.
Dyrektor W. D. O.:
a)
sprawuje ogólny nadzór i kierownictwo nad całością prac W. D. O.;
b)
przedstawia Ministrowi Odbudowy wnioski co do zmiany statutu W. D. O., jak też projekty regulaminów;
c)
zawiera umowy i udziela zamówień na dostawy i roboty zgodnie z obowiązującymi przepisami;
d)
powierza roboty i dostawy z wolnej ręki oraz dostawy w drodze przetargu w ramach obowiązujących przepisów;
e)
mianuje oraz zwalnia podległych mu funkcjonariuszów w ramach obowiązujących przepisów oraz zależnie od uprawnień, jakie określi Minister Odbudowy;
f)
składa Ministrowi Odbudowy sprawozdania z działalności: kwartalne i doraźne na żądanie;
g)
decyduje we wszystkich innych sprawach, związanych z działalnością W. D. O., wymienionych w niniejszym statucie, a nie zastrzeżonych do decyzji Ministra Odbudowy.
§  7.
1.
Dyrektorowi W. D. O. podlega trzech wicedyrektorów, mianowanych przez Ministra Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
2.
Każdy z wicedyrektorów w zasadzie kieruje jednym z biur oraz spełnia inne funkcje zlecone przez Dyrektora i w tym zakresie jest odpowiedzialny przed Dyrektorem WDO.
3.
W razie nieobecności Dyrektora - zastępuje go wyznaczony przezeń wicedyrektor. Na zastępującego przechodzą wszelkie prawa i obowiązki, tudzież odpowiedzialność służbowa Dyrektora.
§  8.
Pod bezpośrednim kierownictwem Dyrektora pozostają Sekretariat Generalny.
§  9.
Zakres aprobaty wicedyrektorów, naczelników wydziałów, kierowników oddziałów, inspektorów oraz wewnętrzny tryb załatwiania spraw określi regulamin wewnętrzny.
§  10.
1.
Wydatki i dochody W. D. O. objęte są budżetem Ministerstwa Odbudowy.
2. 1
Za prace wymienione w § 4 pkt a), b) i g) W. D. O. pobiera opłaty, wysokość których ustala Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O. Wpływy z tych opłat odprowadzane są na specjalny tytuł budżetowy w dochodach Ministerstwa Odbudowy.
§  11.
Regulamin wewnętrzny W. D. O. zatwierdza Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
1 Załącznik § 10 ust. 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 12 czerwca 1948 r. o sprostowaniu błędu (M.P.48.57.349) z dniem 24 czerwca 1948 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.35.146

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.
Data aktu: 25/03/1948
Data ogłoszenia: 06/04/1948
Data wejścia w życie: 01/04/1948