DECYZJA RADY (UE) 2024/3222
z dnia 12 grudnia 2024 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Radzie Stowarzyszenia ustanowionej na mocy Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony, w odniesieniu do zmiany tego układu poprzez zastąpienie protokołu nr 6 do niego w sprawie definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z jego art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Algierską Republiką Ludowo-Demokratyczną, z drugiej strony 1 (zwany dalej "Układem") został zawarty przez Unię na mocy decyzji Rady 2005/690/WE 2 i wszedł w życie w dniu 1 września 2005 r.
(2) W protokole nr 6 do Układu (zwanym dalej "Protokołem nr 6") zdefiniowano pojęcie "produkty pochodzące" oraz określono metody współpracy administracyjnej. Zgodnie z art. 39 Protokołu nr 6 Rada Stowarzyszenia ustanowiona na mocy art. 92 Układu (zwana dalej "Radą Stowarzyszenia") może zdecydować o zmianie postanowień Protokołu nr 6.
(3) Na swoim następnym posiedzeniu lub w drodze wymiany listów Rada Stowarzyszenia ma przyjąć decyzję dotyczącą zmiany Protokołu nr 6.
(4) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w Radzie Stowarzyszenia, gdyż decyzja Rady Stowarzyszenia będzie wywierała skutki prawne.
(5) Regionalna konwencja w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia (zwana dalej "Konwencją") została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady 2013/94/UE 3 i weszła w życie w odniesieniu do Unii w dniu 1 maja 2012 r. W Konwencji zawarto postanowienia dotyczące pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej na mocy odpowiednich dwustronnych umów o wolnym handlu zawartych między umawiającymi się stronami Konwencji (zwanymi dalej "umawiającymi się stronami"), które to postanowienia mają zastosowanie bez uszczerbku dla zasad określonych w tych dwustronnych umowach.
(6) Konwencja została zmieniona decyzją nr 1/2023 Wspólnego Komitetu Regionalnej Konwencji w sprawie Paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia 4 (zwaną dalej "zmianą Konwencji").
(7) Zmiana Konwencji wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. w odniesieniu do wszystkich umawiających się stron.
(8) Art. 6 Konwencji stanowi, że każda z umawiających się stron podejmuje odpowiednie środki w celu zapewnienia jej skutecznego stosowania. W tym celu Rada Stowarzyszenia ma przyjąć decyzję o zastąpieniu Protokołu nr 6 nowym protokołem zawierającym dynamiczne odesłanie do Konwencji, tak aby protokół ten odsyłał zawsze do najnowszej obowiązującej wersji Konwencji. W przypadku braku takiego odesłania skuteczne stosowanie zmiany Konwencji nie byłoby zapewnione, co mogłoby mieć wpływ na system kumulacji diagonalnej na podstawie Konwencji.
(9) Stanowisko Unii w ramach Wspólnego Komitetu powinno opierać się na dołączonym projekcie decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: