Normy sortowania i klasyfikowania skór surowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 6 listopada 1946 r.
o normach sortowania i klasyfikowania skór surowych.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 19.IX.1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 281) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przy sortowaniu i klasyfikowaniu skór surowych należy uwzględnić następujące uszkodzenia i wady:

1. dziury lub zacięcia od strony mizdry (t.j. od strony mięsa) powstałe wskutek:

1) uszkodzeń mechanicznych, albo

2) uszkodzeń przez pasożyty (wągry-giez bydlęcy).

2. uszkodzenia od strony lica (t.j. od strony włosa) o charakterze:

A.
uszkodzeń mechanicznych (skaleczenia, obdarcia, odparzenia, znaki wypalone),
B.
uszkodzeń przez pasożyty (wszy, włosienica, mole, robaki),
C.
uszkodzeń chorobowych (wrzody, egzema, strupy).

3. uszkodzenia na skutek braku lub wadliwej konserwacji, a mianowicie:

A. gnicie skóry,

B. plamy solne i inne,

C. zrogowacenia,

D. załamania,

E. zamrożenia;

4. wady fizjologiczne skóry (jarzma, skóra luźna, skóra ze zwierząt wychudzonych).

O stopniu uszkodzenia skóry decyduje miejsce, w którym ono się znajduje, t.j. w środku czy w boku skóry.

Określenie, co należy rozumieć przez środek i bok skóry, podane jest w normach klasyfikacji poszczególnych rodzajów skóry.

Wymieniona w tych normach ilość uszkodzeń w środku skóry jest dla danej klasy maksymalna. W przypadku mniejszej ilości uszkodzeń w środku skóry, dopuszczalna jest odpowiednio większa ilość uszkodzeń w boku skóry, przy czym jednemu uszkodzeniu w środku skóry odpowiadają dwa uszkodzenia w boku.

§  2.
Niezależnie od uszkodzeń wymienionych w normach klasyfikacji poszczególnych rodzajów skór przy podziale na klasy, uszkodzenia wymienione w § 1 pkt. 5, lit. A, B, lub C obniżają jakość skóry zależnie od rozmiaru o 3 lub 4 klasy, zaś uszkodzenia skóry wymienione w § 1 pkt. 3, lit. D lub E oraz pkt. 4 obniżają jakość skóry o 2 klasy.

II.

Przepisy szczegółowe.

§  3.
Normy klasyfikacji surowych skór cielących są następujące:

A.

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, warg, nozdrzy, kości ogonowej i narządów płciowych. Kończyny powinny być obcięte tuż poniżej kolan. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych niewystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilowaniu.

B.

Surowe skóry cielęce dzielą się według rodzaju na skóry:

a)
wyporków cielęcych i
b)
cieląt.

Podziału na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1. zacięcie w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2-ch dziur w boku, albo 1 zacięcie w środku i do 2-ch zacięć w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku i do 4-ch dziur w boku, albo do 2-ch zacięć w środku i do 4-ch zacięć w boku oraz 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2-ch dziur w środku i do 6 dziur w boku albo do 3-ch zacięć w środku i do 6 zacięć w boku oraz 1 uszkodzenie lica w środku i do 2-ch uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry cielęcej rozumie się pas skóry szerokości 5 cm, licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 3 cm. Za dziurę uważa się otwór o średnicy do 30 mm. Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry długości do 30 mm. Uszkodzenie lica skóry nie może posiadać średnicy większej niż 30 mm. O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

§  4. 1
Normy klasyfikacji surowych skór bydlęcych są następujące:

A.

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, rogów, warg, nozdrzy, narządów płciowych i kity ogonowej. Kończyny powinny być odcięte tuż nad ratkami. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych, nie wystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilowaniu.

B.

Surowe skóry bydlęce dzieli się według rodzajów na:

a) żarłoki, b) bukaty, c) skóry jałówek, d) skóry krów, e) skóry wołów, f) skóry buhajów.

Podziału skór żarłoków i bukatów na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w boku, jedno zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 3 dziury w boku, do 2 zacięć w środku, do 4 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 4 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry żarłoka i bukata rozumie się pas skóry szerokości 10 cm licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 3 cm.

Podziału skór krów, jałówek, wołów i buhajów na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 2 dziur w boku, 1 zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 3 dziur w boku, do 2 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 4 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 7 zacięć w boku, do 2 uszkodzeń lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry krowy, jałówki, wołu i buhaja rozumie się pas skóry szerokości 15 cm, licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 5 cm.

Za dziurę uważa się otwór o średnicy 50 mm. Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry długości do 50 mm. Uszkodzenie lica skóry nie może posiadać średnicy większej niż 50 mm. O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

Wągier oznacza niezabliźniony otwór w skórze, spowodowany przez gąsiennicę gza bydlęcego, przy czym dobrze zagojonego znamienia w skórach bydlęcych od 18 kg wagi skóry zielonej wzwyż nie zalicza się do wągrów. Każde 1 do 3 wągrów na 1 dcm. kw. skóry należy traktować jako równe jednej dziurze. Większe zgrupowania wągrów nie przekraczające swym rozmiarem przestrzeni określonej jako maksymalny wymiar dziury, należy traktować jako jedną dziurę.

§  5. 2
Normy klasyfikacji surowych skór końskich są następujące:

A.

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, warg, nozdrzy, narządów płciowych. Kończyny powinny być obcięte tuż nad koronką kopyta. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych, nie wystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilu.

B.

Surowe skóry końskie dzieli się według rodzajów na:

Skóry wyporków źrebiąt,
skóry źrebiąt: do 119 cm. długości
" " od 120 cm. do 139 cm. "
" " od 140 cm do 159 cm "
skóry końskie:
" " od 160 cm. do 179 cm. "
" " od 180 cm. do 199 cm. "
" " od 200 cm. do 219 cm. "
" " od 220 cm. do 289 cm. "
" " od 240 cm. wzwyż.

Podziału skór końskich na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 3 dziur w boku, 1 zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 4 dziur w boku, do 2 zacięć w środku, do 4 zacięć w boku, do 2 uszkodzeń lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 5 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, do 3 uszkodzeń lica w środku, do 4 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przy skórach źrebiąt i wyporków źrebiąt przez bok skóry należy rozumieć pas szerokości 5 cm licząc od linii krawędzi skóry a u nasady ogona 3 cm.

Przez bok skóry końskiej rozumie się pas skóry szerokości 15 cm licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona i od miejsca linii przekroju zadów (szyldów) i przodów (waszetów) - 5 cm.

Za dziurę w skórze wyporków źrebięcych i źrebiąt uważa się otwór o średnicy do 30 mm, a w skórze końskiej do 50 mm.

Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry wyporków źrebięcych i źrebiąt długości do 30 mm, a skóry końskiej do 50 mm.

Uszkodzenie lica skóry wyporków źrebięcych i źrebiąt nie może posiadać średnicy większej niż 30 mm, skóry końskiej - niż 50 mm.

O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

§  6.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.683) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 13 czerwca 1952 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.683) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 13 czerwca 1952 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024