Wykonanie dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz.U.R.P. Nr. 11, poz. 58).

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 1946 r.
o wykonaniu dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 58).

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 58) zarządzam, co następuje:
"Do art. 3 pkt. a"
§  1.
Pomiary przeprowadzone na mocy przepisów art. 3 pkt. "a" przez Główny Urząd Pomiarów Kraju (G. U. Pom. Kraju) lub jego organa dla celów sporządzenia jednolitej mapy gospodarczej Państwa obejmują:

1. pomiary podstawowe,

a)
triangulację kraju,
b)
poligenizację precyzyjną (zastępującą triangulację niższych rządów),
c)
niwelację precyzyjną i pomiary sił ciężkości dla celów geodezyjnych,

2. pomiary szczegółowe, wykonywane metodą bezpośrednią lub fotogrametryczną,

a)
podkład geodezyjny dla pomiarów szczegółowych t. j. triangulację niższych rzędów, poligonizację, niwelację w nawiązaniu do sieci punktów pomiarów podstawowych,
b)
zdjęcia wysokościowe rzeźby terenu,
c)
zdjęcia sytuacyjne.
3.
Wszelkie pomiary stosowane, niezastrzeżone postanowieniami niniejszych przepisów innym urzędom lub instytucjom państwowym lub samorządowym.
§  2.
G.
U.
Pom. Kraju może wyrazić zgodę na wykonanie czynności wymienionych w § 1 przez urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe na ich wniosek.
§  3.
1.
Urzędy i instytucje, które korzystają z postanowień § 2, powiadamia G. U. Pom. Kraju o terminie rozpoczęcia prac pomiarowych, o ich zakończeniu oraz w terminach określonych przez G. U. Pom. Kraju składają okresowe sprawozdania o stanie wykonywanych prac.
2.
G. U. Pom. Kraju w porozumieniu z zainteresowanymi urzędami i instytucjami ma prawo wglądu do prac wykonywanych w myśl § 2.
§  4.
Główny Urząd Pomiarów Kraju najdalej w pierwszym kwartale roku budżetowego, sporządza sprawozdania za okres ubiegłego roku budżetowego, ze stanu całokształtu prac pomiarowych uregulowanych przepisami § 1 ust. 1, 2 i § 2 oraz podaje je do wiadomości urzędom i instytucjom wymienionym w § 6 ust. 1.
§  5.
1.
Urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe zainteresowane w pracach pomiarowych określonych w § 1 ust. 1 i 2 obowiązane są przesyłać do G. U. Pom. Kraju najdalej w połowie przedostatniego kwartału budżetowego wykazy swych potrzeb w zakresie tych prac, na nowy okres budżetowy, to jest potrzeb wynikających z ich własnych programów prac.
2.
Wykazy wymienione w ust. 1 obejmują rodzaj prac, określenie obszaru, który obejmą, pożądany termin i czas wykonania oraz uzasadnienie z uwzględnieniem hierarchii potrzeb.

"Do art. 3 pkt. b, 1".

§  6.
1.
Pomiary stosowane mogą przeprowadzać w zakresie swojej działalności urzędy oraz instytucje i przedsiębiorstwa państwowe podległe następującym Ministerstwom: Komunikacji, Przemysłu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa, Żeglugi i Handlu Zagranicznego.
2.
Pomiary stosowane wykonywane przez urzędy i instytucje wymienione w ust. 1 obejmują wyłącznie te czynności pomiarowe, które są związane z realizacją zagadnień, wynikających z zakresu ich działania.
3.
Urzędy i instytucje wymienione w ust. 1 ustalą swoją organizację pomiarów po uzgodnieniu z G. U. Pom. Kraju.
4.
Zasady współpracy organów pomiarowych Ministerstwa Obrony Narodowej z Głównym Urzędem Pomiarów Kraju, określą odrębne przepisy wydane przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  7.
1.
Do prac pomiarowych wykonywanych przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstw państwowe (§ 6 ust. 1), a mających znaczenie dla celów sporządzania mapy gospodarczej Państwa, mają zastosowanie odpowiednio przepisy § 3.
2.
Zakres zainteresowania G. U. Pom. Kraju w pracach wykonywanych przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (§ 6 ust. 1) określi Prezes G. U. Pom. Kraju w porozumieniu z zainteresowanymi Ministerstwami.
§  8.
1.
Plany, niezależnie od tego kto je wykonał, zarówno jak i prace pomiarowe wykonywane w zakresie objętym tym zarządzeniem, winny być dla celów ewidencji zgłoszone do miejscowo właściwej władzy administracji ogólnej jako władzy mierniczej.
2.
Prezes G. U. Pom. Kraju określi szczegółowe postępowanie przy stosowaniu przepisów ustępu 1, jak również określi szczególne wypadki, kiedy i jakie prace lub plany podlegają ponadto sprawdzeniu przy zgłoszeniu ich do ewidencji.
3.
Do użytku publicznego dopuszcza się tylko te dokumenty miernicze, które będą posiadały adnotację o spełnieniu warunku przepisu ust. 1.

"Do art. 3 pkt f"

§  9.
1.
Niezbędne dla sporządzenia stale aktualizowanej mapy gospodarczej Państwa i podstawowej sieci punktów geodezyjnych mapy, plany i dokumenty po miarowe będą przekazywane do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju i jego organów.
2.
Obowiązek przekazywania do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju dokumentów wymienionych w ust. 1 stosuje się do wszystkich urzędów, instytucji państwowych i samorządowych oraz do mierniczych wolnozawodowych.
3.
Prezes G. U. Pom. Kraju określi:
1)
jakie dokumenty powinny być przekazywane do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju,
2)
sposób i zakres korzystania z materiałów archiwalnych przez urzędy, instytucje lub osoby zainteresowane.
§  10.
1.
Instrukcje do pomiarów określonych w § 1 oraz do prac kartograficznych wydane przez G. U. Pom. Kraju obowiązują wszystkie urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe i wszystkie osoby zatrudnione zawodowo w miernictwie.
2.
Instrukcje do pomiarów określonych w § 6 pkt. 2 opracowuje i wydaje zainteresowane Ministerstwo po uzgodnieniu z G. U. Pom. Kraju. Do tych instrukcji maja zastosowanie odpowiednio przepisy ust. 1.
§  11.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Prezesowi Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
§  12.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1946.144.264

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz.U.R.P. Nr. 11, poz. 58).
Data aktu: 29/11/1946
Data ogłoszenia: 23/12/1946
Data wejścia w życie: 23/12/1946