(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 9305)(Jedynie tekst w języku bułgarskim jest autentyczny)
Tekst mający znaczenie dla EOG
(Dz.U.UE L z dnia 23 grudnia 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zakażenie wirusem pomoru małych przeżuwaczy jest zakaźną chorobą wirusową występującą u owiec i kóz, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy u owiec lub kóz istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są owce lub kozy.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2024/3109 4 przyjęto na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej niektóre tymczasowe środki nadzwyczajne dotyczące zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii w odpowiedzi na potwierdzone ognisko w gminie Velingrad w regionie Pazardzhik dnia 25 listopada 2024 r. W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2024/3109 przewiduje się, że obszary zapowietrzone, obszary zagrożone i obszary buforowe, które mają zostać ustanowione przez to państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 w następstwie wystąpienia ogniska tej choroby, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(5) Od dnia przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2024/3109 nadal oczekuje się oficjalnego potwierdzenia ze strony Bułgarii, że wdrożono środki kontroli określone w rozporządzeniu (UE) 2020/687.
(6) W związku z tym, aby skutecznie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zarówno w Bułgarii, jak i w innych państwach członkowskich, nieodzowne jest dostosowanie okresu obowiązywania środków zwalczania oraz wielkości obszarów objętych ograniczeniami wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2024/3109 jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Bułgarii. Dostosowania te stanowią odpowiedź na znaczne ryzyko związane z ciągłym występowaniem i potencjalnym rozprzestrzenianiem się choroby poza obszary obecnie nią dotknięte. Brak tych dostosowań grozi zaprzepaszczeniem wysiłków w zakresie zwalczania chorób i zdrowia zwierząt w całej Unii. Należy zatem zmienić wykaz obszarów objętych ograniczeniami i okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, określając je w załączniku do niniejszej decyzji. Należy ponadto uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2024/3109 i zastąpić ją niniejszą decyzją.
(7) Wielkość i okres obowiązywania obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych, a także środki, które mają być stosowane na tych obszarach, opierają się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach ustanowionych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687. Uwzględniono ponadto sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy na obszarach dotkniętych chorobą oraz ogólną sytuację epidemiologiczną w zakresie zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w danym państwie członkowskim, a także poziom ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby. Oprócz tego okres obowiązywania środków powinien również uwzględniać normy międzynarodowe Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).
(8) Mimo potwierdzenia ogniska pomoru małych przeżuwaczy ponad dwa tygodnie temu Bułgaria nie przedstawiła niezbędnych informacji wymaganych na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429 i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2002 5 , aby potwierdzić wdrożenie środków zwalczania określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687. Brak tego potwierdzenia każe stwierdzić, że środki te nie zostały skutecznie wdrożone, co stwarza wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby.
(9) Ze względu na powagę i pilny charakter sytuacji epidemiologicznej konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby na terytorium Bułgarii i na inne państwa członkowskie oraz uniknąć nieuzasadnionych barier handlowych. Zasadnicze znaczenie ma zakazanie przemieszczania zwierząt z obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych do miejsc przeznaczenia poza zewnętrznymi granicami obszaru buforowego. Należy ponadto na określony okres wyłączyć możliwość stosowania jakichkolwiek potencjalnych odstępstw od tego zakazu, określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687. Należy ponadto zakazać przemieszczania owiec i kóz do obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i objętych ograniczeniami z obszarów niewymienionych w załączniku do celów innych niż bezpośredni ubój.
(10) Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do pomoru małych przeżuwaczy niniejszą decyzję należy stosować do dnia 31 marca 2025 r.
(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2024 r.